زمان مطالعه : 4 دقیقه

در حال حاضر صنعت حمل و نقل با مشکل کمبود راننده مواجه است، بنابراین حفظ راننده در سازمان اهمیت دو چندان پیدا کرده است. از طرفی استخدام کارکنان جدید برای این منظور وقت‌گیر و پرهزینه بوده و به‌خصوص شما به‌راحتی قادر به پیدا کردن رانندگان ماهر نخواهید بود. اما خبر خوب اینکه استفاده از فناوری‌های جدید مانند مدیریت ناوگان می‌تواند دریچه جدیدی برای جذب و کمک به حفظ رانندگان در شرکت‌های حمل و نقل داشته باشد. آسان‌تر کردن کار رانندگان، محافظت از آن‌ها در برابر تصادفات تنها دو مورد از فعالیت‌هایی هستند که این فناوری برای مدیر ناوگان فراهم می‌کند و می‌تواند رانندگان را راضی و وفادار به سازمان نگاه دارد. اما چگونه این کار ممکن است؟

پرداخت حقوق بیشتر به تنهایی کافی نیست!

افزایش بالای سفارش‌های آنلاین بعد از پاندمی کرونا که فرهنگ جدیدی در بسیاری از کسب و کارها ایجاد کرد، بیشتر شرکت‌ها را به سمت افزایش حقوق برای جذب رانندگان و حفظ آن‌ها در سازمان هدایت کرد.

با این حال هنوز هم شکاف‌های بسیاری در صنعت حمل و نقل در این زمینه وجود دارد. افزایش دستمزدها و پیشنهادهایی که در هر شرکت حمل و نقل متفاوت است، رانندگان را تشویق به تغییر محل کار خود و فعالیت در سازمان‌هایی می‌کند که حقوق بالاتری را ارائه می‌دهند. این، موضوع عجیبی نیست زیرا همه دوست دارند پول بیشتری دریافت کنند و در صورت دریافت حقوق بالاتر در شرکتی دیگر، در تغییر محل کار خود شک به دل راه نمی‌دهند؛ مگر اینکه مدیران تسهیلات و امکانات بهتری را فراهم کنند.

اما در بسیاری موارد هم رانندگان با وجود دستمزد کافی از شرایط موجود راضی نیستند و شرکت را ترک می‌کنند. پس حتماً دلایل قابل توجهی وجود دارد که آن‌ها ترجیح می‌دهند فعالیت جدیدی در محل دیگری را آغاز کنند.

بیشتر بخوانید: شرح وظایف راننده سازمانی و شرکتی

6 دلیل اصلی تغییر محل کار توسط راننده

  • دستمزد کم: اگر شرکت حمل و نقل رقابتی نباشد یا حقوق منصفانه‌ای در قبال کار راننده پرداخت نکند، آن‌ها ترجیح می‌دهند به شرکت دیگری بروند.
  • کار سخت بدون دستمزد اضافی: رانندگی در شرایط آب و هوایی بد، ترافیک بالای مسیر، اضافه‌کارهای پرداخت نشده همگی از موارد هستند که نیاز به توجه مدیر ناوگان برای جبران فعالیت رانندگان در شرایط سخت دارد. در صورت عدم توجه به این موضوع احتمال تغییر محل کار توسط راننده بالا می‌رود.
  • جریمه‌های ناعادلانه: جریمه‌ها در شرکت‌های حمل و نقل برای اطمینان از این موضوع است که راننده از قوانین و استانداردهای ایمنی پیروی می‌کند. اما بسیاری از جریمه‌ها به‌صورت ناعادلانه از دستمزد راننده کسر می‌شود و این یعنی آغاز نارضایتی و کلید خوردن پروژه تغییر محل کار توسط راننده.
  • ریسک بالای فعالیت: در برخی موارد راننده مجبور است تا در اکثر اوقات در جاده‌های ناایمن یا شرایط بد آب و هوایی فعالیت کند. اگر این نوع فعالیت در شرایط سخت بسیار زیاد باشد و ایمنی راننده تأمین نشود، مسلما او مجبور به گرفتن تصمیم‌هایی مانند تغییر محل کار خود خواهد شد.
  • رفتارهای غیر منصفانه: بیشتر شرکت‌ها با رانندگان مانند خانواده خود رفتار می‌کنند اما برخی هم هستند که خلاف این کار را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها اغلب انتظار دارند که رانندگان بدون هیچ پرداخت اضافی وظایفی مازاد بر آنچه برایشان تعریف شده انجام دهند و این خود عامل نارضایتی است.

حفظ رانندگان با فناوری مدیریت ناوگان

در کنار شیوه‌هایی مثل پرداخت خوب و منصفانه، ابزارهای مدیریت ناوگان بزرگ‌ترین کمک به مدیران برای حفظ و نگهداری رانندگان در شرکت هستند. اما چگونه این ابزار به دستیاری این چنین مهم و ارزشمند تبدیل می‌شوند؟ 5 دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد:

بیشتر بخوانید: تکنولوژی مدیریت ناوگان و حفظ رضایت راننده

فراهم کردن محیط کار ایمن‌تر

ایمنی در هر حرفه‌ای شرطی اساسی و ضروری فعالیت مداوم و مستمر است. مدیر ناوگان باید قادر باشد که محیطی ایمن و راحت برای رانندگان و در نهایت موفقیت شرکت خود فراهم کند. نرم‌افزار مدیریت ناوگان علاوه بر کمک به نگهداری صحیح و اصولی وسیله نقلیه از طریق تعریف برنامه‌های تعمیر و نگهداری حرفه‌ای و اعلان هشدار در خصوص تعویض و یا تعمیر قطعات، به مدیران در برنامه‌ریزی مطلوب مسیر، اعلان اخطار شرایط آب و هوایی بد، اعلان اخطار رفتارهای پر خطر راننده و در نتیجه ایمنی بهتر کمک می‌کند. فراهم آمدن ایمنی نقطه اطمینانی برای راننده در جهت ادامه فعالیت در شرکت است.

حذف جریمه‌های ناعادلانه

با استفاده از مستندات تصویری که از طریق فناوری مدیریت ناوگان برای مدیر فراهم می‌شود، آن‌ها می‌توانند به بررسی ادعای راننده در خصوص مقصر بودن یا نبودن در یک حادثه بپردازند. این موضوع ضریب خطای قضاوت‌های ناعادلانه در مورد راننده را به حداقل می‌رساند.

مدیریت بهتر زمان

بسیاری از فعالیت‌های غیر خودکار و دستی در روند روزانه کارهای راننده وجود دارند که راندمان و بهره‌وری وی را پایین می‌آورند. مواردی مثل ثبت دستی ورود و خروج، جمع‌آوری و ارائه رسیدهای مصرف سوخت و… با نرم‌افزار مدیریت ناوگان قابلیت دیجیتالی کردن دارند. این موضوع با مدیریت بهتر زمان راننده، وقت وی را صرفا به رانندگی متمرکز می‌سازد. ضمن اینکه مدیریت و راننده دیگر نگران گم شدن اطلاعات کاغذی نیستند. پایین آمدن خطا در این حالت، با کاهش استرس راننده، ایمنی و کارآیی وی را افزایش داده و به مدیر ناوگان این اطمینان را می‌دهد که رانندگان از مقررات شرکت به‌صورت کامل پیروی می‌کنند.

از طرفی با استفاده از این نرم‌افزار، مدیران به‌راحتی با راننده ارتباط برقرار می‌کنند و تصمیمات آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به راننده منتقل می‌شوند. در این حالت راننده بدون نیاز به منتظر ماندن برای دستورالعمل‌های جدید، به‌راحتی به فعالیت خود در بالاترین عملکرد می‌پردازد.

بازخورد به‌موقع به راننده

با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان، نظارت بر رفتار راننده به‌صورت مستند و بدون مشکل و خطا انجام می‌گیرد. در این حالت ارائه پاداش برای عملکرد خوب راننده به‌سرعت و عادلانه پیش می‌رود. علاوه بر آن راننده نیز می‌تواند عملکرد خود را نظارت کرده و در نتیجه موفقیت خود در انجام فعالیت را کنترل و رصد کند.

روشی کارآمد و کم استرس در فعالیت راننده

فعالیت راننده با استفاده از فناوری مدیریت ناوگان بسیار آسان‌تر است. آن‌ها برای پر کردن مدارک لازم وقت زیادی صرف نمی‌کنند و علاوه بر این در شرایط نامناسب جاده یا ترافیک بالا می‌توانند ارتباط خود با مدیریت را به بهترین شکل حفظ کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

اما این تازه آغاز کار است…

در این نقطه که شما با مزیت‌های فناوری مدیریت ناوگان در حفظ رانندگان در سازمان و ایجاد رضایت برای آن‌ها آشنا شده‌اید، حتما به فکر ارائه مشاوره‌های بیشتر در خصوص نحوه کارکرد این ابزار هستید. خبر خوش اینکه با خواندن این مقاله گام نخست را محکم برداشته‌اید و گام دوم شما تماس با شرکت پیشگامان آسیا و درخواست ارائه راهنمایی برای دریافت جزییات بیشتر فناوری مدیریت ناوگان است. منتظرتان هستیم در ارائه خدمات در سطحی بالا و کمک به حفظ رانندگان به‌عنوان سرمایه‌های اصلی فعالیت‌تان.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست