1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. آیا نصب ردیاب از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند؟
آیا نصب ردیاب از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند؟

آیا نصب ردیاب از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

سرقت خودرو در بحران اقتصادی این روزها در حال افزایش است و برای جلوگیری از هزینه‌های خرید مجدد و جایگزینی خودروی سرقت شده مهم است که راهکاری برای بازیابی آنها و یا فعالیت حداکثری بکارگیری راه حل‌های پیشگیرانه سرقت پیدا کنید. استفاده از دستگاه‌های ردیاب مبتنی بر GPS می‌تواند با یک فعالیت پیشگیرانه سرقت خودرو به عنوان راه حلی اساسی در بازیابی مجدد آن نیز کمک کند.

اما باید توجه داشت ردیاب‌ها که به صورت مخفی قابل نصب بر خودرو هستند بیشتر به عنوان یک عامل بازیابی خودرو در حداقل زمان ممکن به حساب می‌آیند. اما در مواردی نیز عامل اصلی جلوگیری کننده از سرقت هستند. در هر حال شما با نصب ردیاب نمی‌توانید خودروی خود را قفل و زنجیر کنید اما می‌توانید به راحتی موقعیت مکانی آنرا پیدا کرده و یا حتی در صورت لزوم از راه دور خاموش کنید. برای چگونگی عملکرد ردیاب‌ها در پیشگیری از سرقت این مقاله را تا انتها بخوانید.

ردیاب‌های GPS چه نوع ردیابی هستند؟

این ردیاب‌ها یکی از رایج‌ترین سیستم‌های در دسترس برای سازمان‌ها و افراد به حساب می‌آیند که از سیستم موقعیت یابی جهانی برای تعیین و ردیابی مکان خودرو استفاده می‌کنند. داده‌های موقعیت مکانی دریافتی از ردیاب‌ها از طریق سیستم ماهواره‌ای جمع‌آوری شده و بر روی نقشه نمایش داده می‌شوند. سپس از این طریق قادر خواهید بود مکان خودرو را به راحتی پیدا کنید. سیستم‌های ردیاب از سه طریق مانعی اصلی برای سرقت خودرو هستند. شاید سارق‌ها اگر از نصب ردیاب بر خودروی شما آگاه باشند اصلا به سراغ خودروی شما نیایند!

بیشتر بخوانید : آیا محاسبه مصرف سوخت به کمک ردیاب خودرو امکان پذیر است؟

ردیابی لحظه‌ای مکان خودرو

اولین قدم برای جلوگیری از سرقت خودرو این است که بدانید خودروی شما در چه مکانی قرار دارد. ردیاب GPS به شما در این زمینه کمک می‌کند. پس از نصب این سیستم شما می‌توانید به صورت لحظه‌ای و یا بر حسب نیاز و تعریف انجام شده در سیستم، برای چند بار در روز داده مکانی خودروی خود را دریافت کنید. زمانی که خودروی شما سرقت شود، مکان دقیق آن قابل دسترسی است و به محض دریافت قابل ارائه به پلیس جهت عکس العمل سریع و انجام اقدام لازم پیش از آنکه خودرو کاملا از دسترس خارج شود می‌باشد. پس تا این نقطه شما با یک فرایند بازیابی سریع در صورت سرقت روبرو هستید.

جئوفنسینگ چیست

پیگیری حرکات مشکوک خودرو با هشدارهای قابل تنظیم

با استفاده از فناوری جئو فنسینگ و تعریف محدوده‌های مجازی توسط ردیاب می‌توانید با هشدارهای به موقعی که ردیاب ارسال می‌کند، از سرقت آن جلوگیری کنید. در این حالت یک محدوده مجازی برای خودرو قابل تعریف است و در صورت خروج از آن محدوده، هشدار لازم به مالک خودرو ارسال می‌شود. این موضوع می‌تواند نشانه سرقت و استفاده غیر مجاز از خودرو باشد. ضمن اینکه شما می‌توانید با تنظیم اعلان و هشدارها جهت دریافت از طریق تلفن همراه یا ایمیل از هر گونه جابجایی غیر برنامه‌ریزی شده خودرو از محل خود به راحتی و در اسرع وقت مطلع شوید.

هشدارهای ردیاب به شما امکان عکس العمل سریع را می‌دهد و بدین شکل براحتی تحقیق در مورد فعالیت‌های مشکوک امکان پذیر است. ضمن اینکه در صورت سرقت نیز ردیابی و بازیابی خودرو توسط پلیس در اسرع وقت قابل انجام است. این قابلیت نیز در صورت عکس العمل سریع یک عامل پیشگیری کننده می‌تواند محسوب شود اما شاید بهتر باشد به عامل تشخیص سریع مکان و بازیابی سریع آن بیشتر اتکا کرد.

کسب اطلاعات در خصوص خودروهای موجود در سازمان

این مورد بویژه برای سازمان‌ها و مدیران ناوگان حمل و نقل مفید است. در این حالت در برخی موارد امکان دارد به دلیل تعدد وسایل نقلیه، خودرو تا زمانی که نیاز به استفاده از آن نباشد در محل پارک شده و پیگیری و ردیابی در خصوص حضور یا عدم حضور آن در محل پارکینگ انجام نگیرد. بدین صورت اگر خودرو از محل بدون هماهنگی خارج شود، بدون استفاده از ردیاب پی بردن به اینکه خودرو سرقت شده است یا خیر چالش برانگیز است. وجود ردیاب این امکان را فراهم می‌آورد که مدیر ناوگان با تعریف محدوده مجازی برای خودرو که می‌تواند همان محل پارک خودرو باشد، به راحتی از خروج غیر برنامه‌ریزی شده آن مطلع شده و اقدامات لازم برای بازگرداندن به محل را انجام دهد.

این قابلیت نیز می‌تواند عامل پیشگیرانه سرقت خودرو در صورت عکس العمل سریع مسئول حفاظت به حساب آید.

بیشتر بخوانید : مدیریت ناوگان چیست؟ هر چیزی که درباره Fleet Management باید بدانید!

مزایای اصلی پیشگیرانه ردیاب در جلوگیری از سرقت خودرو

هر چند مزایای اشاره شده فوق در برخی موارد عامل پیشگیرانه به حساب می‌آیند اما نکاتی که در ادامه می‌آید، جنبه پیشگیرانه آنها بیشتر قابل اتکاست. بخصوص اینکه ردیاب‌ها عموما در مکان‌هایی نصب می‌شوند که بدور از چشم سارق هستند و براحتی قابل شناسایی توسط سارق نیستند.

اولین مورد اینکه در صورت نصب ردیاب سیستم به صورتی قابل تنظیم است که در صورت باز شدن درب خودرو پیام باز شدن غیر مجاز درب برای مالک خودرو ارسال می‌شود. تا به اینجا ردیاب کار خود را به درستی انجام می‌دهد و از آن به بعد این عکس العمل سریع شماست که عامل پیشگیرانه محسوب می‌شود.

دومین مورد قابلیت ارسال پیام از جانب ردیاب در خصوص روشن شدن غیر مجاز موتور است که نیازمند عکس العمل سریع و پیشگیرانه شما در خصوص انجام فعالیت بعدی است.

و اما مزیت اصلی پیشگیرانه که براحتی می‌توانید از سرقت خودرو جلوگیری کنید، قابلیت ردیاب در ارسال پیام و سپس قطع برق خودرو است که موجب می‌شود خودرو متوقف شود. شما به راحتی قادر به رجوع به محل اعلام شده از جانب ردیاب و بازیابی خودروی خود خواهید بود.

به نظر سرمایه‌گذاری مناسبی است، چگونه یک ردیاب انتخاب کنم؟

آنچه تا این نقطه خواندیم این بود که در هر حال سرمایه‌گذاری بر نصب ردیاب در این وانفسای سرقت خودرو سرمایه‌گذاری مناسبی است. اما در هر حال هر سرمایه‌گذاری نیازمند یک انتخاب مناسب است؛ برای این منظور در چند گام این سوالات را از شرکت ارائه دهنده ردیاب بپرسید:

  • کیفیت داده‌های مکانی ردیاب: با مشاوره شرکت انتخابی خود این موضوع را شفاف کنید که آیا شما نیاز به ردیابی لحظه‌ای دارید یا اعلان به عنوان مثال 5 یا هر 10 دقیقه موقعیت مکانی کافیست
  • سهولت استفاده: داشبورد ردیابی تا چه اندازه از لحاظ کاربری ساده است؟ آیا اطلاعات به موبایل ارسال می‌شوند یا خیر.
  • سهولت نصب: اگر مدیر ناوگان هستید مطلع شوید که فرایند نصب برای ناوگان شما تا چه اندازه یکپارچه است؟ آیا برای این کار نیاز به استخدام افراد جدید یا منابع جدید هستید یا خیر.
  • پشتیبانی: به عنوان یک کاربر به چه سطحی از خدمات پشتیبانی نیاز دارید و شرکت ارایه دهنده ردیاب چه امکاناتی را در این خصوص در اختیارتان قرار می‌دهد.

با این اطلاعات مسلما نکاتی وجود خواهد داشت که شما نیاز دارید با مشاوره کارشناسان یک شرکت معتبر به آن پاسخ دهید. اگر شرکت پیشگامان آسیا را برای این منظور انتخاب می‌کنید، با کمال میل پاسخگو هستیم.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست