زمان مطالعه : 10 دقیقه

اگر می‌خواهید میزان بهره‌وری ناوگان حمل و نقل معدن خودتان را به طور قابل‌توجهی افزایش دهید، باید نسبت به هوشمندسازی آن اقدام کنید. هوشمندسازی، بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد و کاربردهای زیادی برای شما در این زمینه دارد.

در این مقاله، پیرامون، چرایی هوشمندسازی، چالش‌های موجود در راه استفاده از ناوگان حمل و نقل معادن و کاربرد هوشمندسازی ناوگان در معادن در زمینه حل این چالش‌ها صحبت می‌کنیم و توضیحات کامل پیرامون آن را می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه مهم برسید.

چرا هوشمندسازی ناوگان در معادن مهم است؟

چرایی انجام هرکاری مهم است و در ابتدا پیرامون آن صحبت شود. به همین دلیل در ادامه چرایی مهم‌بودن هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل معادن را برای شما بیان می‌کنیم تا به طور کامل نسبت به این موضوع آشنایی پیدا کنید و ابهامی در این زمینه نداشته باشید.

هوشمندسازی ناوگان باعث افزایش عمر ناوگان می‌شود

ناوگان یکی از سرمایه‌برترین جنبه‌های نگهداری معدن و استفاده از آن به شمار می‌آید و نگهداری وسایل نقلیه و تجهیزات به خوبی  کار آسانی نیست. اگر این کار به خوبی صورت نگیرد، امکان دارد که پس از مدت کوتاهی مجبور به خرید ماشین‌آلات جدیدی شوید. به این صورت با دردسرهای بزرگی روبه‌رو می‌شود و هم مجبور به هزینه‌کرد بسیار بالایی خواهید شد.

هوشمندسازی ناوگان باعث افزایش عمر ناوگان می‌شود

هوشمندسازی ناوگان به شما کمک می‌کند تا بتوانید با نظارت بر ساعت‌های استفاده، عادات رانندگی و موارد دیگر به افزایش عمر خودرو کمک کنید. همچنین تجزیه و تحلیل این داده‌ها به شما دیدی می‌دهد که می‌تواند عوامل کلیدی عملیاتی را بهبود بخشد و باعث افزایش چرخه عمر وسایل نقلیه ناوگان شود.

به عنوان مثال، مدیران معادن می توانند وسایل نقلیه با مسافت پیموده شده بیشتر را شناسایی کرده و آن‌ها را با خودروهای کم استفاده جایگزین کنند، و از توزیع یکنواخت‌تر به کارگیری در طول زمان اطمینان حاصل کنند. در نتیجه، مدیران می توانند زمان مناسب برای خرید و مدت زمان نگهداری دارایی را قبل از فروش تعیین کنند. به این صورت کارایی این وسایل افزایش می‌یابد و در وصورت عدم نیاز می‌توانید آن‌ها را با قیمت بالاتری به فروش برسانید.

به شما امکان نظارت و پایش بهتری روی راننده و نحوه رانندگیش می‌دهد

برای هر ناوگانی، ایمنی راننده همیشه اولویت دارد. هوشمندسازی ناوگان تضمین می‌کند که کارکنان از وسایل نقلیه و تجهیزات به گونه‌ای استفاده می‌کنند که محیط امنی را برای کل خدمه و جامعه اطراف ایجاد کند.

به این صورت مدیران ناوگان فوراً متوجه خواهند شد که آیا کارمندان وسایل نقلیه و تجهیزات را با بی‌احتیاطی یا با سرعت بیش از حد استفاده می‌کنند. یک خودرو هوشمند یکپارچه، هشدارهای پویا و گزارش‌های تاریخی را ارائه می‌کند و به مدیران اجازه می‌دهد تا برای شناسایی رفتارهای مخاطره‌آمیز و ارائه بازخورد از این داده‌ها استفاده کنند. به این صورت آن‌ها می‌توانند رانندگان نیازمند آموزش را شناسایی کنند. اطلاعات ناوگان هوشمند به سازمان ها این قدرت را می دهد تا فرهنگ مسئولیت‌پذیری ایجاد کنند و از آسیب‌دیدن ناوگان جلوگیری نمایند.

هزینه‌های سوخت و تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد

هزینه های سوخت و نگهداری نقش مهمی در محاسبه هزینه کل مالکیت (TCO) دارند. عدم مشاهده نحوه عملکرد و نگهداری وسایل نقلیه تنها منجر به TCO بالاتر و مصرف سوخت بیشتر می‌شود که اغلب می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات تعمیر و نگهداری گزارش‌نشده در وسایل نقلیه ناوگان حمل و نقل معدن است.

با هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل معدن؛ مدیران این ناوگان می‌توانند مصرف سوخت خودرو و وضعیت قطعات خودرو را کنترل کنند و هزینه سوخت را کاهش دهند. این افراد می‌توانند اطلاعات لازم پیرامون رانندگانی که سوخت را هدر می‌دهند، با استفاده از هوشمندسازی دریافت کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند نسبت به رانندگی این افراد نیز داده‌های لازم را دریافت کنند؛ این موضوع مهم است؛ زیرا روی مصرف سوخت اثر قابل‌توجهی می‌گذارد.

هزینه‌های سوخت و تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد

در طول زمان شرکت‌های بیشتری از راه‌حل‌های هوشمند برای تعیین دقیق نیازهای تعمیر و نگهداری ناوگان خود استفاده می‌کنند. ناوگان معادن می‌توانند هشدارهای تشخیصی پیشرفته موتور را برای گروه‌های مختلف خودرویی خودشان که نیاز به تعمیر و نگهداری دارند را دریافت کنند. با استفاده از این هشدارها آن‌ها می‌توانند برنامه تعمیر و نگهداری آن‌ها را براساس مسافت یا زمان طی‌شده این خودروها تعیین کنند. اگر خودرویی یک کد عیب را نشان دهد، مانند چراغ چک موتور، می‌توان به مدیران ناوگان اطلاع داد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا تعمیرات جزئی را قبل از تبدیل‌شدن به هزینه عمده مدیریت کنند.

به این صورت نه تنها صرفه‌جویی در هزینه‌ها صورت می‌گیرد، بلکه سبب می‌شود تا وسایل نقلیه و تجهیزاتی که ناوگان روی آن‌ها حساب می‌کنند به جای تعمیرات در میدان کار باقی بمانند. برخورداری از داده‌های بیشتر در مورد سوخت و نگهداری به معنای بهره‌وری بیشتر و ناوگان سالم‌تر است.

میزان سرقت خودروهای ناوگان معدن را به حداقل ممکن می‌رساند

وسایل نقلیه و تجهیزات از دست رفته یا سرقت یکی از چالش‌های هزینه‌بر همه ناوگان معادن است. جایگزینی دارایی‌های از دست رفته هزینه‌بر است، تاخیرهای به وجود آمده در هنگام انجام کار، باعث ایجاد هزینه‌های هنگفتی علاوه بر موارد مربوط به تهیه دوباره وسیله می‌شود.

راه‌حل‌های هوشمند ناوگان می‌تواند به مدیران آن‌ها دید لازم را در مورد موقعیت هر دارایی شرکت، از وسایل نقلیه گرفته تا ماشین‌آلات، ارائه دهد. سیستم هوشمند دارای یک سیستم هشدار یا اعلان است که هرگونه استفاده یا حرکت غیرمجاز را در خارج از محدوده جغرافیایی تنظیم شده برای ناوگان را گزارش می‌کند. درک مکان دقیق وسایل نقلیه و تجهیزات، فرآیند بازیابی آن‌ها را بسیار راحت‌تر و آسوده‌تر می‌کند که مزیت بسیار مهم و قابل‌توجهی به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید: سیستم حمل و نقل هوشمند ITS چیست؟

باعث بهبود ارتباط میان رانندگان  و مدیران ناوگان حمل و نقل معدن می‌شود

آگاهی از محل هر خودرو، زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر را در طول حوادث مختلف مانند حوادث آب‌و‌هوایی تسریع می‌بخشد. راه‌حل‌های هوشمند ناوگان به مدیران این امکان را می‌دهد که داده‌های مربوط به مکان خودروها را دریافت کنند و اطلاعات لازم رانندگان را نیز با سرعت زیادی به سمت رانندگان ارسال کنند. به طور مثال، اگر خط برق قطع شده باشد، اپراتورها می‌توانند به سرعت مکان وسیله نقلیه را در زمان واقعی مطلع کنند و موارد لازم برای رانندگان ارسال نمایند.

به همین دلیل هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل می‌تواند باعث بهبود ارتباط بین رانندگان و مدیران ناوگان می‌گردد. بنابراین انجام این کار برای مدیران ناوگان کمک‌کننده و مفید است.

باعث افزایش سرعت و بهبود قدرت واکنش‌دهی ناوگان معادن در برابر حوادث می‌شود

اطلاعات ناوگان به مدیران کمک می‌کند تا سرعت و قدرت واکنش‌دهی ناوگان در برابر بلایای طبیعی را بهبود می‌دهد. در فصل‌های مختلف، ناوگان معادن در بسیاری از مناطق با بلایای مختلف و حوادث متفاوتی روبه‌رو می‌‎شوند. به طور مثال بارش برف سنگین در طول مسیر می‌تواند باعث شود تا کامیون‌های حمل بار معادن با مشکل روبه‌رو شوند، یا در وسط مسیر رفت و آمد خودشان گیر کنند. به این صورت در ارسال بار معادن تأخیر ایجاد می‌شود که این موضوع سبب می‌گردد تا هزینه‌های زیادی برای آن‌ها به وجود بیاید.

برای این مواقع، بهتر است آماده باشید. هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل معادن کمک می‌کند تا مدیران آن‌ها بتوانند با در دست‌داشتن داده‌های مربوط به دفعات قبلی حوادث، خودروها را بهتر آماده کنند تا در طول بلایای طبیعی آسیب کم‌تر ببینند که مزیت بسیار مهمی به شمار می‌آید.

چالش‌های مدیریت ناوگان در معادن چیست؟

مدیران ناوگان حمل و نقل معادن با چالش‌های بسیار زیادی روبه‌رو است که باعث می‌شود تا این کار بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌گردد. برای حل این چالش‌های نیاز است تا شما نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید. به همین دلیل در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را می‌دهیم.

چالش‌های مدیریت ناوگان در معادن

مدیریت هزینه‌های زیادی ناوگان حمل و نقل معدن

مدیریت هزینه همیشه بزرگترین چالش در مدیریت ناوگان معادن است. مدیریت هزینه به طور قابل توجهی بر توانایی مدیران برای رقابت در بازارهای فعلی و آینده تأثیر می‌گذارد. برخی یا همه فرآیندهای عملیاتی ناوگان شما ممکن است به مدیریت هزینه مستمر نیاز داشته باشد. بسیار مهم است که عملیات فعلی خود را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید و روی بهبود بخش‌هایی مانند هزینه‌های عملیات کلی، رفتار راننده، هزینه سوخت و سرقت‌های احتمالی تمرکز نمایید.

مدیران ناوگان موظف به نظارت و کنترل هزینه‌های غیر‌ضروری هستند. اگرچه ممکن است غلبه بر هزینه‌های زیاد دشوار به نظر برسد؛ اما راه‌حل‌های هوشمندسازی این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید با استفاده از داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها، هزینه‌های موجود فرآیندهای متفاوت را به طور چشمگیری کاهش دهید.

مدیریت مصرف سوخت

برای شرکت های ناوگان، افزایش هزینه های سوخت همیشه یک نگرانی قابل توجه است و  این امر چالش ویژه‌ای در بازار فعلی است. اگرچه کنترلی بر نوسان قیمت سوخت ندارید؛ اما چندین راه عملی برای کاهش مصرف سوخت و هزینه ها وجود دارد. علاوه بر این، برای کاهش هزینه سوخت، موارد سوخت‌دزدی نیز باید به طور کامل و دقیق شناسایی شود. با استفاده از داده‌های ناوگان هوشمند می‌توانید این موارد را به طور کامل و دقیق بشناسید و میزان آن‌ها را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید.

در این جهت پیشگامان آسیا به شما کمک‌های زیادی می‌کند تا بتوانید ناوگان خودتان را سریع‌تر هوشمند کنید و مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش دهید که بسیار مهم و قابل‌توجه هستند.

ایمنی رانندگان ناوگان حمل و نقل

بسیاری از مدیران ناوگان معدن ها در جستجوی راه‌هایی برای کاهش تصادفات هستند، اما ممکن است ندانند که از کجا یا چگونه باید ایمنی ناوگان را بهبود بخشند. همچنین بسیاری از آن‌ها در زمینه ارائه آموزش‌های لازم برای رانندگان نیز مشکل دارند؛ زیرا نمی‌دانند که باید چه چیزی را به چه کسانی آموزش دهند.

این دو مورد باعث می‌شود تا آن‌ها نتوانند به خوبی ناوگان حمل و نقل خودشان را ایمن کنند و میزان خطرات و تصادفات موجود را به حداقل ممکن خودش برسانند. تصادفات علاوه بر هزینه‌های مادی، دردسرهای مختلفی نیز برای ناوگان معدن موردنظر دارد که اذیت‌کننده و وقت‌گیر هستند. برای حل این مشکل باید ناوگان حمل و نقل معادن را هوشمند کنید تا بتوانید از داده‌های موجود جهت برطرف‌کردن این مشکلات بهره ببرید.

تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات ناوگان حمل و نقل معدن

ماشین‌آلات و خودروهای حمل بار ناوگان معادن، تعداد ساعت‌های زیادی را کار می‌کنند و مسافت زیادی می‌پیمایند. این موضوع باعث می‌شود تا میزان خرابی قطعات آن‌ها به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. این خرابی‌ها به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود تا فرآیند کاری معدن متوقف شود. این موضوع باعث ایجاد هزینه‌ها و دردسرهای بزرگی برای ناوگان این معادن می‌شود.

برای حل این مشکلات باید قبل از بروز این اتفاقات نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کنید و نسبت به وضعیت قطعات آن آگاهی کاملی داشته باشید. هوشمندسازی ناوگان در معادن این موضوع را ممکن می‌سازد و کمک می‌کنند تا شما بتوانید نسبت به وضعیت قطعات و درصد سلامتشان آگاهی کاملی داشته باشید.

کاربرد هوشمندسازی ناوگان در معادن چیست؟

در این قسمت و پس از بیان چالش‌ها و چرایی هوشمند‌کردن ناوگان، کاربرد هوشمندسازی ناوگان در معادن را برای شما بیان می‌کنیم و توضیحات کاملی را پیرامون آن‌ها می‌دهیم. پس تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

کاهش زمان خرابی

داده‌های مربوط به خودروهای ناوگان بسیار زیاد است و به همین دلیل نمی‌توان به صورت دستی آن‌ها را جمع‌آوری کرد. همین موضوع سبب می‌شد تا استفاده از آن برای پیش‌بینی زمان خرابی ممکن نبود؛ اما با هوشمندسازی ناوگان در معادن می‌توان این داده‌ها را به صورت اتوماتیک جمع‌آوری کرد و تجزیه و تحلیل آن‌ها را به راحتی انجام داد.

به این صورت با تجزیه و تحلیل این داده‌ها، مدیران می‌توانند به صورت لحظه‌ای نسبت به وضعیت قطعات خودرو و ماشین‌آلات آگاهی پیدا کنند و قبل از وقوع خرابی آن‌ها کارهای مربوط به نگهداری انجام دهند. به این صورت زمان خرابی کاهش قابل‌توجهی پیدا می‌کند که باعث بهبود انجام فرآیندهای مربوط به معادن نیز می‌گردد.

افزایش ایمنی ناوگان حمل و نقل

در محیط معدن، حفاظت از افراد و دارایی ها بسیار مهم است. هوشمندسازی ناوگان در معادن نقش مهمی در حمل و نقل ایمن کارگران معدن و مواد معدنی دارد و سرپرستان را قادر می‌سازد تا اقدامات اصلاحی را برای به حداقل‌رساندن خطرات ایمنی برای کارگران معدن انجام دهند.

هوشمندسازی به مدیران کمک می‌کند تا بتواند نسبت به رفتار راننده اطلاعات کاملی پیدا کنند و کارهای لازم برای بهبود آن را انجام دهند. به این صورت میزان حوادث ناگهانی و تصادفات خودروهای حمل بار معادن، کاهش قابل‌توجهی پیدا می‌کند. نظارت بر نحوه رانندگی یک وسیله نقلیه می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت و تعمیر و نگهداری و کاهش تصادفات شود.

افزایش بهره‌وری

یک سیستم مدیریت ناوگان هوشمند معدن‌ها، توانایی ردیابی مکان و وضعیت دقیق تجهیزات معدن را در هر لحظه دارد. این موضوع باعث می‌شود تا مدیران بتوانند انحراف از استانداردهای عملیاتی مورد انتظار را تشخیص دهند. این به اپراتورها اجازه می‌دهد تا برنامه‌های عملیاتی را در زمان واقعی بهینه کنند، به جای اینکه منتظر خروجی ماهانه برای تصمیم گیری باشند. توانایی ساده‌سازی عملیات در زمان واقعی، با استفاده از تحلیل‌های هوشمند می‌تواند باعث شناسایی تجهیزات کم استفاده و سرمایه هدر‌رفته شود.

به این صورت مدیران می‌توانند نقاط چالش‌برانگیز ناوگان خودشان را بشناسند و با سرعت زیادی نسبت به حل آن‌ها و بهینه‌سازی فرآیندهای مختلف اقدام کنید.

ایجاد ارتباط بهتر بین رانندگان و مدیران

هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل در معادن کمک می‌کند تا شما بتوانید با رانندگان خودتان ارتباط بهتری بگیرید. به این صورت در طول کار امکان ارسال سریع‌تر دستورات به آن‌ها را نیز دارید. همچنین رانندگان نیز می‌توانند در طول کار، نیازهای خودش را به مدیران ارسال کنند. به این صورت ارتباط بهتری بین رانندگان و مدیران صورت می‌گیرد.

کاهش مصرف سوخت

تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به سیستم هوشمند ناوگان معدن‌ها، به مدیران ناوگان اجازه می‌دهد تا بتوانند مصرف سوخت را کاهش قابل‌توجهی دهند. به این صورت هزینه‌های معادن نیز کاهش خواهد یافت؛ بنابراین هوشمندسازی ناوگان در معادن کاری مفید و کمک‌کننده برای صاحبان آن‌ها به شمار می‌آید.

برای هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل به چه مواردی نیاز است؟

برای اینکه بتوانید ناوگان حمل و نقل معادن را هوشمند کنید، نیاز به تجهیزات و امکاناتی دارید. در ادامه موارد موردنیاز را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را می‌دهیم.

سنسورها و دستگاه‌های جمع‌آوری داده

ناوگان حمل و نقل هوشمند باید مجهز به سنسورهای مختلفی باشند که اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی، سرعت، دما، شرایط رطوبت، شتاب و سایر پارامترهای مرتبط را جمع‌آوری کنند. این سنسورها می‌توانند شامل GPS، سنسورهای شتاب‌سنج، حسگرهای دما و رطوبت و دیگر تجهیزات باشند.

سنسورها و دستگاه‌های جمع‌آوری داده

اتصالات ارتباطی

برای ارسال داده‌های جمع‌آوری شده توسط سنسورها، ناوگان حمل و نقل باید دارای اتصالات ارتباطی قوی باشند. این اتصالات می‌توانند شامل شبکه‌های بی‌سیم مانند اینترنت اشیا (IoT)، شبکه‌های سلولی، وای‌فای و سیستم‌های ارتباطی دیگر باشند.

نرم‌افزار هوشمند ناوگان حمل و نقل

اگر بخواهید تحلیل و پردازش داده‌های جمع‌آوری شده از سنسورها انجام دهید، نیاز به نرم‌افزارهای هوشمند و الگوریتم‌های پردازش داده دارید. برای تهیه این نرم‌افزارهای می‌توانید به پیشگامان آسیا مراجعه کنید و آن را با هزینه مناسب تهیه نمایید.

تجهیزات ارتباط با زیرساخت‌های حمل و نقل هوشمند

برای بهینه‌سازی ناوگان حمل و نقل، نیاز است که با زیرساخت‌های حمل و نقل هوشمند، مانند شبکه‌های جاده‌ای هوشمند، سامانه‌های ترافیک هوشمند و سایر ابزارها و فناوری‌های مرتبط، ارتباط برقرار کنید.

با هوشمندسازی ناوگان در معادن کارایی آن‌ها را بهبود دهید

هوشمندسازی در معادن کمک‌کننده است و می‌تواند، کاهش مصرف سوخت، افزایش ایمنی، افزایش بهره‌وری، کاهش زمان خرابی و بسیاری موارد دیگر را برای ناوگان معادن به همراه بیاورد؛ بنابراین استفاده از آن می‌تواند بسیاری از چالش‌های ناوگان معادن را برطرف کند و بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهد

 

منابع:

More than GPS: 7 Ways Fleet Intelligence Can Improve Safety, Savings, and Service

https://www.tourmo.ai/major-fleet-management-challenges-tm

4 Reasons To Adopt A Fleet Management System For Underground Mining

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست