زمان مطالعه : 9 دقیقه

شلوغی زیاد و تعداد زیاد ناوگان حمل و نقل شهری باعث بروز چالش‌های فراوانی برای مدیران آن‌ها می‌گردد. این چالش‌ها هزینه‌ها را افزایش می‌دهند و سبب ایجاد دردسرهای فراوانی برای افراد مختلف و رانندگان نیز می‌گردد. این موضوع باعث ایجاد نارضایتی در میان مردم و رانندگان می‌شود که مطلوب مدیران ناوگان حمل و نقل شهری به شمار نمی‌آید؛ بنابراین باید برای رفع آن‌ها فکری کرد تا بتوان میزان این چالش‌ها را به حداقل ممکن خودش رساند.

هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری، راه‌حل مناسبی برای برطرف‌کردن این چالش‌ها به شمار می‌آید و می‌تواند تعداد آن‌ها را بسیار کاهش دهد. در ادامه این مطلب، تعریف کامل هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری، چالش‌های موجود در این حوزه و مزیت‌های استفاده از سیستم را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحات کامل و جامعی را پیرامون آن‌ها می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه مهم برسید و ابهامی نداشته باشید.

چالش‌های حمل و نقل شهری چیست؟

چالش‌های زیادی در زمینه حمل و نقل شهری وجود دارد که باعث بروز دردسرهای فراوانی می‌شوند. در ادامه این قسمت ما مهم‌ترین چالش‌ها را معرفی می‌کنیم و شرح کوتاهی پیرامون آن‌ها می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید. پس تا انتهای بخش همراه ما باشید.

What are the challenges of urban transportation

شناسایی مکان دقیق ناوگان حمل و نقل شهری

نشنال اکسپرس در یکی از مطالب وبلاگش اشاره می‌کند : « دانستن مکان وسیله نقلیه شما در هر نقطه از سفر مهم است. نه فقط برای اینکه مطمئن شوید که وسیله نقلیه به سرقت نرفته یا ربوده نشده است، بلکه برای اینکه بتوانید اطلاعات درست را به مشتریانی که ممکن است با تماس تلفنی در مورد محل خودروی ناوگان حمل و نقل عمومی اطلاعات کسب می‌کنند.»

نشنال اکسپرس همچنین گفت: «سیستم‌های مدیریت ناوگان مجهز به جی‌پی‌اس موقعیت مکانی هستند که خودروهای شما را در زمان واقعی ردیابی می‌کنند و آرامش خاطری بالایی به شما می‌دهند. سرقت وسایل نقلیه، به گفته FBI، در سال 2016، 5.9 میلیون دلار به سازمان حمل و نقل شهری ایالت‌های مختلف آمریکا ضرر زده است؛ اما این موضوع زمانی که بدانید وسایل نقلیه کجا هستند، به میزان زیادی حل می‌شود. حصار جغرافیایی، که یک ویژگی مفید ردیابی وسیله نقلیه است که از فناوری RFID یا GPS بهره می‌برد، هر زمان که رانندگان از مرز جغرافیایی مجازی وارد یا خارج شوند به شما هشدار می‌دهد.»

شما می‌توانید به تمامی این امکانات با هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل دسترسی پیدا کنید و به راحتی در مورد مکان دقیق خودروی متعلق به ناوگان حمل و نقل عمومی اطلاعات لازم را کسب کنید که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

مسیریابی درست

برای اینکه یک ناوگان سیستم حمل و نقل عمومی به درستی کار کند، مهم است که هر وسیله نقلیه و رانندگان آن به برنامه و مسیر تعیین شده پایبند باشند. این شامل یک زمان ثابت برای سوار کردن مسافران و پیاده‌کردن آن‌ها در مقصد از طریق یک مسیر از پیش تعیین شده است. مشکل این است که این کار باید با در نظر گرفتن حوادث غیرمنتظره مانند تصادفات، مسدود‌شدن جاده ها، مشکلات مشتری و سایر موارد مشابه انجام شود. برای حل این مشکل باید مسیر به درستی تعیین شده باشد و امکان تغییر مسیر به صورت آنلاین برای راننده وجود داشته باشد.

نشنال اکسپرس خاطرنشان در این مورد خاطرنشان می‌کند: «در مواجهه با افزایش انتظارات مصرف‌کننده، به‌ویژه در صنعت رقابتی مانند حمل‌ونقل، حفظ شهرت، فاکتور لازم برای بقا است.» کمک به اطمینان از به موقع بودن خدمات تنها یکی از مزیت‌های هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری است. داده‌هایی که آن‌ها ردیابی می‌‌شود به شما امکان می‌دهد مسیرها را بهینه انتخاب کنید، سفرهای راننده را به حداکثر برسانید، و تغییرات لازم را در زمان لازم انجام دهید.»

امنیت

ایمنی در اولویت مدیریت ناوگان است.  به طور مثال تنها در ایالات متحده، داده‌ها نشان می‌دهند که مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای علی‌رغم نگرانی‌هایی که اغلب ابراز می‌شود، همچنان با نرخ نگران‌کننده‌ای بالا باقی می‌ماند. این موضوع در ایران نیز برقرار است و مرگ و میر در اثر تصادف دومین عامل مرگ به شمار می‌آید که موضوعی نگران‌کننده به شمار می‌آید و باید به آن توجه زیادی کرد. از منظر تجاری نیز، تصادفات برای یک ناوگان حمل و‌نقل پرهزینه است. حتی زمانی که خسارت توسط بیمه پوشش داده شود، احتمال شکایت از شرکت وجود دارد.

نشنال اکسپرس می‌گوید: « هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری نه تنها مکان وسایل نقلیه شما را ردیابی می کند، بلکه به شما در مورد حوادث رانندگی که می تواند ایمنی راننده، مسافران و عابران پیاده را به خطر بیندازد، هشدار می‌دهد.» داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد رفتار راننده می‌تواند برای توسعه برنامه‌های آموزشی و مربیگری فردی نیز به کار گرفته شود.

کاهش هزینه‌ها

از منظر تجاری، پایین نگه داشتن هزینه ها تا حد امکان همیشه یک ضرورت است. این امر در زمان بحران‌های اقتصادی بسیار مهم‌تر می شود. راه‌های مختلفی وجود دارد که شرکت های حمل و نقل ممکن است که باعث ایجاد ضرر برای ناوگان حمل و نقل شهری شود. در اینجا برخی از آنها وجود دارد که می توان آن‌ها را با استفاده از هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری حل کرد را نام می‌بریم و توضیحات لازم را پیرامون آن‌ها می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم و اساسی برسید.

عدم استفاده بهینه از خودروهای ناوگان حمل و نقل

در هر نقطه، باید بتوانید وسایل نقلیه خود را ردیابی کنید و مطمئن شوید که از حداکثر ظرفیت آن‌ها به درستی استفاده می‌شود تا بتوانید از هدر‌رفتن منابع به طور کامل جلوگیری کنید که بسیار مهم و ضرور به شمار می‌آید.

تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری منظم کلیدی است. با هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری، حتی می‌توان تعمیر و نگهداری و پیش‌بینی خرابی قطعات ماشین‌ها را به انجام رساند که باعث می‌شود تا خرابی‌های ناوگان به حداقل ممکن خودش برسد.

سوء استفاده رانندگان از خودروهای ناوگان حمل و نقل شهری

ممکن است برخی از قابل اعتمادترین رانندگان را در جهان داشته باشید، اما بازهم باید بتوانید مکان آنها را با وسایل نقلیه پیگیری کنید تا از هرگونه سوء استفاده از اموال جلوگیری کنید. انجام این کار کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بهره وری وسایل نقلیه ناوگان حمل و نقل شهری در سطوح بهینه باقی می‌ماند. هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری این امکان را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید به صورت مداوم وضعیت خودرو و راننده آن را پایش و کنترل کنید.

جریمه‌های مربوط به قوانین رانندگی و شهری

رعایت دستورات نظارتی برای جلوگیری از بروز هزینه‌های غیرضروری مانند جریمه لازم است. با استفاده از هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری می توانید اطمینان حاصل کنید که همه وسایل نقلیه شما به روشی که تعیین شده کار می کنند و در طول حرکت خودشان جریمه نمی‌شوند.

برای حل این چالش‌های موجود در ناوگان حمل و نقل شهری باید آن را هوشمند کنید. در ادامه این مطلب توضیحات کامل پیرامون تعریف هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری را برای شما بیان می‌کنیم و در ادامه مزیت‌هایش را بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بتوانید با خیال راحت این کار را به انجام برسانید. پس تا انتها همراه ما باشید تا اگاهی کافی نسبت به این موارد پیدا کنید.

هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری چیست؟

کریس هیز، متخصص کنترل ریسک مسافران، می‌گوید: «امروزه این امکان وجود دارد که هوشمندسازی یک عنصر کلیدی در مدیریت ناوگان برای سازمان‌هایی با هر اندازه‌ای باشد، و تا اوایل دهه 2020 رایج‌تر خواهد شد. شناسایی رفتار رانندگی ناایمن و استفاده از آن اطلاعات برای تصمیم گیری بهتر در مورد نحوه استخدام، سوار شدن و مربیگری کارکنان، باعث کاهش تصادفات در سطح شهرها و جاده‌ها می‌شود که مزیت بسیار بزرگی به حساب می‌آید.

What is the smartening of the urban transport fleet?

ناوگان هوشمند حمل و نقل شهری شامل نرم‌افزار، دستگاه‌ها و تجزیه‌وتحلیل‌هایی است که با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به مدیران این ناوگان در مدیریت بهتر خودروهای شهری کمک کنند. فناوری به کار رفته در این زمینه گستره وسیعی را در بر می‌گیرد که می‌توان به عنوان نمونه دوربین‌ها، ردیابی GPS، شتاب‌سنج‌ها و حتی تغذیه مستقیم از ماژول کنترل الکترونیکی را نام برد. این وسایل می‌توانند داده‌های ایمنی راننده  مانند سرعت و ترمز شدید را ردیابی کنند. این‌ها با هم تصویر کامل‌تری از عملکرد راننده ایجاد می کنند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بهتری ناوگان حمل و نقل شهری خودتان را کنترل و مدیریت کنید؛ بنابراین باید آن را جدی بگیرید.

مزیت‌های استفاده از هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری چه چیزهایی است؟

پس از اینکه چالش‌های مدیریت ناوگان حمل و نقل شهری و تعریف هوشمندسازی آن را برای شما بیان کردیم، نوبت آن است که در مورد مزیت‌های هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری توضیحاتی را برای شما بیان کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه مهم برسید و مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

کاهش هزینه‌های عملیاتی

قیمت سوخت بزرگترین تهدید برای ناوگان حمل و نقل شهری است و به عنوان یکی از موارد مهم و اثرگذار در هزینه‌های عملیاتی به شمار می‌آید. به همین دلیل کاهش مصرف سوخت برای مدیران ناوگان از اهمیت بالایی برخوردار است که هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری پاسخگوی آن است. به غیر از مسافت پیموده شده، مصرف سوخت نیز تحت تأثیر عوامل متعددی مانند خرابی قطعات خودرو، عادات بد رانندگی و استفاده غیرمجاز از وسیله نقلیه است که باید آن‌ها را به صورت مداوم پایش کرد و از تغییراتشان آگاهی داشت. با هوشمندسازی امکان دست‌یافت به این هدف ممکن است.

به طور سنتی، وسیله نقلیه تنها زمانی به تعمیر خودرو ارسال می‌شوندد که یک قطعه خاص خودرو به درستی کار نکند. اکنون با استفاده از هوشمندسازی، عیب‌یابی درون‌برد، مدیران ناوگان می‌توانند از راه دور اطلاعاتی در مورد مسافت پیموده شده، فشار لاستیک، ساعت موتور و سطح سوخت دریافت کنند و از این نشانگرها برای بازرسی و تعمیر قطعات قبل از فرسوده‌شدن استفاده کنند.

حرکت از  تعمیر و نگهداری عادی به سمت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه گام مهم و واکنشی کلیدی برای کاهش زمان خرابی و صرفه‌جویی در هزینه است. از سوی دیگر، مدیران ناوگان در حال حاضر قادر به استفاده از دستگاه های ردیاب GPS برای شناسایی رفتار رانندگی کارکنان و حذف برخی از عادات رانندگی رایج که به افزایش مصرف سوخت نسبت داده می شوند، از جمله شتاب ناگهانی و ترمز شدید هستند. ردیاب‌های GPS همچنین به مدیران ناوگان این امکان را می‌دهند که مکان‌های فعلی وسایل نقلیه را در هر زمان پیگیری کنند و از استفاده غیرمجاز از وسیله نقلیه در مسیرهای برنامه‌ریزی نشده یا در ساعات غیرفعال جلوگیری نمایند.

افزایش ایمنی خودرو ناوگان حمل و نقل شهری

ایمنی راننده دغدغه اساسی هر مدیر ناوگان است. برخی از علل اصلی تصادفات رانندگی  عدم رعایت مسافت ایمن و بی‌احتیاطی در هنگام رانندگی است که برخی منجر به خسارات جدی هم به رانندگان و هم به خودرو می‌شود. یکی از راه‌های تغییر رفتار راننده، استفاده از سیستم GPS برای نظارت بر رانندگان و پیگیری سرعت، ترمزهای شدید و حتی نبستن کمربند ایمنی است. راه اول برای جلوگیری از این تصادفات تشویق رانندگان به انجام اقدامات رانندگی ایمن و مسئول دانستن آنها برای رانندگی پرخطر است. راه دیگر، استقرار ADAS، سیستم پیشرفته  کمک راننده است که ثابت کرده است ابزاری قدرتمند برای افزایش ایمنی راننده است. شما می‌توانید با هوشمندسازی به این ابزار دسترسی پیدا کنید.

Increasing the vehicle safety of the urban transport fleet

برخی از کاربردهای ADAS عبارتند از: تشخیص وسیله نقلیه، تشخیص نقطه کور، هشدار برخورد از جلو و دید در شب، که همگی به وسیله نقلیه امکان می‌دهند در زمانی که یک عابر پیاده، یک جسم یا وسیله نقلیه خیلی نزدیک به وسیله نقلیه هستند، هشدار به رانندگان ارسال کند. همچنین این امکانات به خودرو اجازه می‌دهد تا به طور خودکار سرعت را کاهش دهید تا از برخورد جلوگیری شود. هنگامی که تصادفی رخ می‌دهد، دستگاه های هوشمند مستقر در خودرو به طور خودکار وضعیت خودرو را  فوری به مدیر ناوگان  اطلاع می‌دهند. به این صورت یا تصادفی رخ نمی‌دهد و یا اینکه خسارت تصادف خودروی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به حداقل ممکن خودش می‌رسد که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید

بهبود تجریه افراد استفاده‌کننده از حمل و نقل عمومی

رضایت افراد استفاده‌کننده از حمل و نقل عمومی یک محرک حیاتی برای رشد مدیری موردنظر است. برای صنعت ناوگان، یکی از عوامل مهم برای بهبود تجربه مشتری، رعایت دقیق  است که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

وضعیت ترافیک را می توان با نظارت بر ترافیک در زمان واقعی برای رانندگان پیش‌بینی کرد تا مشخص شود که آیا آن‌ها باید قبل از اعزام مسیر دیگری را طی کنند یا نه؛ اما این موضوع در زمانی که راننده در جاده است، کاربردی نیست و نمی‌توان مفید واقع شود. برای حل این مشکل به صورت سنتی نیاز به اپراتور است که باعث افزایش هزینه‌ها و زمان طی‌شده می‌گردد.

خوشبختانه، اکنون می توان این مشکل را با فناوری GPS حل کرد، که به مدیران ناوگان اجازه می دهد مکان دقیق خودرو را مشخص کنند. پس از دریافت اطلاعات لحظه ای ترافیک به همراه تصاویر نظارتی در مرکز کنترل، مدیران ناوگان قادر خواهند بود به سرعت ترافیک احتمالی مربوط به مکان فعلی خودرو را شناسایی کنند و سپس رانندگان را به سمت مسیری کارآمدتر با استفاده از آخرین فناوری انتقال V2X هدایت کنند. هنگامی که انتظار تاخیر احتمالی وجود دارد، مدیران ناوگان می توانند به موقع به مشتری اطلاع دهند تا انتظارات را مدیریت کنند و ترتیبی دهند که سایر وسایل نقلیه غیرفعال در نزدیکی برای خدمات سریعتر در محل حاضر شوند و ضمن بهینه‌سازی استفاده از خودرو، رضایت مشتری را به دست آورند.

برای دسترسی به این امکانات باید هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری را در دستور کار خودتان قرار بدهید و از این موضوع به هیچ عنوان غافل نشوید.

ناوگان حمل و نقل شهری خودتان را هوشمند کنید

همانطور که مشاهده کردید، هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل شهری، مزیت‌های فراوانی دارد و باعث می‌شود تا بسیاری از چالش‌های موجود در این حوزه بسیار مهم حل شود؛ بنابراین استفاده از آن را به مدیران ناوگان حمل و نقل شهری توصیه می‌کنیم. آن‌ها می‌توانند با استفاده از این کار هزینه‌های خودشان را کاهش دهند، بهره‌وری خودروها باالاتر ببرند و رضایت افراد بیشتری را به دست بیاورند. این موضوع به پیشرفت این مدیران نیز کمک فراوانی می‌کند که مطلوب مدیران به شمار می‌آید.

برای انجام این کار به یکسری لوازم نرم‌افزار و سخت‌افزار نیاز دارید که می‌توانید برای تهیه آن‌ها به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید. در صورت وجود هرگونه سوالی نیز می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در سایت استفاده کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ شما را می‌دهند تا شما بتوانید سوالات خودتان را بپرسید و در این زمینه هیچگونه ابهام یا مشکلی برای شما باقی نماند.

منابع:

  1. Smart Fleet Management
  2. Challenges and solutions in public transport fleet management
  3. Improving fleet management with intelligent transportation systems
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست