1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات تعمیرات و نگهداری خودرو
  4. تحول دیجیتال چیست؟ بررسی جایگاه تحول دیجیتال در پیشرفت کسب و کارها
Defining digital transformation and examining its place in the development of businesses

تحول دیجیتال چیست؟ بررسی جایگاه تحول دیجیتال در پیشرفت کسب و کارها

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 8 دقیقه

اگر دوست دارید که کسب و کارتان در بازار رقابت باقی بماند و توان لازم برای کسب جایگاه‌های رقیبان دیگر را داشته باشد، باید در مجموعه خودتان تحول دیجیتال ایجاد کنید. تحول دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بتوانید فرآیندها و ابزارهای موجود در سازمان یا شرکت خودتان را به طور کامل نوسازی کنید. ابزارهای دیجیتال دقت بیشتری نسبت به انواع سنتی دارند و همین موضوع سبب می‌شود تا میزان دقت موجود در ارزیابی‌های مجموعه موردنظرتان نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. همچنین تنوع داده‌های ثبت‌شده توسط این ابزارهای نیز بسیار زیاد است که مزیت بزرگی به شمار می‌آید.

به همین دلیل سازمان‌ها و شرکت‌ها باید به این سمت حرکت کنند و تحول دیجیتال را در مجموعه موردنظر خودشان به وجود بیاورند. برای رسیدن به این هدف نیاز است تا نسبت به تعریف، انواعش و نشانه‌های آن را بشناسند؛ بنابراین در ادامه این موارد را بیان می‌کنیم و توضیحات لازم را در این زمینه بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی برسید.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال را می‌توان به عنوان تغییرات فرهنگی، سازمانی و عملیاتی در یک سازمان، از طریق ادغام فناوری‌ها، تکنولوژی‌ها و فرآیندهای موردنیاز است. این کار باید به صورت استراتژیک و مرحله به مرحله انجام شود تا نتایج موردنیاز را برای شما به ارمغان بیاورد. این تحول سبب بهبود عملکرد سازمان، شرکت یا مجموعه موردنظر و نحوه ارائه محصول به مشتری می‌گردد. تحول دیجیتال نقش بزرگ و پررنگی در گسترش و بهبود عملکرد شرکت دارد و به همین دلیل مجموعه‌هایی که بتوانند در این زمینه بهتر عمل کنند، شانس بیشتری برای موفقیت در بازارهای مختلف موجود خواهند داشت که مزیت بزرگی به شمار می‌آید.

البته باید دقت داشته باشید که تحول دیجیتال یک فرآیند بلندمدت است و باید در طول مدت زمان زیادی به صورت جزیی انجام شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم، برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی منسجم و درستی به انجام برسانید تا بتوانید با کم‌ترین هزینه این کار را به انجام برسانید و از نتایج بی‌نظیرش بهره‌مند شوید.

انواع مختلف تحول دیجیتال شامل چه مواردی است؟

معنای تحول دیجیتال برای شرکت‌های مختلف یکی نیست و این موضوع برای آن‌ها وابسته به استراتژی و نوع کارشان تغییر می‌کند. به طور کلی چهار تحول دیجیتال شناخته‌شده داریم که اکثر کسب و کارها از برای تغییر رویه خودشان، آن‌ها را به کار می‌گیرند. در ادامه این موارد را معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم در موردشان را بیان می‌کنیم تا به آشنایی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید. پس تا انتهای این قسمت همراه ما باشید.

تحول فرایند (Process Transformation)

تحول دیجیتال در فرآیندهای داخلی، اولین نوع آن به شمار می‌رود. در این نوع، کلیه مراحل کارهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند و سعی می‌شود تا به طور کامل دیجیتالی شوند. تحول فرآیند منجر به کاهش هزینه‌های انجام کار، زمان به پایان رسیدن آن‌ها و افزایش میزان بهره‌وری کارمندان و فرآیندهای مختلف داخلی می‌گردد.

به عنوان مثال استفاده از اتوماسیون اداری برای انجام کارها، به جای انجام‌دادن دستی آن‌ها، یکی از بهترین مثال برای تحول دیجیتال فرآیند به شمار می‌آید که باید به آن توجه داشته باشید.

تحول مدل کسب و کار (Business Model Transformation)

به طور معمول، هر کسب و کاری دارای یک مدل است که در آن ارزش‌های پیشنهادی به مشتریان مشخص می‌شود. در تحول مدل کسب و کار، این ارزش‌ها و به طور کلی مدل کسب و کار موردنظر دچار تغییر می‌شود و دیجیتالی می‌گردد. این نوع تحول دیجیتال باعث می‌شود تا رضایت مشتریان از کسب و کار شما افزایش پیدا کند و بتوانید فروش بسیار بالاتری به ثبت برسانید. به طور مثال، ساخت پلتفرم آنلاین به جای ارائه دی وی دی، یک تحول مدل کسب و کار است که شرکت نتفلیکس به انجام رساند و با انجام این کار توانست تعداد مشتریان و فروش خودش را به طور چشمگیری افزایش دهد.

Business Model Transformation

تحول دامنه (Domain Transformation)

اگر یک شرکت یا مجموعه روی محصولاتش تغییراتی ایجاد کند و به اصطلاح آن‌ها را دیجیتالی نماید، دچار تحول دامنه گشته است. این کار، در بین مجموعه‌های بزرگ، کاری مرسوم به شمار می‌آید و آن‌ها برای همراه‌شدن با فناوری‌ها جدید، بازنگری‌های مدوامی را در محصولاتشان به انجام می‌رسانند. تحول دامنه سبب می‌شود تا محصولات با تکنولوژی‌ها همراه شود و مشتریان خودش را از دست ندهد. همچنین این کار باعث جذب‌شدن دسته‌ متفاوتی از کاربران می‌شود؛ زیرا ویژگی‌ها متعددی به محصول موردنظر اضافه شده است.

تحول فرهنگی/سازمانی (Cultural/Organizational Transformation)

هنگامی که فرهنگ سازمان، شرکت یا هر مجموعه‌ای با تغییرات بازار و نیازهای آن، همسو نباشد، نیاز به تحول فرهنگی/ سازمانی است. این عدم هماهنگی، مانعی در جلوی راه سازمان یا شرکت موردنظر به شمار می‌آید و می‌تواند سد راه مدیران و کارمندان آن شود که موضوع خطرناکی است. به عنوان مثال استفاده از روش‌های مدیریت پروژه اجایل به روش‌های سنتی، می‌تواند نمونه‌ بسیار مناسبی برای این موضوع به شمار بیاید.

دلیل قرارگرفتن کسب و کارها در مسیر دیجیتال چیست؟

دیجیتالی‌شدن باعث تغییر رویه سرویس‌دهی و مواجه شرکت‌ها با مشتریان خودشان می‌شود. در گذشته آن‌ها، این کار را به صورت سنتی انجام می‌دادند؛ اما با تحول دیجیتال ، سرویس‌دهی را از طریق پلتفرم‌های آنلاین به انجام می‌رسانند. همچنین این تحول باعث گسترش فضای تبلیغات و به وجود‌آمدن مکان‌های متفاوی برای انجام این کار می‌شود. به عنوان نمونه، شرکت‌ها از شبکه‌های اجتماعی جهت انجام این کار بهره می‌برند که هزینه کم‌تری دارد و بازدهی بالاتری نیز برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

مورد دیگر دیجیتالی‌شدن خدمات پس از فروش کسب و کارها و افزایش سرعت انجام آن‌ها است. این موضوع رضایت بیشتر مشتریان را به همراه دارد و باعث ایجاد جریان تبلیغ دهان به دهان برای کسب و کارتان می‌شود. در آخر تحول دیجیتال از عقب‌ماندن کسب و کار شما از رقبایتان به طور جدی جلوگیری می‌کند که مزیت بسیار بزرگی به شمار می‌آید.

مزایای تحول دیجیتال چه چیزی است؟

تحول دیجیتال مزیت‌های فراوانی برای کسب و کار‌ها دارد که باعث اهمیت بیش از پیش آن می‌شود. در ادامه این مطلب، مهم‌ترین مزی‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم پیرامون آن را بیان می‌کنیم تا به آگاهی و آشنایی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید.

What are the benefits of digital transformation

 

بهبود نگرش و دید مدیران براساس داده‌های واقعی

دیجیتالی‌شدن فرآیندها باعث می‌شود تا داده‌های معتبرتری و گسترده‌تر جمع‌آوری شود. همچنین میزان دقت این داده‌ها، بسیار بالا است و همین موضوع سبب می‌شود تا مدیران بتوانند موارد متعدد و متنوع‌تری را متوجه بشوند. به این صورت دید و نگرش آن‌ها بهبود پیدا می‌کند که افزایش بهره‌وری سازمان مربوط به همراه دارد.

با استفاده از این داده‌ها، مدیران کسب و کار، امکان شخصی‌سازی بیشتر و بهتر استراتژی کسب و کار خودشان و متمایز‌شدن از رقیبان متعدد را خواهند داشت.

فراهم‌کردن زمینه مناسب همکاری بین کارمندان

با دیجیتالی‌شدن فرآیند، نحوه همکاری بین کارمندان نیز بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا تحول دیجیتال سبب می‌شود تا سرعت انجام فرآیندها افزایش یابد، داده‌ها و اطلاعات مختلف به خوبی مستند‌سازی شوند و کارمندان بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. به این صورت کارمندان می‌توانند به خوبی همکاری کنند تا بتوانند پیشرفت کنند و هم سازمان را به هدف‌های نهایی خودش برسانند.

افزایش میزان نوآوری در سازمان

تحول دیجیتال در سازمان باعث می‌شود تا بستر مناسبی برای نوآوری در شرکت و مجموعه موردنظر به دست آید؛ زیرا تنوع داده‌ها افزایش پیدا می‌کند و کارمندان و افراد زمان کم‌تری را برای انجام کارهای معمول، تخصیص می‌دهند. همچنین تحول دیجتال باعث به وجود‌آمدن چالش‌های جدید برای کارمندان می‌گردد که در نهایت دانش و علم آن‌ها را به روز می‌کند؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که در مجموعه خودتان به تدریج تحول دیجیتال ایجاد کنید تا بتوانید پیشرفت‌های شگرفی داشته باشید و کارمندان متخصص‌تری پرورش دهید.

ديجيتايزينگ، دیجیتال‌سازی و تحول دیجیتال چه تفاوت‌هایی دارند؟

ديجيتايزينگ، به حرکت کلی از سمت دنیای آنالوگ به دیجیتالی‌شدن گفته می‌شود. به عنوان مثال در گذشته سازمان‌ها گزارش‌ها و سندهای خودشان را به صورت دستی ذخیره می‌کردند؛ اما در این سال‌ها این کار با استفاده از کامپیوترها و دیجیتالی صورت می‌گیرد. در فرآیند دیجیتال‌سازی از این اطلاعات برای بهبود فرآیند سازمان‌ها و مجموعه‌ها استفاده می‌کنند تا بهره‌وری سازمان مربوط را به طور قابل‌توجهی افزایش دهند.

What are the differences between digitization, digitization and digital transformation

به عنوان مثال خدمات مشتریان کسب و کارها را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. با دیجیتالی‌سازی فرآیندهای مربوط به آن، ماهیت این کار تغییر نکرده است؛ اما سرعت و عملکردش به طور چشمگیری بهبود پیدا می‌کند که باعث افزایش مشتریان کسب و کار مربوط می‌گردد. تحول دیجیتال، در واقع ترکیبی از این دو کار به حساب می‌آید. در واقع شرکت‌ها هنگام تحول دیجیتال، یک قدم به عقب برمی‌دارند و تمامی فرآیندهای داخلی و خارجی خودشان را مورد بازبینی قرار می‌دهد تا بتوانند روند انجامشان را بهبود دهند و باعث کاهش زمان موردنیاز برای انجامشان شوند.

دیجیتالی شدن بر کارکنان کسب وکارها چه اثراتی دارد؟

کارمندان دوست دارند که در محیطی با وجود دسترسی‌های دیجیتالی کار کنند. این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند بیشتر پیشرفت کنند و در مدت زمان کم‌تر رشد کنند. همچنین این موضوع کیفیت خدمات‌رسانی آن‌ها به دیگر مشتریان را بهبود می‌دهد. به طور کلی باعث رشد مهارت‌های ارتباطی و مدیریتی آن‌ها می‌شود که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

نشانه‌های نیاز به تحول دیجیتال سازمان چیست؟

شناخت نشانه‌های تحول دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمان مناسب اقدامات لازم برای این کار را به انجام برسانید. به همین دلیل باید آن را به طور کامل و دقیق بشناسید تا با مشکلی در این زمینه روبه‌رو نشوید. در ادامه این مطلب، این نشانه‌ها را معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم در این مورد را بیان می‌کنیم تا به آشنایی کامل و دقیقی در این حوزه برسید.

کاهش میزان بازخوردهای و تعامل افراد با سازمان مربوطه

اگر میزان بازخوردهای مشتریان و تعامل آن‌‌ها با سازمان کاهش پیدا کند، شما باید به سمت تحول دیجیتال حرکت کنی؛ زیرا این موضوع نشان می‌دهد که شما راه ارتباطی خوبی با مشتریانتان انتخاب نکرده‌اید و همین موضوع سبب قطع‌شدن یا کاهش شدید میزان تعامل آن‌ها با مجموعه شما گشته است.

افت شدید تعداد مشتریان سازمان

تعداد مشتریان یکی از فاکتورهایی است که باید به آن دقت داشته باشید؛ چون به خوبی زمان مناسب برای حرکت به سمت تحول دیجیتال را به شما نشان می‌دهد. اگر این تعداد به طور ناگهانی کاهش پیدا کرد، شما باید بسیار نگران شوید و سریعا فرآیندها را مورد بررسی قرار دهید و آن‌ها تا حد ممکن دیجیتالی کنید.

افزایش ناهماهنگی‌های موجود بین بخش‌های مختلف سازمان

افزایش ناهماهنگی میان بخش‌های مختلف سازمان نیز دیگر نشانه مهم برای مدیران سازمان برای حرکت به سمت تحول دیجیتال است. این ناهماهنگی تا یک حدی طبیعی است؛ اما اگر میزانش افزایش داشت، باید برای حلش بازرسی فرآیندهای داخلی و خارجی سازمان را در دستور کار خودتان قرار دهید تا با مشکلی روبه‌رو نشوید.

برای سرعت‌بخشیدن تحول دیجیتال در سازمان باید به چه نکاتی دقت کرد؟

تحول دیجیتال، فرآیندی طولانی است که این موضوع باعث می‌شود تا خیلی از اوقات مدیران به سراغ آن نروند. با استفاده از یکسری کارها می‌توان سرعت و کیفیت حرکت به سمت تحول دیجیتال را بهبود داد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم و شرحشان می‌دهیم.

از تغییرات کوچک شروع کنید

شما باید فرآیندها و کارهای طولانی زمان‌بر مربوط به تحول دیجیتال را کوتاه کنید تا بتوانید آن‌ها در مدت زمان کم‌تر و کیفیت بالاتری به انجام برسانید. در نگاه اول، شاید این کار بی‌فایده باشد؛ اما کوچک‌کردن فرآیندها، اثر بسیار ویژه‌ای روی بهبود عملکرد کلی سازمان یا شرکت مربوطه دارد.

اولویت‌های خودتان را مشخص کنید

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، تحول دیجیتال انواع مختلفی دارد که تمرکز هر نوع آن روی یک قسمت است؛ بنابراین باید در هنگام تنظیم کارهای لازم برای تحول دیجیتال، اولویت‌های کلی خودتان را مشخص کنید تا بتوانید انجام فعالیت‌های آن را به طور قابل‌توجهی افزایش دهید.

راه‌حل باید نوآوری را به صورت مداوم به سازمان تزریق کند

راه‌حلی که برای تحول دیجیتال در نظر می‌گیرید، باید بتواند به طور مداوم نوآوری را به سازمان یا شرکت موردنظر تزریق کند و از این نظر مجموعه را غنی و بی‌نیاز کند.

تحول دیجیتال را به طور کامل بشناسید

تحول دیجیتال، اثرات و مزیت‌های فراوانی برای کسب و کار دارد و باعث می‌شود تا بهره‌وری کلی سازمان به طور چشمگیری افزایش یابد. به این صورت شرکت می‌تواند به هدف موردنظر خودش برسد؛ بنابراین استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنیم. برای تنظیم تحول دیجیتال شما به نرم‌افزارهای مانند نرم‌افزار مدیریت ناوگان نیاز دارید که می‌توانید آن را از طریق فروشگاه پیشگامان آسیا تهیه کنید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست