1. خانه
  2. وبلاگ
  3. تأثیر نصب ردیاب بر عملکرد ناوگان شرکت های لجستیکی
The effect of tracker installation on the fleet performance of logistics companies

تأثیر نصب ردیاب بر عملکرد ناوگان شرکت های لجستیکی

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 9 دقیقه

در دنیای امروزی، حرکت و انتقال کالاها و محموله‌ها از جوانب حیاتی تجارت و اقتصاد به حساب می‌آید. شرکت‌های لجستیکی، به عنوان محورهای اصلی این زمینه به حساب می‌آید که انتقال سریع و موثر کالاها از منبع به مقصد را برعهده دارند. بدون شک، بهینه‌سازی عملکرد ناوگان در شرکت‌های لجستیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما چگونه می‌توان عملکرد ناوگان شرکت‌های لجستیکی را بهبود داد؟ اثر ردیاب در این زمینه به چه صورت است؟

ردیابی ناوگان به عنوان یک فناوری نوین  تأثیرات قابل توجهی بر عملکرد ناوگان شرکت‌های لجستیکی دارد. این تکنولوژی پیشرفته به شرکت‌های لجستیکی امکان مانیتورینگ دقیق و زمان‌بندی بهینه را در مدیریت ناوگان خود می‌دهد و  به مدیران از جهت تحویل به موقع کالاها اطمینان می‌دهد و باعث کاهش هزینه‌های اضافی ناوگان حمل و نقل می‌شود.

در این مقاله، به بررسی عمیق‌تر تأثیر نصب ردیاب بر عملکرد ناوگان در شرکت‌های لجستیکی خواهیم پرداخت و از اثرات مثبت مانیتورینگ و پیگیری دقیق در مسیرها تا کاهش سوخت‌های اضافی و حفظ ایمنی ناوگان صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید تا به دنیای ردیاب ناوگان و تأثیرات بی‌پایان آن بر صنعت لجستیک سفر کنیم و موارد مربوط به آن را متوجه شویم.

ردیاب خودرو چگونه کار می کند؟

ردیاب خودرو یک ابزار الکترونیکی است که طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های خودرو را مانند موقعیت جغرافیایی، سرعت، مسیر حرکت، وضعیت موتور و داده‌های دیگر را در زمان واقعی یا در بازه‌های زمانی مشخص رصد و ثبت می‌کند. عملکرد یک ردیاب خودرو به شرح زیر است:

How does the car tracker work

ماهواره‌ها

ردیاب‌های خودرو از سیگنال‌های ماهواره‌ای GPS (Global Positioning System) برای تعیین موقعیت جغرافیایی خودرو استفاده می‌کنند. این سیگنال‌ها از ماهواره‌های مخصوص GPS در فضا دریافت می‌شوند.

پردازش داده

اطلاعات GPS دریافتی توسط ردیاب به یک واحد پردازش داده منتقل می‌شود. این واحد مسئول تحلیل داده‌ها، محاسبه سرعت، موقعیت و مسیر حرکت خودرو است.

ارتباط با سرور

اطلاعات پردازش شده  به سرورهای ابری یا مرکز داده‌های شرکت ارسال می‌شود. این ارتباط می‌تواند از طریق شبکه‌های اینترنتی یا شبکه‌های مخصوص برقرار شود.

نمایش اطلاعات

اطلاعات مانند موقعیت خودرو، سرعت، و مسیر حرکت به صورت زمان واقعی بر روی نقشه به کاربران نمایش داده می‌شود. این اطلاعات از طریق نرم‌افزارهای تلفن همراه یا وب برای کاربران قابل دسترسی است.

ثبت و ذخیره داده

اطلاعات تاریخچه حرکت خودرو نیز در سرورها ثبت و ذخیره می‌شوند. این داده‌ها می‌توانند برای تجزیه و تحلیل عملکرد خودرو و مدیریت ناوگان مفید باشند.

به این ترتیب، ردیاب خودرو با استفاده از تکنولوژی GPS و ارتباط داده‌ای با سرورها، امکان مانیتورینگ و مدیریت بهینه ناوگان خودروها را فراهم می‌کند.

چالش‌های شرکت‌های لجستیکی چیست؟

What are the challenges of logistics companies

صنعت لجستیک نقش حیاتی در عملکرد روان تجارت و بازرگانی جهانی ایفا می‌کند. برخلاف اهمیت آن، با چالش های متعددی مواجه است که مانع رشد و کارایی آن می‌شود. از مدیریت حجم فزاینده کالاهای در حال حمل تا مقابله با شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی، کسب و کارهای لجستیکی برای موفقیت باید بر موانع متعددی غلبه کنند.

در اینجا به چالش‌های کلیدی پیش روی کسب‌وکارهای لجستیک و چگونگی تأثیر آنها بر عملیات آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در مورد این چالش ها بیشتر بدانید و راه هایی برای غلبه بر آن‌ها بیابید

بهبود خدمات تحویل و کاهش هزینه‌های حمل و نقل

هزینه های حمل و نقل بخش مهمی از بودجه کل لجستیک یک شرکت است. با افزایش قیمت سوخت، مشتریان با پرداخت هزینه حمل و نقل بیشتر عوارض را پرداخت می کنند. مدیران لجستیک نگران افزایش قیمت سوخت هستند و بنابراین مسیرهای حمل و نقل خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

همچینین تأخیر در اینجا می تواند یک مشکل واقعی باشد زیرا اگر تحویل بیش از حد طول بکشد، مشتریان به دنبال گزینه‌های جایگزین می‌گردند.

مدیریت موجودی در زمان واقعی

آگاه بودن از سطوح موجودی شما می‌تواند تاثیر مثبتی بر زنجیره تأمین شما داشته باشد. اما اطمینان از اینکه موجودی خود را در زمان واقعی مشاهده می‌کنید، برای اینکه بدانید چه زمانی باید موجودی خود را دوباره پر کنید، چالش برانگیز است. علاوه بر این، زنجیره تأمین اغلب نیاز به ردیابی و مدیریت موجودی از انبارها و مکان‌های متعدد دارد. این می‌تواند دشوار باشد، به خصوص اگر سیستم‌های شما به صورت مرکزی متصل نباشند.

کاهش خطاهای مدیریت انبار

اکثر انبارها در طول روز کاری خود چندین عملیات را روی هر کالا انجام می دهند. این عملیات برای ایجاد جریان‌های کاری مانند خطوط مونتاژ به هم متصل می‌شوند. اما وقتی یک گردش کار انبار به خوبی سازماندهی نشده باشد، ممکن است متوجه شوید که همان عملیات بیش از یک بار (به طور تصادفی) انجام می شود. این موضوع بیشتر در انبارهای بزرگتر از انبارهای کوچکتر اتفاق می‌افتد زیرا فضای و موجودی بیشتری برای رسیدگی وجود دارد.

پردازش اطلاعات انبوه

اطمینان از مستندشدن به موقع و دقیق اطلاعات برای متخصصان یک دردسر است. این فرآیند شامل رسیدگی به ارقام، داده‌ها و رعایت مهلت‌های قانونی است. همه این موارد نیاز به تمرکز زیادی در هماهنگی و پیگیری سفارشات و کارهای اداری دارد که فقط با استفاده از ابزارهای الکترونیکی مناسب و کافی قابل انجام است.

مدیریت سیستم‌های پیچیده

بخش لجستیک به‌طور باورنکردنی پراکنده است و به مدیریت متخصص تیم‌ها و شبکه‌های متعدد نیاز دارد. همانطور که کسب‌وکارها فعالیت‌ها و بازارهای خود را گسترش می‌دهند، این امر به طور طبیعی باعث افزایش فرآیندهای مربوط به لجستیک می‌شود. برای انجام درست این فرآیندها نیاز است تا مدیریت درستی روی آن‌ها صورت بگیرد.

تنها 22 درصد از شرکت‌ها دارای یک شبکه زنجیره تأمین فعال هستند. این بدان معنی است که آن‌ها به راحتی می توانند با تغییرات ناگهانی در عرضه یا تقاضا قبل از بحرانی‌شدن سازگار شوند.

متأسفانه، بسیاری از کارآفرینان بازسازی شبکه‌های لجستیکی خود را با مشکل مواجه کرده‌اند که باعث شده با هزینه‌های بسیار هنگفت روبه‌رو شوند.

مدیریت تغییر انتظارات مشتری

در طول سال گذشته، فروش تجارت الکترونیک به شدت افزایش یافته است. در نتیجه، اینترنت روش خرید ما را تغییر داده است. خرده فروشانی که زمانی مشتریان خود را ملزم به بازدید از فروشگاه‌های خود می‌کردند، اکنون می توانند تنها با چند کلیک ماوس محصول خودشان به دست مصرف‌کنندگان برسند.

بازارهای آنلاین به دلیل راحتی که نسبت به روش های خرید سنتی، مانند بازدید از فروشگاه های فیزیکی دارند، در بین مصرف‌کنندگان محبوب شده‌اند. اما ترجیحات جدید با انتظارات زیادی همراه است. رسیدگی به انتظارات مشتریان جدید می تواند برای همه شرکت‌های لجستیک چالش برانگیز باشد. مشتریان می‌خواهند بدانند محصولاتشان کجاست و چه زمانی به دستشان می‌رسد. در نتیجه، سرعت و راحتی به شاخص‌های کلیدی عملکرد برای عملیات لجستیک تبدیل شده است.

 اثرات ردیاب خودرو بر صنعت لجستیک

استفاده از ردیاب خودرو مزیت‌های زیادی برای ردیاب خودرو دارد که باعث می‌شود تا استفاده از در این زمینه بسیار مفید است. در ادامه برخی از این اثرات و مزیت‌ها را بررسی می‌کنیم:

The effects of vehicle tracking on the logistics industry

بهبود مدیریت ناوگان

یک ردیاب وسیله نقلیه برای آسان کردن و کارآمد کردن مدیریت ناوگان است. شما مکان و مسیرهای همه وسایل نقلیه خود را می دانید، بنابراین برنامه ریزی و سازماندهی تحویل شما سریع‌تر می‌شود. همچنین می‌توانید با استفاده از ردیابی وسیله نقلیه تعداد مراحل را کاهش دهید.

فرض کنید از محل A یک سفارش دریافت می‌کنید. قبل از آن، باید تمام مسیرهای رانندگان را در دفترچه گزارش خود بررسی کنید و سپس چندین تماس بگیرید تا متوجه شوید چه کسی به نقطه A نزدیک‌تر است. زمان زیادی طول می‌کش و وقت زیادی برای پیدا کردن وسیله نقلیه مناسب موردنیاز است. ردیاب به شما امکان می‌دهد به تمام مسیرها و موقعیت فعلی وسایل نقلیه خود دسترسی داشته باشید. فقط می‌توانید از روی نقشه متوجه شوید که کدام وسیله نقلیه به A نزدیکتر است و جزئیات پیکاپ را مستقیماً به تلفن همراه راننده ارسال کنید.

همچنین می‌توانید مسیرها را مدیریت کنید، مسیرهای انحرافی را برنامه‌ریزی کنید و اگر مسیرهای اشتباهی را طی می‌کنند به رانندگان هشدار دهید.

نظارت بر رفتار رانندگی

ردیاب‌های خودرو دارای فناوری نظارت بر رانندگی است که عادات رانندگی رانندگان را ردیابی می‌کند. به همین دلیل، رانندگان گاهی اوقات تمایلی به استفاده از برنامه ندارند. اما می توانید از آن برای پاداش‌دادن به بهترین رانندگان و تعیین استانداردها استفاده کنید.

ادمین‌ها می‌توانند مواردی شتاب‌گیری شدید، پیچ‌های تند، ترمز شدید را به روز می‌کنند و به این صورت شما می‌توانید راننده‌های مقصر را شناسایی کنید. سپس می توانید اقدامات اصلاحی انجام دهید یا در صورت لزوم به رانندگان هشدار دهید. یک سیستم ردیابی مداوم تضمین می‌کند که همه رانندگان تحت نظارت هستند و از سرعت بیش از حد و رانندگی عجولانه خودداری می‌کنند.

بهبود بهره‌وری سوخت خودروهای به کارگیری‌شده در لجستیک

برخی از ویژگی های رانندگی مانند سرعت بیش از حد، شتاب گیری ناگهانی و ترمز تهاجمی می‌تواند مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد و همچنین راندمان موتور را به خطر بیندازد. یک نرم افزار ردیاب خودرو، چنین عادات رانندگی نامطلوبی را ردیابی می‌کند و شما را از آمار دقیق مطلع می‌نماید.

شما می توانید با پیدا کردن رانندگان مسئول و اطمینان از رعایت تکنیک های رانندگی ایمن و توصیه‌شده، کارایی سوخت خود را افزایش دهید. راه حل ردیابی همچنین به شما امکان می دهد خودروهایی را که سوخت بیشتری مصرف می‌کنند، شناسایی کنید تا بتوانید آن‌ها را برای نگهداری و تعمیرات بفرستید.

نرم افزار ردیاب خودرو نیز به بهینه‌سازی مسیر کمک می‌کند و حداکثر بازدهی را برای سوخت شما به دست می‌آورد. صرفه‌جویی در سوخت به طور خودکار به کاهش هزینه‌های عملیاتی تبدیل می‌شود.

استفاده بهینه از منابع انبار

رانندگان ستون فقرات کسب و کار لجستیک شما هستند و ضروری است که آن‌ها را به طور کارآمد مدیریت کنید. با استفاده از داده‌های نرم افزار ردیابی خودروی خود، می‌توانید وضعیت دقیق ناوگان خود را در هر لحظه پیدا کنید.

می‌توانید کامیون‌هایی که بیکار هستند، کامیون‌هایی که در حال تحویل هستند، سفارشات هر راننده و اطلاعات دیگری را مشاهده کنید که به شما کمک می‌کند، وظایف را به طور مؤثر تعیین کنید و مطمئن شوید که همه وسایل نقلیه و رانندگان به‌طور بهینه استفاده می‌شوند.

کارایی بی‌نظیر

راه حل ردیابی خودرو کارایی فرآیندهای مختلف را در مدیریت تدارکات شما افزایش می‌دهد. شما همیشه در جریان به روز رسانی‌های خودکار و فوری از نرم افزار ردیابی هستید. داده ها به شما کمک می‌کند تا تصمیمات سریع و آگاهانه‌ای بگیرید که بر نتیجه شما تأثیر می‌گذارد.

همچنین می‌توانید از شر تمام کاغذبازی‌های خسته‌کننده خلاص شوید و رانندگان می‌توانند آزادانه بدون داشتن دفترچه‌های طولانی رانندگی کنند. تمام اطلاعات و جزئیات لازم توسط نرم افزار ردیابی خودرو جمع آوری‌شده و در یک رابط واحد برای دسترسی شما ارائه می‌شود. شما می‌توانید به این صورت کارایی رانندگان و نیروهای لجستیک خودتان را افزایش دهید.

ردیاب همچنین به شما امکان می‌دهد تا به طور موثر با مشکلات فنی برخورد کنید. اگر وسیله نقلیه‌ای در وسط تحویل خراب شد، می‌توانید به سرعت نزدیک‌ترین وسیله نقلیه موجود را برای تکمیل سفارش تعیین کنید.

به روز‌رسانی در زمان واقعی

به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ به شما این امکان را می‌دهد که کنترل عملیات تحویل خود را حفظ کنید. شما از مزیت ارتباط بی‌درنگ با راننده برخوردار هستید و این به شما کمک می‌کند پس از در نظر گرفتن واقعیت‌ها، دستورالعمل‌های مستقیم و فوری به راننده بدهید.

شما همچنین می توانید هر موقعیت غیرمنتظره‌ای را به طور موثر حل کنید؛ زیرا از وضعیت ناوگان خود آگاهی کامل دارید. مشکلاتی مانند استفاده غیرمجاز و بی‌حرکت بودن را نیز می‌توان با تماس هم‌زمان با شرکت مخابراتی به طور موثر حل کرد.

به‌روزرسانی‌ها همچنین به شما کمک می‌کنند تا به سؤالات مشتریان پاسخ دهید؛ زیرا می‌توانید وضعیت دقیق سفارش‌شان را با به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ به آن‌ها ارائه کنید.

کاهش هزینه‌های ناوگان

اداره یک کسب و کار لجستیک یک موضوع سخت است! شما باید دستمزد تمام کارمندانی را که به شما در مدیریت مسیرها کمک می‌کنند، پرداخت کنید و اطلاعات را به رانندگان ارسال کنید، در دفترچه‌های سوابق این اطلاعات را ثبت کنید.

با کمک یک نرم افزار ردیابی خودرو می توانید هزینه‌ها را به شدت کاهش دهید. برای پیگیری ناوگان یا مسیرهای خود به هیچ کارمندی نیاز ندارید. تمامی داده ها به صورت خودکار توسط نرم افزار بدون نیاز به دخالت انسانی جمع آوری می‌شوند. همچنین نیازی به نگهداری سوابق طولانی یا موارد کاغذی ندارید.

بهینه‌سازی مسیر

شرکت های حمل و نقل و لجستیک برای کاهش هزینه‌ها و ایجاد بازگشت سرمایه به بهینه‎‌سازی مسیر وابسته هستند. بهینه‌سازی مسیر تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است که در نهایت به افزایش کارایی لجستیک کسب و کار می‌انجامد.

عوامل زیادی برای بهینه‌سازی مسیرها برای رانندگان  مانند مکان های خودرو، مسافت، ظرفیت وسیله نقلیه و شرایط ترافیکی در نظر گرفته شوند. راه حل های مدرن ردیابی خودرو با فناوری پیش‌بینی ارائه می‌شود که می‌تواند بهترین مسیرها را با در نظر گرفتن خودکار همه عوامل تعیین کند.

شناسایی راننده و پردازش اسناد

شما نمی توانید یک سیستم ردیابی وسیله نقلیه موثر بدون ویژگی‌هایی برای دریافت اطلاعات لازم از راننده داشته باشید. برای اطمینان از امنیت دارایی، برنامه‌های ردیابی خودرو با سیستم شناسایی راننده و بازیابی اطلاعات ارائه می‌شوند.

مدیران ناوگان همچنین می توانند از ویژگی بازیابی تصویر استفاده کنند تا اطمینان حاصل کنند که رانندگان وظایف مناسبی دارند. همچنین رانندگان می توانند از موبایل خود برای بارگذاری مدارکی مانند گواهینامه و دریافت مجوزهای لازم از مدیران ناوگان استفاده کنند.

کاهش خطرات سرقت

شرکت های حمل و نقل و لجستیک باید به طور منظم با محموله‌های پرهزینه برخورد کنند. علاوه بر این، هر کامیون یا ون نیز یک سرمایه گذاری است و باید به خوبی در برابر حوادث مختلف محافظت شود.

یک نرم افزار ردیابی وسیله نقلیه می‌تواند خطرات دزدی را به حداقل برساند؛ زیرا شما همیشه از مکان واقعی آن‌ها آگاه هستید. در صورتی که شخصی بخواهد وسیله نقلیه را بدزد یا بخواهد وارد خودرو شود، نرم افزار اعلان‌های فوری را به دستگاه تلفن همراه شما ارسال کند.

شما می‌توانید به سرعت با مقامات تماس بگیرید و از سرقت یا ربوده‌شدن وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید. پلیس همچنین می‌داند که وسیله نقلیه به کجا می‌رود و می‌توانند با موفقیت مقصر را دستگیر کنند.

بهبود خدمات‌رسانی به مشتریان

کسب و کارهای لجستیک در عصر مدرن با افزایش تقاضا از سوی مشتری مواجه هستند. مشتری می‌خواهد در مورد فرآیند تحویل کالا به صورت لحظه‌ای اطلاعات داشته باشد و بتواند به خوبی آن را رصد کند.

یک برنامه ردیاب خودرو به شرکت های لجستیکی این امکان را می دهد که در زمان کمتری تحویل بیشتری انجام دهند. شما می‌توانید از ویژگی‌های مختلفی مانند بهینه‌سازی مسیر استفاده کنید تا در تحویل‌های بیشتری در یک روز انجام شود.

نرم‌افزار ردیابی به شما امکان می‌دهد در صورت تاخیر در راه، زمان مورد انتظار ورود مشتری را به‌روزرسانی کنید. مشتری احساس می کند که کنترل را در دست دارد و این به بهبود رضایت مشتری کمک زیادی می‌کند.

لجستیک کسب و کار خود را با ردیاب خودرو رشد دهید

ردیاب برای شرکت‌های لجستیک و حمل‌ونقل در این عصر به یک امر ضروری تبدیل شده است. طیف گسترده ای از مزیت‌ها را برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد که فرصت های بی‌پایانی را برای رشد و تحول ایجاد می‌کند.

شما می توانید از این سیستم برای مدیریت موثر ناوگان و کاهش هزینه‌های مختلف مانند مصرف سوخت و هزینه های اداری استفاده کنید. این فناوری همچنین ایمنی رانندگان و وسایل نقلیه شما را تضمین می‌کند و به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ وضعیت را برای تصمیم‌گیری سریع آماده می‌کند. خرید ردیاب یک سرمایه‌گذاری سودآور است که کارایی عملیاتی شما را افزایش می دهد و بازگشت سرمایه خوبی را فراهم می کند؛ بنابراین خرید آن را به شما توصیه می‌کنیم.

منابع:

Critical Challenges Faced by Logistics Businesses and How to Overcome Them

The Spectacular Benefits of Vehicle GPS Tracking for Logistics and Transport Companies

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست