1. خانه
  2. وبلاگ
  3. سیستم حمل و نقل هوشمند ITS چیست؟
What is its intelligent transportation system

سیستم حمل و نقل هوشمند ITS چیست؟

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 7 دقیقه

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا زندگی مردم آسان‌تر گردد. این پیشرفت‌ها سبب افزایش استاندارهای زندگی از طریق بهبود محصولات و خدمات شد. همچنین دنیای تجارت نیز رونق بسیاری گرفت. رایانه‌ها و فناوری‌های ارتباطی به مردم کمک کرد تا ارتباطات بین خودشان را بهبود دهند، تراکنش‌ها راحت‌تر به انجام برسانند و بهره‌وری خودشان را بهبود دهند.

یکی از حوزه‌های تجاری که در این مدت پیشرفت زیادی کرد، حوزه حمل و نقل بود. یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها سیستم حمل و نقل هوشمند یا its بود که باعث شد تا سرعت، کارایی و راحتی حمل و نقل گردید. در ادامه این مطلب این سیستم را تعریف می‌کنیم، مزیت‌هایش را بیان می‌کنیم و در انتها نیز توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید این سیستم را به کار بگیرید تا در این قسمت به آگاهی و آشنایی کاملی برسید.

به چه چیزی سیستم حمل و نقل هوشمند گفته می‌شود؟

سیستم حمل و نقل هوشمند، فناوری است که در آن تمام وسایل نقلیه و عناصر زیرساخت مانند علائم جاده و علائم راهنمایی و رانندگی به یک کنترل مرکزی متصل می‌شوند. هدف اصلی آن بهبود راندمان جریان، کاهش ازدحام در مسیرها، جلوگیری از تصادفات و ارائه اطلاعات واقعی در مورد شرایط جاده به رانندگان است.

این سیستم قادر خواهد بود تا داده‌ها را از کاوشگرها و منابع دیگر از جمله سیستم های ماهواره‌ای، آشکارسازهای ترافیک، ایستگاه های هواشناسی، خدمات اضطراری و رایانه‌ها برای پردازش داده‌ها جمع‌آوری کند. ITS همچنین به شما امکان می‌دهد تا بتوانید وضعیت خودرو را به صورت لحظه‌ای پایش و کنترل کنید و از وضعیت آن‌ها اطمینان کامل حاصل کنید.

What is called an intelligent transportation system?

این سیستم این قابلیت را دارد که رانندگان را از خطرات و حوادث آگاه کند، سرعت رانندگی را به آن‌ها بگوید و مسیرهای بهینه را ارائه دهد. علاوه بر این، می تواند در مورد وضعیت جاده‌ها اطلاعات کاملی به رانندگان بدهد تا آن‌ها دچار دردسر در کار خودشان نشوند. همچنین این سیستم داده‌های ترافیکی مختلف را به رانندگان می‌رساند تا از شلوغی‌های جاده‌ها تا حد زیادی نجات پیدا کنند.

توجه به این نکته مهم است که ITS جایگزین فناوری‌های سنتی نمی‌شود، بلکه مکمل آن به حساب می‌آید. دستگاه‌های ITS در سیستم‌های حمل و نقل ادغام می‌شود و موارد زیر را به طور کامل تضمین می‌کند:

  • برنامه ریزی و زمان بندی مسیر بهینه؛
  • مدیریت و کنترل ترافیک؛
  • ایمنی و امنیت رانندگان؛
  • بهبود روابط بین رانندگان در جاده‌ها؛
  • پشتیبانی از راننده در هنگام حوادث و اتفاقات ناگهانی؛

 

به طور کلی این سیستم بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند به رانندگان و ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها کمک زیادی می‌کند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها می‌تواند برای شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف مفید و مثمر به ثمر است.

مزیت‌های سیستم حمل و نقل هوشمند یا its چیست؟

در قسمت قبل تعریف سیستم حمل و نقل هوشمند یا its را بیان کردیم و توضیحات کامل را دادیم. در ادامه این مطلب مزیت‌های بی‌شمار این سیستم را ذکر می‌کنیم و توضیحاتش را بیان می‌کنیم تا به آگاهی و آشنایی کاملی با آن‌ها برسید.

مدیریت بهتر تصادفات

هنگامی که تصادف رخ می‌دهد، این سیستم می‌تواند محل حادثه را شناسایی کند و هشدارهای فوری در مورد آن منطقه را به سایر رانندگان ارائه دهد. این موضوع باعث می‌شود تا خطر تصادفات ثانویه کاهش پایان کند و زمان لازم برای انجام کارهای اضطراری را به حداقل ممکن برساند.

لازم است که برای درک اهمیت مدیریت تصادفات، این موضوع را  در نظر بگیرید که تصادفات رانندگی اولین علت مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) تخمین زده می‌شود که سالانه 1.3 میلیون نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و 50 میلیون نفر دیگر مجروح می‌گردند.

ITS با افزایش سرعت واکنش و ساده‌سازی روش‌های واکنش می‌تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد، تعداد مرگ و میر در اثر تصادفات را به حداقل ممکن برساند و ایمنی جاده‌ها را افزایش دهد.

کنترل و مدیریت بهتر ترافیک

سیستم‌های حمل و نقل هوشمند طیف وسیعی از اطلاعات را از وسایل نقلیه و زیرساخت‌ها جمع آوری می‌کنند. سپس این داده‌ها را برای کنترل جریان ترافیک به روشی که ظرفیت و کارایی را بهینه می‌کند، تجزیه و تحلیل  می‌کند و به مدیران سازمان اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در زمان مناسب به کار بگیرد. این ویژگی به ویژه برای مشاغلی که حتی کوچکترین تأخیر ممکن است هزینه زیادی داشته باشد بسیار مفید است و می‌تواند میزان تأخیر و هزینه‌های آن را به حداقل ممکن خودش برساند که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

Better traffic control and management

به عنوان مثال، زمانی که حسگرها اضافه بار را در یک بزرگراه گزارش می‌دهند، ترافیک ورودی را می‌توان به طرفین تغییر مسیر داد تا جریان ترافیک کاهش یابد و شلوغی سریع‌تر حل شود.. این سیستم می‌تواند این کار را به صورت تطبیقی ​​انجام دهد، به این معنی که به راحتی قادر است تا  هرگونه تغییر در جریان ترافیک تشخیص دهد و واکنش لازم به آن را نشان دهد.

کاهش آلودگی هوا و صوتی، ازدحام و مصرف انرژی

سیستم حمل و نقل هوشمند به طور کامل روی خودروها، فاصله بین آن‌ها و ترافیک نظارت و پایش انجام می‌دهد. به این صورت سیستم می‌تواند متوجه شود که آیا مصرف سوخت، انرژی و میزان ترافیک عادی است یا نیاز به ترمیم دارد. در صورت معمولی‌نبودن این موارد، اقدامات لازم برای حل‌کردن آن را به شما اطلاع می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن این کارها را  به انجام برسانید. به این صورت میزان مصرف انرژی و سوخت و ترافیک به شرایط عادی بر می‌گردد.

امکان پایش لحظه‌ای جاده‌ها

یکی دیگر از مزایای این سیستم این است که می‌تواند اطلاعات دقیق و به موقع در مورد شرایط ترافیکی و خطرات احتمالی جاده (به عنوان مثال مسدود‌شدن جاده) در اختیار رانندگان قرار دهد. این سیستم همچنین به مدیران اجازه می‌دهد تا اطلاعات به روزی در مورد تغییرات و اختلال‌های احتمالی موجود در سرتاسر داشته باشند تا بتوانند اقدامات لازم را در زمان مناسب به انجام برسانند.

سیستم حمل و نقل هوشمند نه تنها جان افراد را نجات می‌دهد، بلکه به کسب و کارها کمک می‌کند تا با کاهش هزینه‌های حمل و نقل و افزایش امنیت، وضع مالی خود را بهبود بخشند. همچنین با دانستن اینکه محموله شما در زمان مناسب و به صورت کامل رسیده است، آرامش خاطر را برای مدیران کسب و کارها  فراهم می‌کند.

افزایش بازدهی ناوگان حمل و نقل

بازدهی ناوگان حمل و نقل شهری همواره یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ به شمار می‌آید. مدیران این مجموعه‌ها تمایل دارند تا بتوانند هزینه‌های خودشان را تا حد ممکن کاهش دهند و عملکرد خودشان را به همان میزان و در جهت عکس افزایش دهند. برای رسیدن به این هدف سیستم هوشمند حمل و نقل بهترین گزینه ممکن به شمار می‌آید و می‌تواند نیازهای موجود در این زمینه به طور کامل برطرف کند.

این سیستم کمک می‌کند تا بازدهی ناوگان حمل و نقل مجموعه‌های مختلف به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. به این صورت بازدهی کلی کسب و کار نیز افزایش خواهد یافت که مطلوب مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها به شمار می‌آید.

بهبود روابط بین رانندگان در جاده‌ها

تعداد رانندگان ناوگان حمل و نقل مجموعه‌های زیاد است و در خیلی از موارد نیاز است تا این رانندگان با یکدیگر در ارتباط باشند. برقراری این ارتباط بدون استفاده از ابزارهای هوشمند کار بسیار سختی به شمار می‌آید. سیستم حمل و نقل هوشمند یکی از این ابزارها است که می‌تواند رسیدن به این هدف را برای شما ممکن می‌سازد؛ بنابراین استفاده از آن می‌تواند برای شما کمک‌کننده و مفید است.

با استفاده از این سیستم رانندگان می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در مورد شرایط جاده‌ها، ترافیک، مسیرها و دیگر موارد اطلاعات لازم را به یکدیگر برسانند که کمک می‌کند تا آن‌ها بتواند در سلامت کامل و در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد برسانند.

پشتیبانی از راننده در هنگام حوادث و اتفاقات ناگهانی

سیستم حمل و نقل هوشمند به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به راحتی بتوانند از رانندگان خودشان در جاده‌های مختلف پشتیبانی کنند. به این صورت آن‌ها می‌توانند به رانندگان در هنگام حوادث ناگهانی مختلف مانند تصادفات، در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات برسانند.

جلوگیری از بروز خرابی‌های ناگهانی

سیستم حمل و نقل هوشمند وضعیت قطعات خودروها را به صورت کامل رصد می‌کند و گزارش کاملی در مورد آن‌ها بدهند. به این صورت مدیران و رانندگان نسبت به وضعیت و سلامت قطعات اطلاع پیدا می‌کنند و می‌توانند تعمیرات لازم را به انجام برسانند. به این صورت بروز خرابی‌های ناگهانی در جاده‌ها به حداقل ممکن خودش می‌رسد.

همچنین این سیستم در صورت بروز خرابی‌های ناگهانی می‌تواند به سرعت اطلاعات لازم را به مرکز خدمات و دیگر راننده‌ها برساند تا آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

چگونه سیستم حمل و نقل هوشمند را باید به کار گرفت؟

How should the intelligent transportation system be used?

پس از بیان مزیت‌های سیستم حمل و نقل هوشمند به سراغ نحوه به کارگیری این تکنولوژی هوشمند می‌رویم تا به خوبی با آن آشنا شوید و بتوانید به خوبی از این فناوری پیشرفته بهترین استفاده را به انجام برسانید. پس تا انتها همراه ما بمانید.

به کارگیری این سیستم کار سختی نیست؛ تنها کافی است که یکسری کارهای کوچک را به انجام برسانید تا به خوبی بتوانید از آن استفاده کنید:

1.       در قدم اول: مشخص‌شدن نوع داده‌های استفاده‌شده

باید مشخص شود که  از چه داده هایی مربوط به شرایط جاده استفاده می‌شود و چگونه به دست می‌آید. این باید شامل اطلاعات مربوط به ترافیک، زیرساخت‌ها، سایر داده‌های مربوط به سفر یا حمل و نقل باشد. مهم است که تمام داده‌های لازم برای اطمینان از کارکرد سیستم وجود داشته باشد.

2.     گام دوم: چگونگی تجزیه و تحلیل داده‌ها:

در گام بعدی باید متوجه شوید که داده‌ها چگونه تجزیه و تحلیل می‌شود. ITS پیشرفته می‌تواند از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای مرتب‌سازی داده‌ها و ارائه بینش‌های عملی پیرامون این موارد استفاده کند. ساختار پلتفرم سیستم هوشمند حمل و نقلی که می‌خواهید استفاده کنید، به نوع داده‌ها، هدفتان از تجزیه و تحلیل آن‌ها و چگونگی انجام تجزیه و تحلیل وابستگی بسیار زیادی دارد.

3.    برقراری شبکه ارتباطی لازم برای کارکرد سیستم حمل و نقل هوشمند

با در نظر گرفتن این موارد، مرحله بعدی ایجاد یک شبکه ارتباطی است که اجازه می‌دهد داده ها بین طرف های مختلف – رانندگان و مدیران سازمان که به آن نیاز دارند رد و بدل شود. این کار تضمین می‌کند که همه ذینفعان به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی دارند و از این نظر با ابهامی روبه‌رو نیستند.

بسته به نیاز شما، ممکن است نیاز به نصب تجهیزات خاصی باشد، که می‌تواند برای کمک به جمع آوری داده ها یا ارتباطات استفاده شود. اگر به دنبال برآورد جریان ترافیک در زمان واقعی، خوانش سرعت و حجم و موارد مشابه هستید؛ شما باید حسگرهای کنار جاده ای و سیستم های جمع‌آوری نصب کنید که باید این داده‌ها را به یک سرور مرکزی یا مرجع منتقل کنند تا به خوبی ذخیره شوند.

هنگامی که همه این موارد را در اختیار دارید، می توانید از داده ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد سیستم حمل و نقل استفاده کنید. این موضوع به مدیریت ترافیک بهتر، ایمن‌تر‌شدن جاده‌ها و کارآمدتر‌شدن برنامه‌های سفر کمک می‌کند. همچنین می‌توان از داده‌ها برای تصمیم‌گیری زیرساخت‌های آینده استفاده کرد.

سیستم حمل و نقل هوشمند its را به طور دقیق بشناسید

سیستم حمل و نقل هوشمند کمک می‌کند تا مصرف سوخت کاهش پیدا کند، میزان شلوغی موجود در جاده‌ها به حداقل ممکن خودش برسد، مصرف سوخت کاهش چشمگیری داشته باشد و راننده‌ها بتوانند ارتباط بهتری با یکدیگر داشته باشند. ارتباط بهتر رانندگان با یکدیگر به افزایش بازدهی کارها و کاهش حجم تصادف‌های جاده‌ای نیز می‌انجامد؛ به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از این سیستم بسیاری فرآیندهای ناوگان خودتان را بهبود دهید.؛ بنابراین از آن غافل نشوید و سیستم حمل و نقل هوشمند را به کار بگیرید.

 

منابع:

Intelligent Transportation System: Why It is Important and How You Can Benefit From It

What is Intellgent Transportation System? Iis Working and Advantages

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست