1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. چالش‌های استفاده از ناوگان خودروی متصل در سازمان‌ها چیست؟

چالش‌های استفاده از ناوگان خودروی متصل در سازمان‌ها چیست؟

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

خودروهای متصل، به ماشین‌هایی گفته می‌شود که به اینترنت وصل هستند و توانایی ارتباط و همگام‌سازی با دیگر خودروها متعلق به یک مجموعه را دارند. البته خودروهای متصل به راننده امکان می‌دهند تا بتواند در اوقات بی‌کاری خودش راحت‌تر سرگرم شود، به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد و بتوانند خودروی خودشان را از راه دور کنترل کنند. این مزایا باعث ایجاد رضایت بیشتر در راننده نیز می‌گردد و ماندگاری آن‌ها در یک سازمان یا شرکت را افزایش می‌دهند.

هوشمند‌سازی و استفاده از خودروهای متصل یکی از راهکارهایی است که می‌تواند بهبود عملکرد ناوگان خودرویی سازمان‌ها کمک کند و ارتباط بهتری بین رانندگان و کارمندان دیگر برقرار کند، با‌ این حال استفاده از اینترنت در این خودروها، چالش‌هایی را هم با خودش به همراه دارد که در ادامه‌ی این مقاله در مورد آن‌ها به طور کامل صحبت می‌کنیم.

استفاده از خودروی متصل چه چالش‌هایی به همراه دارد؟

رانندگان و افراد عادی، تنها مزایای استفاده از این خودروها را می‌بینند و توجهی به چالش‌های آن نمی‌کنند. اما برای مدیران یک سازمان یا شرکت مهم است که همه‌ی جنبه‌های این کار را در نظر بگیرد. زیرا او با بیش از یک راننده مواجه دارد و در صورت بروز مشکل، دردسرهای بسیاری برای او ایجاد می‌شود که حل کردن آن‌ها بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. به همین دلیل در ادامه به بیان چالش‌های این خودروها می‌پردازیم.

1. سرقت اطلاعات شخصی راننده و سازمان

دنیای امروز، مبتنی بر داده‌ها است و هرکس که بتواند داده‌ی بیشتری به دست بیاورد، برنده بازی در عرصه‌های مختلف است. اینترنت جمع‌آوری و طبقه‌بندی داده‌ها و تشکیل بانک‌های اطلاعاتی بسیار آسان کرده است. البته همین آسان‌شدن کار، باعث ایجاد ریسک‌های بسیاری همچون، هک‌شدن آن‌ها شده است که بسیار خطرناک است.

شاید در نگاه اول این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد، اما اگر بدانید که هکرها، می‌توانند با‌استفاده از اطلاعات سازمان و شخص راننده خودرو چه کارهایی بکنند، قطعا نظرتان تغییر می‌کند. به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند با‌ استفاده از مسیر راننده و نوع ماشین او را شناسایی کنند و اقدام به سرقت محصولاتش کنند و یا او را به گروگان بگیرند و اقدام به اخاذی کنند.

این موضوع می‌تواند برای سازمان دردسرآفرین باشد و مدیران را مجبور کند تا روزهای متمادی برای حل‌کردن این مشکل از دیگر برنامه‌های خودشان و سازمان مربوطه دست بکشند. این چالش در هنگام استفاده از خودروهای متصل بسیار بیشتر احساس می‌شود، زیرا تعداد حسگرها و کنترلگر‌ها در این نوع خودروها بیشتر است و پایگاه داده‌ی بسیار گسترده‌ای وجود دارد که امکان سرقت اطلاعات قابل شناسایی یا PII را بسیار راحت‌تر و خطرناک‌تر می‌کند.

2. سرقت راحت خودروی متصل

امروزه ابزارهای سرقت از خودرو، بسیار گسترده‌تر از قبل شده است و این افراد به راحتی می‌توانند وارد انواع خودروهای مختلف شوند و آن‌ها را به حرکت دربیاورند. این موضوع در سازمان‌ها بسیار مهم‌تر به نظر می‌رسد، زیرا به طور معمول خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها قیمت گران‌تری دارند و تعداد آن‌ها نیز بسیار بیشتر هستند.

سرقت خودروها، با ورود تعداد زیاد خودروی متصل نیز راحت‌تر می‌شود، زیرا در این خودروها، کلید فیزیکی جای خودش را به کلید رمزگذاری‌شده داده است و خودروی با‌استفاده از یک کلید روشن و خاموش می‌شود. اگر سارق بتواند تنها، وارد خودرو شود، به راحتی می‌تواند آن را روشن کند و به سرقت ببرد. بنابراین باید راننده خودروهای متصل سازمان در هنگام باز و بسته‌کردن درب نهایت ضریب امنیتی را در نظر داشته باشند.

3. هدایت خودروی متصل

تعداد هکرها، روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از آن‌ها تسلط زیادی بر‌روی انواع ابزارها برای هک‌کردن دارند. هکر‌ها می‌توانند با در دست گرفتن کنترل یک دوربین یا سازمان، اقدام به اخاذی کنند یا اسرار پنهانی آن‌ها را فاش کنند که می‌تواند منجر به ضررهای بسیار برای شرکت‌ها گردد.

خودروی‌های متصل نیز به علت اتصال به اینترنت از این چالش و خطر دور نیستند و هکرها می‌توانند به راحتی کنترل آن‌ها را در دست بگیرند و هدایت خودروی متصل به مقصدهای خودشان را انجام دهند. این کار باعث خراب‌شدن وجهه سازمان یا شرکت در جلوی مردم یا سازمان‌ها می‌شود و اعتبار آن‌ها را از بین می‌برد.

4. ایجاد تصادف‌های زنجیره‌ای

در صورتی که کنترل خودروهای متصل به دست شخص نادرستی بیفتد، امکان ایجاد تصادف‌های زنجیره‌ای وجود دارد، زیرا کل سیستم این خودروها براساس نرم‌افزار است و در صورت ایجاد اختلال، خودروی متصل نمی‌تواند به درستی حرکت کند.

5. خرابکاری و صدمه‌زدن به قطعات خودروی متصل

صدمه‌زدن به خودروی متصل بسیار راحت است و عملا با یک هک‌ساده امکان‌پذیر است. این خرابکاری و صدمه‌زدن می‌تواند در بخش قطعات این نوع از خودروها باشد که بسیار مخرب‌تر هستند. فرض کنید، خودروی متصل دارید که باتری آن شارژ خالی کرده است و هرکاری می‌کنید، درست نمی‌شود، احتمالا فکر می‌کنید، این معضل از عدم آگاهی شما سرچشمه می‌گیرد، در صورتی که باید بدانید این خالی‌شدن به دلیل دسترسی شخصی دیگر به این باتری است.

این موضوع می‌تواند وقت شما، راننده و ناوگان حمل و نقل خودرویی را تلف کند و هم هزینه‌های زیادی بر‌روی دست سازمان یا شرکت بگذارد که اصلا مطلوب نیستند.

6. حمله بدافزارها

با رشد نرم‌افزارها، بدافزارها نیز بسیار گسترده‌تر شدند و وسیله الکترونیک هرکسی را در طول روز در معرض خطر قرار می‌دهند. خودروی متصل نیز یکی از این وسایل هستند که امکان نفوذ بدافزارها به آن‌ها و ایجاد اختلال در سیستم عملکردشان بسیار بالا است.

اختلال در خودروها، می‌تواند باعث به خطر افتادن جان رانندگان و مردم اطراف آن‌ها شود. اگر جان راننده به خطر بیفتد، او در سازمان یا شرکت شما نخواهند ماند و این موضوع می‌تواند به کمبود نیروی انسانی شما منجر و هزینه‌های آموزش نیروی جدید را بر‌روری دستان شرکت بگذارد.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل؛ راهکار حل چالش‌های خودروی متصل

در قسمت قبل در مورد چالش‌های استفاده از خودروی متصل صحبت کردیم و آن‌ها را برای شما شرح دادیم تا نسبت به این موارد آگاه باشید. اما راه‌حل این چالش‌ها چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را به خوبی حل کرد؟

یکی از بهترین راه‌حل‌ها استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل است. این نرم‌افزار، ابزاری برای مبارزه با این چالش‌های سخت و نفس‌گیر به شمار می‌آیند. در ادامه برخی از مزایای این نرم‌افزار را برای شما بیان می‌کنیم:

تعمیر و نگهداری راحت‌تر خودروی متصل

در قسمت چالش‌ها اشاره کردیم که انواع خودروی متصل می‌تواند به راحتی دچار خرابی و اختلال شود. بنابراین بسیار مهم است، برای پیشگیری از خرابی خودروی متصل و نگهداری بهتر آن‌ها فکری کرد. استفاده از «نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل»، راهکاری مناسب برای این هدف است.

این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا بتوانید، مشاهده کنید که کدام قسمت خودروی متصل به چه علتی دچار مشکل شده است و یا وضعیت آن به چه صورتی است. این مزیت هم باعث صرفه‌جویی در زمان شما و در هزینه تعمیر و نگهداری خودروی متصل ناوگان می‌گردد.

امکان رصد و پایش بهتری خودروی متصل

در قسمت سرقت خودروی متصل گفتیم، امکان دزدیدن این خودروهای بسیار زیاد است و این اتفاق به راحتی می‌تواند به وقوع بپویندد. اما اگر خودروی متصل ناوگان به صورت پیوسته رصد و پایش شود، احتمال انجام این کار به حداقل ممکن خودش می‌رسد. زیرا در صورت بازشدن خودروی توسط فرد غیر‌مجاز، هشداری برای راننده و کارمندان ناوگان می‌رود. این هشدار آن‌ها را از این موضوع مطلع می‌کند و راننده می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به خودرو مراجعه کند و از سرقت آن جلوگیری کند.

جلوگیری از هدایت ناخواسته خودروی ناوگان

در صورت دسترسی فرد خرابکار یا هکرها، به خودروی متصل امکان هدایت ناخواسته آن‌ها وجود دارد که در قسمت به بیان این موضوع پرداختیم. اما چگونه می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد؟

تنها راه، مانیتورینگ خودرو و رفتار راننده است. کارمند ناوگان حمل و نقل باید، رفتار راننده را رصد کند و اگر احساس کرد که کنترل خودرو از دسترس راننده خارج شده است، اقدامات لازم را انجام دهد. این کارها هم باعث حفظ جان راننده و هم عدم آسیب‌دیدگی خودروی سازمان یا شرکت مربوطه می‌شود که مطلوب مدیران این مجموعه‌ها است و آن‌ها را راضی می‌کند.

حفظ امنیت پایگاه داده راننده خودروی متصل

امنیت پایگاه داده نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل خودرو بسیار بالا است و می‌تواند از سرقت اطلاعات قابل دسترسی یا PII جلوگیری کند. هکرها امکان دسترسی راحت به دیتابیس را ندارند و نمی‌توانند از آن‌ها برای اهداف شوم خودشان استفاده کنند. بنابراین استفاده از این نرم‌افزار برای سازمان شما می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و نیاز شرکت به امنیت داده‌ها را برطرف کند.

از نرم‌افزار مدیریت ناوگان برای رفع چالش‌های خودروی متصل استفاده کنید

نسل دیگر خودروهای مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها، خودروهای متصل هستند. این خودروها میزان بهره‌وری سازمان را بسیار بالاتر می‌برند و کمک می‌کنند تا محصولات و خدمات در مدت کوتاه‌تری به دست مشتری برسد. از طرفی دیگر استفاده خودروی متصل کمک می‌کند تا میزان رضایت رانندگان افزایش یابد و آن‌ها بتوانند از خدمات بهتری بهره‌مند شوند.

اما استفاده از این خودروها، مانند دیگر وسایل الکترونیک، شما و سازمانتان را باچالش‌های فراوانی رو‌به‌رو می‌کند که باید از آن‌ها مطلع باشید. به همین دلیل در این مقاله به بیان این چالش‌ها و راه‌حل آن‌ها پرداختیم.

شما می‌توانید برای استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها، با‌ استفاده از شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست