1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. راهنمای کامل انتخاب ردیاب خودرو با توجه به نوع ماشین
راهنمای کامل انتخاب ردیاب خودرو با توجه به نوع ماشین

راهنمای کامل انتخاب ردیاب خودرو با توجه به نوع ماشین

بدون دیدگاه
4.1/5 - (7 امتیاز)
زمان مطالعه : 8 دقیقه

در بازار مصرفی، ردیاب‌های مختلفی وجود دارد که وابسته به یکسری پارامترها مانند نوع ماشین و سبک و سنگین آن تغییر می‌کنند که نیاز به آگاهی در مورد انواع خودرو‌ها و ردیاب‌های آن‌ها را به وجود می‌آورد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم، در مورد چرایی انتخاب ردیاب خودرو، انتخاب ردیاب خودرو با استفاده از معیارهایی به غیر از نوع ماشین، انواع ردیاب خودرو و تمامی موارد مربوط به آن با شما صحبت کنیم تا در این زمینه به آگاهی کاملی برسید و ابهامی نداشته باشید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

چرا باید از ردیاب خودرو استفاده کرد؟

اولین سوالی که در این زمینه برای شما به وجود می‌آید، این است که چرا باید از ردیاب خودرو استفاده کرد و چه نیازی به انتخاب ردیاب خودرو برای استفاده وجود دارد. در این قسمت سعی می‌کنیم که با ارائه دلیل‌هایی منطقی و محکمی به این سوال پاسخ دهیم و به شما در این زمینه کمک کنیم.

دلایل استفاده از ردیاب خودرو

دلایل انتخاب ردیاب خودرو چیست؟

1. افزایش بهره‌وری رانندگان خودروی سازمان‌ها

استفاده از ردیاب خودرو به سازمان‌های مختلف اجازه می‌دهد تا بتوانند رصد رانندگان را به طور مناسبی انجام دهند و میزان وقت بطالت و بیکاری آن‌ها را به حداقل ممکن خودش برسانند و بهره‌وری این رانندگان را افزایش دهند.

2. کمک به کاهش هزینه تعمیر خودرو

استفاده از ردیاب خودرو باعث می‌شود تا بتوانید مشکلات قطعات مختلف را در زمان اولیه شناسایی کنید و اقدام به تعمیر آن کنید تا به مشکلات بزرگتری منجر نشوند و هزینه‌های تعمیرات شما به حداقل ممکن خودش برسد.

3. بررسی میزان مصرف سوخت خودرو

مصرف سوخت خودروهای مختلف می‌تواند به علت‌های مختلفی مانند استفاده از مسیر نامناسب راننده و مشکلات قطعات خودرو افزایش قابل توجهی داشته باشد که استفاده از ردیاب خودرو به شما کمک می‌کند تا بتوانید این علت‌ها را به خوبی شناسایی کنید و نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید.

در این رابطه بخوانید : آیا محاسبه مصرف سوخت به کمک ردیاب خودرو امکان پذیر است؟

4. مسیریابی هوشمند

یکی دیگر از علت‌های مهمی که انتخاب ردیاب خودرو و استفاده از آن لازم می‌کند، مسیر‌یابی هوشمند و یافتن بهترین مسیر ممکن برای رسیدن به مقصد مورد نظر است که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت شما گردد و رضایت مشتریان را به دنبال بیاورد.

5. امکان بررسی وضعیت محیط اطراف خودرو

منظور از محیط اطراف خودرو، مواردی مانند دمای محیط است که با استفاده از سنسورهای مختلف ردیاب خودرو قابل پایش و کنترل دقیق است و شما را از این موارد آگاه می‌کند.

6. زمان‌بندی حرکت خودرو

سازمان و شرکت‌هایی که از تعداد خودرو بسیار زیادی برخوردار هستند، همواره با مشکل زمان‌بندی و برنامه‌ریزی حرکت خودرو مواجه هستند که استفاده از ردیاب خودرو می‌تواند مشکل آن‌ها در این زمینه را به طور کامل و دقیق حل نماید.

7. جلوگیری از سرقت خودروهای سازمان

خودروهای سازمان‌های مختلف از قیمت بالایی برخوردار هستند و همین موضوع لزوم مراقبت از آن‌ها و رصد دقیق مکان آن‌ها را بیش از پیش لازم و ضروری می‌نماید. ردیاب خودرو می‌تواند به این مورد کمک کند و با نشان دادن دقیق مکان خودرو از سرقت آن جلوگیری به عمل می‌آورد و به مدیران و ناوگان آرامش خاطری از این بابت می‌دهد.

انواع ردیاب خودرو به چه صورتی است؟

بعد از آشنایی با علت‌های انتخاب ردیاب خودرو چرایی استفاده از آن، لازم است که با انواع ردیاب خودرو آشنا شوید و آگاهی کاملی در مورد آن‌ها پیدا کنید. به همین دلیل در این بخش تصمیم داریم، به این موضوع بپردازیم و موارد مربوط به آن را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

1. ردیاب خودرو آفلاین

ردیاب خودروی آفلاین، نوعی از ردیاب خودرو است که اطلاعات را بر روی خودش ذخیره می‌کند و پس از رسیدن خودرو به سمت سرور، می‌توان اطلاعات خودرو و سنسورهای ردیاب را از طریق وای فای این ردیاب انتقال داد و از آن برای انواع مختلف کاربردهای و تحلیل‌های مختلف موجود استفاده نمود. ظرفیت ذخیره‌سازی ردیاب‌ها متفاوت است و این مدت مابین مدت زمان هفت تا شصت روز متغیر است و نوع ردیاب آن را مشخص می‌نماید.

2. ردیاب خودرو آنلاین

ردیاب خودرو آنلاین به صورت کامل به سرور متصل است و اطلاعات را به صورت لحظه‌ای به سمت سرور منتقل می‌کند تا کاربر یا مسئول سرور بتواند، به خوبی از وضعیت خودرو و راننده آن آگاه باشد. ردیاب‌های خودرو آنلاین به طور معمول از GPS و GNS برای ارسال موقعیت و اطلاعات استفاده می‌نمایند که اجزای مهمی در خودرو به شمار می‌آیند. ردیاب‌های آنلاین، به دو قسمت تقسیم‌بندی می‌شوند که در بیان آن‌ها می‌پردازیم.

  • ردیاب خودروی پلاگین
    این ردیاب به درگاه OBDII خودرو متصل می‌شود و از طریق ECU خودرو اطلاعات مختلف مربوط به خودرو را دریافت می‌کند و به سرور مرکزی منتقل می‌کند. این نوع از ردیاب خودروی آنلاین هم برای استفاده شخصی و هم برای استفاده سازمان‌های مختلف مناسب است.
  • ردیاب‌ خودروی سیمی
    ردیاب‌های سیمی، ردیاب‌هایی هستند که به برق اتومبیل وصل می‌شوند. این نوع ردیاب برای خودروی قدیمی بسیار پرکاربرد است، زیرا خیلی از آن‌ها دارای درگاه OBDII نیستند و شما نمی‌توانید از ردیاب‌های خودرو پلاگین‌دار برای آن‌ها استفاده نمایید.

کاربردهای ردیاب خودرو چیست؟

بعد از بررسی چرایی انتخاب ردیاب خودرو، لازم است که در مورد کاربردهای ردیاب خودرو در موارد مختلف صحبت کنیم و آن‌ها را به طور کامل و دقیق برای شما شرح دهیم تا بتوانید نسبت به این کاربردهای آگاه شوید.

خاموش و روشن کردن خودرو از راه دور

یکی از کاربردهای مهم ردیاب خودرو، خاموش و روشن خودرو از راه دور است. این کاربرد بسیار مهم و ضروری است و در مواقعی که راننده یا ناوگان حمل و نقل سازمان نسبت به خودرو، احساس خطر می‌کند، می‌تواند کارساز باشد و به آن‌ها در خاموش کردن خودرو و جلوگیری از سرقت آن کمک شایانی نماید.

جلوگیری از تصادفات

یکی دیگر از کاربردهای ردیاب خودرو، هشدار در هنگام رانندگی خطرناک است. خودروهای سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف حاوی بارهای مهم و بسیار ارزشمند هستند که تصادف یا واژگونی خودرو می‌تواند باعث آسیب دیدن این موارد شود و خسارت غیرقابل جبرانی را به آن‌ها وارد نماید. هشدار در هنگام رانندگی خطرناک می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد و در صورت امکان بروز تصادف به دلیل رانندگی بد به شما و راننده موردنظر هشدار دهد و از آن جلوگیری نماید.

معیارهای انتخاب ردیاب خودرو چیست؟

برای انتخاب ردیاب خودرو، معیارهای بسیاری وجود دارد که باید به طور کامل نسبت به این معیارها آشنایی داشته باشید تا بتوانید در هنگام خرید، ردیابی را انتخاب کنید که مناسب نیاز موردنظر شما باشد و بتواند آن را به طور مطلوب برآورده نماید. در این قسمت به طور کامل در مورد این معیارها صحبت می‌کنیم.

نوع  و کاربری خودرو

اولین معیار در انتخاب خودرو که باید به آن توجه داشته باشید، نوع خودرو و سبک و سنگین بودن آن است. زیرا برای خودروهای مختلف ردیاب‌های متفاوتی قابل کاربرد هستند و تنها ردیاب مختص آن خودرو قادر است که به خوبی با آن خودرو منطبق شود و اطلاعات موجود را برای سرور مرکزی سازمان، شرکت یا ارگان مربوطه ارسال نماید.

عمر خودرو

یکی از معیارهای در انتخاب ردیاب خودرو، عمر آن است. ردیاب‌های جدید اکثرا از نوع پلاگین دار هستند و از طریق درگاه OBDII به خودرو متصل می‌شوند و اگر خودروی شما قدیمی باشد و عمر زیادی داشته باشد، شما نمی‌توانید از ردیاب‌های جدید برای آن استفاده کنید، زیرا خودروی شما دارای درگاه OBDII نیست.

دقت ردیاب خودرو

دقت ردیاب خودرو موضوعی است که می‌تواند به شما اطلاع دهد که تا چه محدوده‌ی مکانی ردیاب خودرو قابل کاربرد است و شما می‌توانید اطلاعات مربوط به خودرو را به صورت آنلاین دریافت نمایید که موردی بسیار مهم به شمار می‌آید و باید در هنگام خرید به آن دقت بسیار زیادی کنید و ردیاب‌هایی با دقت بالا خریداری نمایید.

باتری ردیاب خودرو

اگر قصد انتخاب ردیاب‌های خودروی حاوی منبع انرژی داخلی یا باتری را دارید، باید به نوع باطری آن‌ها دقت کنید. باتری‌های ردیاب‌های مختلف از ظرفیت‌های مختلفی برخوردار هستند که باید با توجه به مدت زمان شارژدهی مورد نیاز خودتان، باتری ردیاب خودرو را انتخاب نمایید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

ابعاد ردیاب خودرو

به طور معمول درگاه OBDII خودروهای مختلف زیر فرمان آن‌ها قرار دارد و همین موضوع اهمیت ابعاد ردیاب خودرو را در انتخاب ردیاب‌های پلاگین‌دار بیش از پیش افزایش می‌دهد. زیرا اگر ابعاد ردیاب خودرو برای قرار‌گیری در زیر فرمان و اتصال به این درگاه مناسب نباشد، به طور عملی از آن ردیاب برای خودروی سازمان، شرکت یا ارگان موردنظر استفاده کنید و هزینه اضافی بر روی دوش سازمان قرار داده‌اید.

امکانات جانبی ردیاب خودرو

ردیاب‌های مختلف دارای امکانات جانبی مختلف هستند که یکی از معیارهای مهم برای خرید ردیاب به شمار می‌آیند. به طور مثال ممکن است که یک ردیاب دارای دکمه کمک برای درخواست کمک اضطراری باشد، اما ردیاب خودروی دیگر دارای این امکان جانبی نباشد. بنابراین باید در هنگام خرید، توجه کنید که به چه امکان جانبی نیاز دارید و آیا آن ردیاب این امکان را دارید یا خیر.

انواع ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب‌های خودرو دارای انواع مختلفی است که شما می‌توانید آن‌ها را در هنگام خرید مشاهده کنید. در این قسمت قصد داریم، در مورد انواع مختلف ردیاب‌ صحبت کنیم و در مورد آن‌ها توضیحاتی برای شما ارائه دهیم.

ردیاب خودروی FMB122

این ردیاب بیشتر برای خودروهای سنگین و نیمه‌سنگینی که دارای سن بالایی هستند و به اصطلاح قدیمی هستند، مناسب است. این ردیاب دارای بلوتوث داخلی است که به شما امکان اتصال راحت‌تر به ردیاب از راه‌ دور را می‌‌دهد. همچنین این ردیاب دارای سنسور داخلی رطوبت است.

ردیاب خودرو FMC640

ردیاب خودرو تلتونیکا FMC640 یکی از جدید‌ترین ردیاب‌های این شرکت است که قابلیت اتصال به اینترنت 3G و 4G را دارد. همچنین این ردیاب دارای قابلیت پشتیبانی از دو سیم‌کارت مختلف است که به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به راحتی از سیم‌کارت‌ها جهت مقاصد مختلف استفاده نمایید.

ردیاب خودرو FMB003

این ردیاب نسل جدید، ردیاب FMB001 است که علاوه بر تمامی قابلیت‌های ردیاب قبلی، دارای قابلیت‌های فراوان دیگری است و می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی باری ردیاب خودروی FMB001 به شمار بیاید و جای آن را به خوبی پر کند. این ردیاب برای خواندن اطلاعات مختلف از درگاه OBDII استفاده می‌کند و از طریق ECU خودرو اطلاعات مختلف را می‌خواند.

ردیاب خودرو FMB920

ردیاب خودرو FMB920

این ردیاب، یکی از بهترین و پرکاربردترین ردیاب‌های تلتونیکا است که دارای ماژول‌های مختلف GSM و GNSS است که در این زمینه بسیار کمک‌کننده هستند. این ردیاب دارای باتری و سنسور شتاب سنج داخلی است و دارای ابعاد 12*49*73میلی‌متر است. این ردیاب از دقت مناسبی برخوردار است و قادر است که به صورت آنلاین اطلاعات را به سمت سرور مرکزی ارسال کند و کارمندان آن‌جا را از موقعیت و سایر موارد مربوط به خودرو آگاه نماید.

انتخاب ردیاب خودرو بر اساس نوع خودرو

در قسمت‌های قبل در مورد دلایل انتخاب ردیاب خودرو، کاربردهای ردیاب خودرو و معیارهای مهم آن صحبت کردیم، اما در این بخش می‌خواهیم به معرفی ردیاب‌های مختلف مناسب برای خودروهای مختلف بپردازیم تا بتوانید آن‌ها را بشناسید و در هنگام خرید انتخاب ردیاب خوبی داشته باشید و ضرر نکنید.

انتخاب ردیاب خودروی سواری

خودروهای سواری، شامل انواع مختلف خودروها مانند پژو، پراید، سمند و خودروهایی از این قبیل می‌گردد. ردیاب خودروی FMC640 برای استفاده در انواع مختلف خودروهای شخصی مناسب است.

انتخاب ردیاب خودروی سنگین و نیمه‌سنگین

سه ردیاب خودروی FMB122، FMC640 و FMB003 قابل استفاده است و شما می‌توانید آن‌ها را برای خودروی سنگین و نیمه سنگین موردنظر خودتان خریداری کنید و از آن استفاده کنید.

انتخاب ردیاب جرثقیل

ردیاب‌های FMC640 و FMB122 قابلیت استفاده برای جرثقیل‌ها را نیز دارند و می‌توان از آن‌ها به راحتی برای کنترل موقعیت، رصد موقعیت رانندگان و دیگر موارد مورد نیاز ردیاب‌ها جرثقیل‌ها استفاده نمود و از این بابت مشکل خاصی نداشت.

انتخاب ردیاب لیفتراک

به طور معمول رانندگان لیفتراک به صورت ساعتی در شرکت‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند که همین موضوع لزوم رصد آن‌ها را نشان می‌دهد. انتخاب ردیاب خودروی FMB122 و FMB920 این کار را ممکن می‌سازند و به مدیران سازمان‌ها مختلف اجازه می‌دهد تا میزان کار رانندگان را رصد کنند و در صورت لزوم برای افزایش بهره‌وری آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

انتخاب ردیاب خودرو یدک کش

ردیاب خودروی  FMB001، FMB122 و FMB003 قابلیت استفاده برای یدک‌کش را نیز دارند و شما می‌توانید آن‌ها را انتخاب و برای یدک‌کش سازمان یا شرکت خودتان خریداری نمایید و محدودیتی در این زمینه نداشته باشید.

انتخاب ردیاب خودرو را با دقت انجام دهید

برای انتخاب ردیاب خودرو باید دقت زیادی کرد و در هنگام انجام این کار، معیارهای زیادی را مورد نظر قرار داد تا بتوان بهترین گزینه مناسب بسته به نیاز سازمان را انتخاب و خریداری نمود. معیارهای مختلفی مانند نوع خودرو، دقت و بسیاری موارد دیگر در این انتخاب اثرگذار هستند و جزو پارامترهای موجود برای انتخاب ردیاب خودرو به شمار می‌آیند که شما باید در هنگام ردیاب خودرو به آن‌ها توجه بیش از پیش کنید و آن‌ها را در نظر بگیرید.

در این مقاله، درباره‌ی انتخاب ردیاب خودرو، چرایی و دلیل‌های آن، معیارهای مهم انجام این کار و ردیاب‌های مناسب برای انواع مختلف خودروهای سبک و سنگین صحبت کردیم و آن‌ها را به طور کامل شرح دادیم تا به آگاهی کاملی در مورد آن‌ها برسید و در این زمینه هیچگونه ابهامی خاصی نداشته باشید. در قسمت نظرات به ما بگویید که از چه نوع ردیابی برای چه نوع خودرویی استفاده می‌کنید؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست