1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. بهبود عملکرد سرویس ایاب و ذهاب با سیستم مدیریت ناوگان
Improving the performance of shuttle service with the fleet management system

بهبود عملکرد سرویس ایاب و ذهاب با سیستم مدیریت ناوگان

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

کارکنان شرکت‌ها مدت زیادی را در سرویس ایاب و ذهاب می‌گذرانند تا از خانه خودشان به سرکار بروند و از سرکار به منزلشان بازگردند؛ همین موضوع باعث اهمیت بیش از پیش سرویس ایاب و ذهاب می‌شود؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد بهبود عملکرد سرویس ایاب و ذهاب با سیستم مدیریت ناوگان صحبت کنیم تا به شما کمک کنیم؛ هرچه بیشتر این واحد سازمان خودتان را تقویت کنید؛ زیرا اثرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی برروی سازمان مربوطه شما خواهد داشت؛ پس تا انتهای این متن همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

عوامل مؤثر بر حوادث جاده‌ای چیست؟

قبل از اینکه به موضوع اصلی این مقاله بپردازیم؛ نیاز است تا عوامل مؤثر بر حوادث جاده‌ای را شناسایی کنیم؛ زیرا شناسایی مشکل اولین قدم برای حل آن است.

خستگی رانندگان

رانندگان سرویس ایاب و ذهاب در طول روز، مدت زیادی در حال رانندگی هستند و به جاهای مختلفی می‌روند؛ در حین انجام این کارها، این افراد با ترافیک سرو صدا و شلوغی‌های بسیاری روبه‌رو می‌شوند که باعث ایجاد خستگی در آن‌ها می‌گردد؛ در نهایت عصرها این افراد مجموعه‌ای از خستگی هستند و در همین زمان نیز باید کارمندان را به منزل برسانند که این موضوع ریسک حوادث جاده‌ای را بسیار زیاد می‌کند؛ بنابراین باید برای رفع خستگی رانندگان کاری کرد تا اثر این عامل خطرناک را به حداقل ممکن خودش رساند.

وضعیت نامطلوب جاده‌ها

جاده‌های موجود در ایران وضع مطلوبی ندارند؛ این اوضاع در روزهایی که باران یا برف می‌بارد؛ بدتر نیز می‌شود و باعث بروز تصادف‌های بسیار در جاده‌های مختلف می‌شود؛ سرویس ایاب و ذهاب شرکت‌ها، سازمان و دیگر مراکز نیز از این حوزه بیرون نیستند و باید در همین جاده‌ها حرکت کنند؛ بنابراین می‌توانیم دومین عامل حوادث جاده‌ای در این حوزه را وضع نامطوب جاده‌ها، چاله‌های موجود در آن‌ها و لیز‌شدنشان در هنگام برف یا باران بدانیم.

فرسودگی ناوگان حمل و نقل

بسیاری از شرکت‌ها توجه‌ای به سلامت ناوگان خودشان نمی‌کنند و تنها از آن‌ها کار می‌کشند؛ این موضوع باعث می‌شود تا خودروهای ناوگان سرویس ایاب و ذهاب آن‌ها بعد از مدتی مستهلک شود؛ خودروها گاهی به علت استهلاک حرکت نمی‌کنند و گاهی اوقات نیز در میانه جاده به یکباره می‌ایستند که زمینه‌ساز حوادث جاده‌ای می‌شود.

به عنوان مثال خودرویی را فرض کنید که در میانه جاده به یکباره لاستیکش می‌ترکد؛ در این هنگام راننده دیگر نمی‌تواند خودرو را کنترل کند، به طور قطع با دیگر ماشین‌ها برخورد می‌کند و باعث ایجاد تصادف‌های زنجیره‌ای دردناک و خطرناکی می‌شود.

رفتا‌رهای غلط در هنگام رانندگی

آخرین عامل حوادث جاده‌ای از نظر کارشناسان، رفتارهای غلط در هنگام انجام این کار است؛ به عنوان مثال برخی از رانندگان وجود دارند که در هنگام راندن خودرو به یکباره لایی می‌کشند یا ترمزهای یکدفعه‌ای و دقیقه نودی می‌گیرند؛ این کارها بسیار غلط است و باعث بروز حوادثی می‌شود که جبران کردن آن‌ها بسیار سخت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تحلیل رفتار راننده

چرا بهبود سرویس ایاب و ذهاب اهمیت دارد؟

در قسمت قبل؛ گفتیم عامل‌های مهم حوادث جاده‌ای چیست و چه چیزهایی بیشتر باعث بروز آن‌ها می‌شود؛ اما در این قسمت قصد داریم در مورد این صحبت کنیم که چرا بهبود سرویس ایاب و ذهاب اهمیت دارد تا دلیل آن را متوجه شوید، آگاهی کاملی در این زمینه کسب کنید و ابهامی نداشته باشید.

افزایش میزان رضایت شغلی کارمندان

بهبود سرویس ایاب و ذهاب با رضایت شغلی کارکنان ارتباط مستقیم دارد هرچه میزان آن افزایش یابد؛ برای سازمان یا شرکت مربوطه بهتر و کارآمدتر خواهد بود.

حفظ سلامت کارمندان در هنگام رفت و آمد به محل کار

بسیاری از شرکت‌ها یا کارخانه‌ها در خارج از شهر هستند که امکانات دسترسی کمی دارند؛ اگر سرویس ایاب و ذهاب وجود نداشته باشد؛ کارمند مربوطه مجبور است از خودروهای عبوری استفاده کند که در این بین احتمال دزدی یا ربوده‌شدن او و به خطر‌افتادن سلامتش وجود دارد؛ اما در صورت وجود سرویس ایاب و ذهاب کارمند کارخانه مربوطه با چنین ریسک‌هایی به هیچ عنوان رو‌به‌رو نخواهد شد و از آن‌ها به دور خواهد بود.

ویژگی‌های یک سرویس ایاب و ذهاب مناسب چیست؟

پس از آشنایی کامل با سرویس ایاب و ذهاب نوبت آن است که در مورد ویژگی‌های یک مورد مناسب در این حوزه صحبت کنیم تا آن‌ها را به طور کامل بشناسید و بدانید که برای بهبود باید چه فاکتورهایی را مدنظر قرار دهید.

وارد‌نشدن افراد غیرمجاز به سرویس ایاب و ذهاب

امنیت سرویس ایاب و ذهاب موضوع مهمی است که باید حتما آن را در نظر بگیرید و نباید از آن غفلت کنید. یکی از مواردی که به طور مستقیم با این موضوع در ارتباط است؛ واردنشدن افراد غیرمجاز به سرویس ایاب و ذهاب است؛ به عنوان مثال فرض کنید، فرد غریبه‌ای وارد سرویس شود و اقدام به دزدی کند؛ آیا بعد از انجام این کار، دیگر فردی از میان کارمندان به سرویس ایاب و ذهاب اطمینان خواهد کرد؟

جواب به طور قطع خیر است؛ بنابراین باید در ورود و خروج افراد دقت کنید و از ورودی افراد غریبه به سرویس جلوگیری کنید.

استفاده از ناوگان سالم و مناسب

ویژگی دیگر یک سرویس ایاب و ذهاب مناسب، استفاده از ناوگان مناسب و سالم است؛ اگر خودرو سالم نباشد؛ احتمال تصادف بالا خواهد رفت و کارمندان نیز راحتی نخواهند داشت و نمی‌توانند با آرامش خاطر از آن سرویس استفاده کنند.

به کارگیری رانندگان شایسته و کاربلد

راننده اثر قابل‌توجهی در بهبود استفاده از سرویس ایاب و ذهاب دارد و می‌تواند آن را افزایش یا کاهش قابل‌توجهی دهد؛ زیرا راننده است که مسیر رفت و آمد را انتخاب می‌کند و او باید خودرو را به حرکت درآورد، بنابراین باید به راننده سرویس ایاب و ذهاب نیز توجه داشته باشید و آن‌ها را از میان افراد باتجربه انتخاب کنید.

حرکت منظم سرویس ایاب و ذهاب

سرویس باید در ساعت مشخص پرشود و حرکت کند تا افراد بتوانند زمان خودشان را باتوجه به آن تنظیم کنند؛ این مورد کمک می‌کند تا بهره‌وری کارکنان تا حد بسیار زیاد افزایش یابد و در هنگام کار نتایج بهتری برای شما به ارمغان بیاورند.

وجود سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب در ناوگان

وجود سرمایشی در فصل گرما و گرمایشی می‌تواند رضایت کارکنان را تا حد قابل‌توجهی بالاتر ببرد که برای شرکت یا سازمان مربوطه نیز بهتر است.

حرکت از مسیر خلوت و مناسب

سرویس ایاب و ذهاب باید از خلوت‌ترین و مناسب‌ترین مسیر حرکت کند تا افراد بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد موردنظر خودشان برسنند.

نقش سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل پیشگامان در بهبود سرویس ایاب و ذهاب

در این بخش نقش سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل پیشگامان در بهبود سرویس ایاب و ذهاب را بررسی می‌کنیم.

نقش سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل پیشگامان در بهبود سرویس ایاب و ذهاب

نظارت بر رفتار راننده و کارمندان در سرویس ایاب و ذهاب

با استفاده از نرم‌افزار ایاب و ذهاب شما امکان نظارت بر رفتار رانندگان و افراد موجود در سرویس ایاب و ذهاب را خواهید داشت که کمک می‌کند تا بتوانید در صورت بروز اختلاف آن را به سادگی حل کنید.

هوشمندسازی ارتباطات میان ارکان مختلف استفاده از سرویس ایاب و ذهاب

این نرم‌افزار به شما امکان هوشمندسازی ارتباطات میان ارکان مختلف استفاده از سرویس ایاب و ذهاب یعنی پیمانکار، کارمند، کارفرما و رانندگان را می‌دهد؛ این موضوع سرعت در هنگام انجام کارها را بالا  می‌برد و از بروز اختلاف‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

امکان ردیابی آنلاین خودروی ناوگان

این نرم‌افزار امکان ردیابی آنلاین سرویس ایاب و ذهاب را به شما می‌دهد؛ به این صورت احتمال سرقت خودرو کم می‌شود و در صورت بروز این اتفاق می‌توانید آن را به راحتی پیدا کنید و مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

امکان ثبت زمان آغاز حرکت خودرو با کنترل وضعیت سوییچ

قابلیت کنترل وضعیت سوییچ به شما این امکان می‌دهد تا بتوانید زمان حرکت خودروها را ثبت کنید و به این صورت داده دقیق این موضوع را نیز در اختیار داشته باشید.

امکان تعریف محدوده مشخص برای حرکت خودرو

تعریف محدوده مشخص به شما امکان خواهد داد تا بتوانید محل حدودی قرارگیری سرویس ایاب و ذهاب را متوجه شوید و در صورت خروج از محدوده بتوانید به راننده اخطارهای لازم را بدهید.

امکان شناسایی افراد بااستفاده از اثر انگشت

این سرویس همچنین امکان ثبت اثر انگشت افراد حاضر در سرویس را به شما می‌دهد که می‌توانید بااستفاده از ورود افراد غریبه به خودروی موردنظر جلوگیری کنید.

سرویس ایاب و ذهاب خودتان را بهبود دهید

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما کمک می‌کند تا بتوانید سرویس ایاب و ذهاب مجموعه خودتان را بهبود دهید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که از آن حتما استفاده کنید؛ برای دریافت دمو نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل نیز می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید؛ یا بااستفاده از شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست