زمان مطالعه : 6 دقیقه

امروزه قیمت‌گذاری بیمه‌ی خودرو در اکثر نقاط دنیا با‌ استفاده از روش‌های نوین و جدید انجام می‌گیرد و روش‌های سنتی آن دیگر مرسوم نیست. یکی از این روش‌های استفاده از ردیاب خودرو و نرم‌افزار ردیابی خودرو است.

به همین دلیل و برای آشنایی بیشتر شما با نحوه‌ی انجام کار آن را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم که چگونه استفاده از ردیاب خودرو به کاهش هزینه‌ی بیمه خودروهای مختلف ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها می‌انجامد و به آن‌ها کمک می‌کند تا از نظر اقتصادی صرفه‌جویی کنند و مبالغ صرفه‌جویی شده را برای اهداف دیگری صرف نمایند. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

هزینه‌ی بیمه خودرو چگونه تعیین می‌شود؟

تاچندی پیش در ایران و کشورهای مختلف، هزینه‌ی بیمه خودرو براساس خود وسیله نقلیه محاسبه و تخمین زده می‌شد. اما کم کم شرکت‌های بیمه روند خودشان را تغییر دادند و این قیمت‌گذاری براساس خود راننده انجام دادند، زیرا آن‌ها عقیده داشتند که راننده این هزینه‌های را به بار می‌آورد و بهتر است که براساس او تصمیم‌گیری‌ها انجام شود.

برای قیمت‌گذاری بیمه براساس مسافت طی‌شده یا خود راننده، عملان نیاز به یک ابزار اندازه‌گیری است که ردیاب خودرو برای این هدف کاملا مناسب است. ردیاب خودرو کمک می‌کند تا هم بتوان مسافت طی‌شده را راحت‌تر حساب کرد و رفتار راننده را به آسانی ارزیابی و تحلیل نمود. استفاده ردیاب خودرو در این جهت مزایایی دارد که در ادامه به بررسی و بیان آن‌ها می‌پردازیم.

مزیت‌های تعیین هزینه‌ی بیمه خودرو با استفاده از ردیاب

اگر افراد تعیین‌کننده قیمت بیمه از ردیاب خودرو برای تعیین هزینه‌ی بیمه خودرو استفاده کنند، می‌توانند این کار را بهتر و سریع‌تر انجام دهند و از یکسری مزایای دیگر نیز بهره کافی ببرند. در ادامه این مزیت‌های را بررسی می‌کنیم.

امکان استفاده غیرمجاز از بیمه بسیار کم می‌شود

هنگامی بیمه‌گذار از ردیاب خودرو برای تعیین قیمت خودرو استفاده می‌کنند، عملا به داده‌های راننده در طول سال دسترسی خواهد داشت و می‌تواند مشاهده کند که رفتار این راننده در طول حرکت چگونه بوده است. این موضوع کمک می‌کند تا امکان استفاده غیرمجاز از بیمه برای دریافت خسارت‌ گرفته شود و افراد نتوانند سر این شرکت‌های کلاه بگذارند.

به افزایش امنیت خودرو و راننده آن کمک می‌کند

راننده و امنیتش بسیار مهم است. اصلا یکی از دلیل‌های تغییر جهت بیمه، محافظت بیشتر از رانندگان و افزایش ضریب سلامتی آن‌ها است. حال اگر راننده در طول حرکتش، به طور مداوم در حال پایش باشد، این امنیت دوچندان می‌شود و در صورت بروز سرقت یا گروگان‌گیری و یا هر اتفاق دیگر می‌توان سریعا به موضوع وارد شده و آن را حل و فصل کرد.

بیشتر بخوانید: کاربرد مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل در صنعت بیمه

چرا استفاده از ردیاب خودرو برای شرکت بیمه‌کننده لازم است؟

بعد از آشنایی با نحوه‌ی تعیین هزینه‌ی بیمه خودرو لازم است که به چرایی استفاده از ردیاب خودرو برای شرکت‌های بیمه‌کننده بپردازیم و دلیل‌های موجود برای آن را بیان کنیم.

افزایش میزان مسئولیت‌پذیری رانندگان در قبال بیمه و خودرو

راننده‌ خودروهای مختلف اگر در طول حرکت خودشان پایش نشوند، بی‌خیال می‌شوند و پیش خودشان می‌گویند :« مشکلی نیست، بیمه هزینه را پرداخت می‌کند». اما اگر آن‌ها بدانند که در حال پایش هستند، درست رانندگی می‌کنند تا اتفاقی نیفتد، زیرا می‌دانند شرکت بیمه به راحتی و در صورت اتفاق‌افتادن تخلفات بی‌جا پولی به آن‌ها پرداخت نمی‌کند.

بهبود خودرو و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی و تصادف آن در جاده‌های مختلف

ردیاب خودرو کمک می‌کند تا بتوانید قطعات را سریع‌تر و بهتر پایش و کنترل کنید. این موضوع باعث می‌شود تا شما بتوانید کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. اگر خودرو سالم باشد، احتمال تصادف یا آسیب‌دیدن ناوگان حمل و نقل شما در طول جاده‌های مختلف بسیار کم می‌شود و نیاز به استفاده کم‌تری از بیمه خواهید داشت.

شرکت‌های بیمه‌ اگر متوجه استفاده شما از ردیاب خودرو شوند، در هنگام تعیین هزینه‌ی بیمه خودرو به تخفیف‌های زیادی می‌دهند که به کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی کمک شایانی می‌کند. حتی در برخی از نقاط جهان برای پیاده‌سازی سیستم ردیابی خودروی بر‌روی کامیون‌ها هزینه‌ای از طرف شرکت بیمه پرداخت می‌شود، زیرا معمولا میزان خسارت‌های کامیون‌ها بالا است و بدین صورت می‌توان میزان آن را کم کرد.

بیشتر بخوانید: شما هم دغدغه موعدهای بیمه خودروهایتان را دارید؟ این مقاله را مطالعه کنید

ردیاب خودرو چگونه به کاهش هزینه‌ی بیمه خودرو کمک می‌کند؟

در قسمت‌های قبل توضیح دادیم که چرا استفاده از ردیاب خودرو برای شرکت‌های بیمه‌کننده لازم و ضروری است و دلیل‌های مربوط به آن را بیان کردیم. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد مکانیزم و راه‌کارهای موجود برای کاهش هزینه‌ی بیمه خودرو با شما صحبت کنیم تا نسبت به آن مطلع باشید.

استفاده از ردیاب به کاهش احتمال سرقت خودرو کمک می‌کند

خودروهای مختلف ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها در طول روز به مکان‌های مختلفی برای ارائه خدمات می‌روند. همین موضوع احتمال سرقت خودروی آن‌ها را بالا می‌برد. در صورت سرقت خودرو، بیمه‌کننده به شرکت خسارتی پرداخت می‌کند، اما در موعد پرداخت هزینه‌ی بیمه خودرو به این شرکت دیگر تخفیف خاصی ارائه نمی‌دهد. این موضوع باعث افزایش قابل این هزینه می‌گردد و برای شرکت از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

اما اگر خودروهای ناوگان شرکت موردنظر به ردیاب خودرو متصل باشند، ماشین موردنظر از ابتدای راه تا انتهای آن رصد و پایش می‌شود و در صورت سرقت می‌توان به راحتی آن را پیدا کرد و یا اصلا از سرقت آن جلوگیری کرد. این مزیتی بزرگ برای شرکت‌ها است که می‌تواند از این جهت کلی دغدغه‌های آن‌ها را از بین ببرد و خیال آن‌ها را از این بابت راحت و آسوده کند.

بیشتر بخوانید: آیا نصب ردیاب از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند؟

میزان بروز رفتارهای خطرناک راننده را کاهش می‌دهد

خیلی از تصادفات رانندگی به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی توسط راننده و انجام کارهای خطرناک اتفاق می‌افتد. اگر این رفتارها کنترل شود و میزان آن‌ها کاهش یابد، می‌توان میزان خسارت‌های خودرو و میزان دریافتی از بیمه را به طور قابل‌توجهی کاهش داد. بدین صورت تخفیف‌های مناسب نیز در هنگام پرداخت هزینه‌ی بیمه خودرو شامل حال ناوگان آن شرکت مربوطه می‌شود و می‌تواند مبلغش را بسیار کاهش دهد. اما برای کنترل این رفتارها چه باید کرد؟

آسان‌ترین راه، استفاده از ردیاب خودرو است. زیرا به شما امکان می‌دهد تا بتوانید از ابتدا تا انتهای مسیر رفتار راننده را مشاهده کنید و در صورت بروز رفتاری خطرناک به او هشدارهای لازم را بدهید. اینگونه هم راننده حواسش را جمع می‌کند و هم سلامت خودرو و کالای مربوطه حفظ می‌شود و رضایت مشتری شما جلب می‌گردد که بسیار مهم و حیاتی است. همچنین کاهش این رفتار‌ها، به حفظ سلامت خودرو نیز می‌انجامد و آن را محقق می‌سازد.

استهلاک خودرو را بسیار کاهش می‌دهد

هرچه استهلاک خودرو افزایش یابد، احتمال تصادف یا آسیب‌دیدگی آن در حین انجام ماموریت بالاتر می‌رود. بنابراین، اگر ما بتوانیم، کاری بکنیم که این استهلاک کم‌ شود، خواهیم توانست به راحتی این ریسک کاهش دهیم. ردیاب خودرو به این موضوع کمک می‌کند و آن را برای ما ممکن می‌سازد. زیرا برای انجام ماموریت یا انجام خدمت، با‌استفاده از مسیر‌یابی هوشمندش، بهترین مسیر را نمایش می‌دهد تا راننده از این راه حرکت کند و میزان زمان رسیدن به مقصد و استهلاک کاهش قابل‌توجهی دهد.

کاهش زمان رسیدن خودرو به مقصد کمک می‌کند تا راننده بتواند، سریع‌تر خودرو را به سمت پارکینگ شرکت برساند تا هم خودش و هم ماشین استراحت کند. این موضوع نیز از دو جنبه مفید است. از یک طرف راننده تمرکز کافی برای رانندگی را دارد و احتمال تصادفات او پایین‌تر می‌آید و از طرف دیگر، خودرو کم‌تر دچار خرابی می‌شود و هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری آن نیز کاهش می‌یابد.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان؛ ابزار لازم برای استفاده از ردیاب خودرو

برای اینکه بتوانید، داده‌های مربوط به ردیاب خودرو را پایش کنید، می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده کنید. داده‌های مربوط به ردیاب بر‌روی این سیستم بارگزاری می‌شود و امکان تحلیل آن به راحتی و سادگی وجود دارد. بنابراین باید برای استفاده از ردیاب خودرو، این نرم‌افزار را به عنوان یک ابزار کمکی در اختیار داشته باشید.

از ردیاب خودرو برای کاهش هزینه‌ی بیمه خودروهای ناوگان استفاده کنید

تعداد خودروهای ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها بالا است، بنابراین هزینه‌ی بیمه خودروهای موجود در آن بسیار زیاد می‌شود. فرض کنید، بیمه به میزان سه میلیون حال حاضر باشد و شما در ناوگان حمل و نقل شرکت خودتان 100 خودرو دارید. هزینه‌ی بیمه این خودروها چیزی نزدیک سیصد میلیون تومان می‌شود که مبلغ بالایی به شمار می‌آید، بنابراین باید راه‌هایی را به کار گرفت تا بتوان این هزینه را تا حد ممکن کم کرد.

یکی از این راه‌ها، کم‌کردن میزان استفاده از بیمه و دریافت خسارت است. در این صورت شرکت بیمه‌گر به شما تخفیف‌های بسیار خوبی بر‌روی بیمه می‌دهد که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما به طور جدی گردد. برای کاهش خسارت‌ها، باید خودرو را پیمایش کرد و پیمایش خودروهای ناوگان نیز تنها با ردیاب امکان‌پذیر است. بنابراین باید از آن استفاده کنید. در این مقاله سعی کردیم، چگونگی این کاهش را به طور مختصر و مفید برای شما توضیح دهیم تا آشناییتان در این زمینه را افزایش دهیم.

شما می‌توانید برای خرید ردیاب خودرو و دریافت دمو نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل با‌استفاده از شماره تلفن‌های موجود در سایت پیشگامان آسیا با ما تماس بگیرید تا با کارشناسان مربوط به این موضوع صحبت کنید و بتواندی ابهام‌های خودتان در این زمینه را به طور کامل از بین ببرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست