1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. چگونه کاهش وزن بار خودرو به بهبود عملکرد ناوگان می‌انجامد؟
کاهش وزن بار خودرو

چگونه کاهش وزن بار خودرو به بهبود عملکرد ناوگان می‌انجامد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

هرکس با خودرو و حمل بار به وسیله آن آشنا باشد، می‌داند که کاهش وزن خودرو اهمیت زیادی در این حوزه دارد و می‌تواند فواید زیادی برای ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها به ارمغان بیاورد. اما چرا باید وزن بار خودرو را کاهش داد، این کار چه فوایدی دارد و چگونه می‌توان آن را به طور مطلوب انجام داد؟

در این مطلب قصد داریم، به این سوالات پاسخ دهیم و موارد مربوط به آن‌ها را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم تا با ابهامی در این زمینه پرچالش مواجه نشوید.

چرا کاهش وزن بار خودرو را باید انجام داد؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دقیق دهیم، این است که چرا باید کاهش وزن بار خودرو مهم است و اهمیت آن برای ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها چیست. مشخص‌شدن این موضوع به مدیران شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند تصمیم بگیرند که آیا به سراغ راهکارهای انجام این کار بروند یا نیازی به استفاده از آن‌ها ندارند.

1. کاهش مصرف سوخت

ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها، مملو از خودروهای مختلف باری هستند، بسیاری از این خودرو‌ها در طول روز یا ماه سرویس‌های زیادی را انجام می‌دهند و بارهای فراوانی را به مقصد موردنظر می‌رسانند. مصرف سوخت این خودروها، به طور معمول زیاد است که این موضوع به عنوان یک چالش مهم برای این سازمان‌ها و شرکت‌ها به حساب می‌آید. به طور معمول مدیران این مجموعه‌ها، به دنبال راه‌حل‌هایی می‌گردند تا بتوانند میزان این مصرف را به حداقل ممکن خودش برسانند و هزینه‌های خودشان را کم کنند.

یکی از راه‌کارهای مناسب برای این منظور، کاهش وزن بار خودرو است که اثر بسیار ویژه‌ای بر‌روی کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به آن دارد و در صورت استفاده، می‌تواند مدیران ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها شگفت‌زده کند و برای آن‌ها مفید و سازنده باشد.

2. کاهش مدت زمان برای رساندن بار به مقصد موردنظر

اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین عوامل برای افزایش مدت‌زمان رساندن بار به مقصد را نام‌ ببریم، می‌توانیم به زیاد‌بودن میزان بار موجود در خودرو اشاره کنیم. هرچه میزان بار زیادتر باشد، احتیاط راننده نیز باید برای حمل آن بالاتر رود که همین موضوع سرعت او را در طی مسیر بسیار کم خواهد کرد و مدت زمان رساندن بار را افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند باعث نارضایتی مشتری سازمان و شرکت شود که به هیچ‌وجه مطلوب مدیران این مجموعه‌ها نیست.

به همین دلیل باید به فکر کاهش وزن بار خودرو بود و این موضوع را در یکی از اولویت‌های اصلی برنامه‌های ناوگان حمل و نقل سازمان یا شرکت مربوطه قرار داد.

3. کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری خودرو

تعمیر و نگهداری خودروهای مختلف ناوگان حمل و نقل، به ویژه، ماشین‌های باری موضوعی حساس و چالش‌برانگیز در این مجموعه‌ها به شمار می‌آید. معمولا میزان خرابی این خودروها، بالا است و هزینه‌های مربوط به تعمیرات این خرابی‌ها نیز سرسام‌آور و کمر‌شکن است. بنابراین خیلی از سازمان‌ها سعی می‌کنند تا با‌ استفاده از چکاپ‌های روزانه و ماهیانه این هزینه‌ها را کاهش دهند و از بروز خرابی قطعات و خودروها تا حدی که ممکن است، جلوگیری کنند.

یکی از بهترین راهکارها، برای این موضوع، کاهش وزن بار خودرو است، زیرا هرچه وزن بار بیشتر باشد، میزان فشار وارده بر قطعات نیز افزایش خواهد یافت و این موضوع در بلند‌مدت باعث خرابی قطعه موردنظر و در نتیجه خرابی خودروی باری ناوگان حمل و نقل شما می‌گردد.

4. افزایش تعداد سرویس‌های حمل‌شده توسط خودورها

افزایش بار خودروها، می‌تواند باعث کاهش سرعت حرکت خودرو می‌گردد و این موضوع می‌تواند باعث شود تا تعداد سرویس‌های حمل‌شده توسط خودرو نیز کاهش می‌یابد. این کاهش می‌تواند نارضایی مشتریان و ضررهای مالی زیادی را برای شرکت یا سازمان مربوطه به بار بیاورد که به هیچ‌وجه مطلوب مدیران آن‌ها نیست.

به همین دلیل لازم است که به فکر کاهش وزن بار خودرو باشید تا بتوانید میزان سرویس‌های انجام شده را افزایش دهید و از بروز ضررهای مالی جلوگیری کنید.

5. محافظت از بار مشتریان و جلوگیری از آسیب‌دیدن آن‌ها

وقتی بار موجود در خودروهای باری ناوگان افزایش می‌یابد، احتمال آسیب‌دیدن آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. اگر بار مشتریان، آسیب ببیند، به طور قطع دیگر با شما کار نخواهند کرد و یک مشتری خود را از دست می‌دهید. به همین دلیل و برای جلوگیری از این موضوع باید کاهش وزن بار خودرو را در دستور کار خودتان قرار دهید تا از بار مشتریان محافظت کنید.

6. جلوگیری جریمه‌شدن خودروهای باری ناوگان حمل و نقل

حساسیت پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به اضافه‌بار خودروها، زیاد است و در صورت مشاهده ماشینی با این شرایط، آن را جریمه خواهد کرد. زیرا اگر بار زیاد باشد، احتمال برخورد بار با پل‌ها و بیلبوردهای تبلیغاتی و به وجود آمدن تصادف‌های زنجیره‌ای وجود دارد.

کاهش وزن بار خودرو می‌تواند این دغدغه را به طور کلی از بین ببرد و از این نظر خیال شما راحت و آسوده کند.

7. جلوگیری خرابی زیرساخت‌های شهری

زیرساخت‌های شهری، مانند آسفالت‌ خیابان‌ها، بسیار آسیب‌پذیر هستند و در صورت تحمل وزن زیاد در طولانی‌مدت خراب می‌شوند. اگر آسفالت خیابان آسیب ببیند، به طور قطع در آینده نیز ضررهای آن به خودروهای شما نیز می‌رسد. چون مسیر حرکت خودروها بد می‌شود که می‌تواند خرابی سریعتر چرخ‌ها و دیگر قطعات آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

اما استفاده از روش‌های مختلف کاهش وزن بار می‌تواند از این اتفاق و رسیدن ضررهای غیرمستقیمش به شما تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

8. جلوگیری از اختلال در فرآیندهای سازمانی

فرآیندهای یک سازمان مثل یک زنجیره به یکدیگر متصل است و اگر یکی از فرآیندها به کندی انجام شود، دیگر مراحل نیز مختل می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد اختلال در فرآیندهای سازمانی، کندی حمل و نقل کالاها در سازمان و رسیدن به این مکان‌ است که  زیاد‌ بودن وزن بار خودرو یکی از مسبب‌های آن است. به همین دلیل کاهش وزن خودرو می‌تواند از بروز چنین اتفاقاتی به خوبی جلوگیری کند و سرعت انجام‌شدن فرآیندها را افزایش دهد.

انواع روش‌های کاهش وزن بار خودرو

برای کاهش وزن بار خودرو روش‌های سنتی و جدید زیادی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در این قسمت، به بررسی راه‌های انجام این کار می‌پردازیم و آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

روش‌های سنتی کاهش وزن بار خودرو

هنگامی که قصد محاسبه‌ی وزن بار خودرو به روش سنتی را دارند، از باسکول یا ایستگاه‌های توزین بار استفاده می‌کنند. اگر قصد استفاده از باسکول را داشته باشند، باید تک‌تک بارهای موجود در خودرو را با‌ استفاده از آن وزن کنند. اما اگر باسکول موجود نباشد و یا اینکه بخواهند، سریعتر این کار را به انجام برسانند، خودرو به همراه بارش بر‌روی ایستگاه توزین بار قرار می‌گیرد تا وزن شود و میزان اضافه‌بارش مشخص گردد.

در این هنگام اگر بار اضافه‌ای در خودرو موجود باشد، باید از خودرو پیاده شود تا میزان وزن آن به حد مشخص‌شده و مناسب خودش برسد. اما استفاده از این روش عیب‌هایی دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

معایب استفاده از روش سنتی کاهش وزن بار

  • خطای موجود در هنگام استفاده از روش کاهش وزن سنتی بار خودروها، بسیار زیاد است و دقت آن‌ها کم است. این موضوع می‌تواند، احتمال افزایش خطا در هنگام کنترل وزن خودرو را بسیار افزایش دهد.
  • امکان کنترل وزن خودرو پس از عبور از ایستگاه‌های مخصوص و در حرکت وجود ندارد. این موضوع می‌تواند، راه فراری برای رانندگان باشد و آن‌ها قسمتی از بار را به بعد از ایستگاه‌های بررسی منتقل کنند و بعد از عبور آن‌ها را در خودرو جای دهند.
  • وضعیت بار در مسیر برای مدیران سازمان و شرکت مشخص نیست و اگر در طول مسیر اتفاقی برای بار بیفتد یا دچار حادثه شود، مدیر ناوگان و شرکت، زمانی باخبر می‌شوند که کار از کار گذشته است و نمی‌توان برای کاهش ضرر، فعالیت انجام داد.
  • امکان آسیب‌دیدن بار مشتری افزایش می‌یابد. زیرا راننده در طول مسیر کنترل نمی‌شود و همین عامل اتفاق‌افتادن این موضوع است.

سنسور وزن؛ روش جدید کاهش وزن بار خودرو

سنسور وزن خودرو یا AXLE Load service تجهیزی است که به طور کامل با ردیاب خودرو و نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل یکپارچه می‌شود و به شما کمک می‌کند تا وزن خودرو و بسیار موارد دیگر را به خوبی رصد کنید و در لحظه نسبت به آن‌ها اطلاعات لازم را پیدا کنید.

این سنسور، در هر موقعیت جغرافیایی، وزن خودرو را اندازه‌گیری می‌کند و بر‌روی نرم‌افزار مدیریت ناوگان نمایش می‌دهد. اگر وزن از حد مجاز بالاتر رود، این ردیاب به شما هشدار می‌دهد و این هشدار می‌تواند بر‌روی موبایل مدیر ناوگان نیز نمایش داده شود. این موضوع استفاده از گزارش‌های کاغذی را نیز کاهش می‌دهد.

مزایای استفاده از سنسور کنترل وزن

  • مدیران مجموعه‌های مختلف می‌توانند وزن خودروهای باری خودشان را به صورت آنلاین بررسی کنند و در صورت تغییر آن، از راننده خودرو، توضیحات لازم را بخواهند تا مشکلی به وجود نیاید.
  • اطلاع از مکان بارگیری نکته‌ی دیگری است که استفاده از سنسور وزن برای شما به ارمغان می‌آورد و می‌توانید از آن در جهت رفع نیازهای خودتان استفاده کنید.
  • افزایش بهره‌وری و راندمان فرآیند بارگیری، کاهش زمان آن و افزایش سرعت این مورد، مزیت دیگر استفاده از سنسور کنترل وزن است.

محل نصب سنسور کنترل وزن بار خودرو و اندازه‌گیری چگونه است؟

پس از اینکه با مزیت‌های استفاده از سنسور کنترل وزن خودرو آشنا شدید، لازم است که نحوه‌ی نصب آن و محل آن را به طور دقیق بدانید تا بتوانید در صورت لزوم این تجهیز کنترل استفاده کنید و با مشکلی رو‌به‌رو نشوید.

محل نصب سنسور کنترل وزن بار خودرو، بر‌روی محورهای چرخ این نوع از خودروها است. هرچقدر که وزن خودرو بیشتر شود، زاویه نیز افزایش می‌یابد. این سنسور زاویه ایجاد شده را بررسی می‌کند و آن را با‌استفاده از فرآیندهایی به وزن تبدیل می‌کند و در نموداری به شما نمایش می‌دهد. اعداد نمایش‌داده شده توسط این سنسور خطای 5 درصدی دارند که باید به آن‌ها توجه لازم را داشته باشید.

کنترل و کاهش وزن بار خودرو را جدی بگیرید

کنترل و کاهش وزن خودرو، موضوعی است که می‌تواند بر‌روی بازدهی خودروهای باری شما اثر ویژه‌ای بگذارد و آن‌ را افزایش یا کاهش دهد. بنابراین و براساس مطالب گفته شده باید آن را جدید بگیرید. برای این کار می‌توانید از دو روش سنتی و سنسور کنترل وزن خودرو استفاده کنید که ما به شما سنسور کنترل وزن را پیشنهاد می‌دهیم.

برای خرید سنسور کنترل وزن بار خودرو، ردیاب آن و نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌توانید با‌استفاده از شماره‌های داخل سایت با ما تماس بگیرید تا با کارشناسان مربوط به هر حوزه صحبت کنید.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست