1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. تاثیر استفاده از ردیاب اشخاص بر سلامت سالمندان
ردیاب سالمندان

تاثیر استفاده از ردیاب اشخاص بر سلامت سالمندان

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

نگرانی مداوم در مورد امنیت و سلامت افراد سالمند در زمانی که دور از خانواده هستند، یکی از مشغولیات روزمره افرادی است که از عزیزان خود مراقبت می‌کنند. به عنوان عضوی از خانواده، حفظ سلامت این عزیزان در اولویت قرار دارد؛ مواردی مثل خطر لغزش و افتادن حین پیاده‌روی، مواجهه با مجرمان در هنگام حضور در بیرون از خانه، آتش سوزی و یا خطراتی که هنگام رانندگی افراد سالمند با آن مواجهند نیازمند استفاده از راهکارهایی است که افراد مراقبت کننده از آنها هنگام دور بودن با اطمینان خاطر به فعالیت‌های روزمره بپردازند. امروزه استفاده از فناوری‌های به روز و بخصوص ردیاب‌های مبتنی بر GPS توانسته‌اند جای خود را بعنوان یک عضو مراقب و هشیار برای این منظور در میان خانواده‌ها باز کنند. برای ورود به مطلب نگاهی داریم به نحوه کمک ردیاب‌ها در خصوص مراقبت از سالمندان تا پس از آن ویژگی‌هایی که یک ردیاب مناسب برای این منظور دارد را بررسی کنیم. با پیشگامان آسیا همراه باشید!

در چه مواردی ردیاب به سالمندان کمک می‌کند؟

متخصصان پزشکی استفاده از ردیاب خودرو و بویژه ردیاب‌های پوشیدنی را برای مراقبت از سالمندان پیشنهاد می‌کنند. برخی از انواع مدل‌های ردیاب به صورت شبانه‌روزی در هر نقطه قابل استفاده هستند و برخی نیز در شرایط اضطراری مثل حوادث آتش سوزی، حمله مجرمان، لغزش و زمین خوردن به کمک سالمندان می‌آیند. از طرفی نظارت بر موقعیت مکانی فرد سالمند با استفاده از این تجهیزات، امکان مراقبت تمام وقت و از راه دور از آنها را توسط اعضای خانواده فراهم می‌آورد.

نمونه ای از دستگاه ردیاب ویژه سالمندان

نمونه ای از دستگاه ردیاب ویژه سالمندان

استفاده از ردیاب هنگام رانندگی فرد سالمند

آنچه هست این موضوع می‌باشد که شما نمی‌توانید فرد سالمند را مجبور به عدم استفاده از خودرو کنید. در هر حال فعالیت رانندگی موجب فعال ماندن ذهن و تشویق فرد سالمند به استقلال است. شما می‌توانید در عوض ممانعت آنها از رانندگی به صورت مستقل، با استفاده از ردیاب و نصب آن بر خودرو، نکات احتیاطی و ایمنی در صورت مواجه شدن احتمالی با مشکل و یا گم شدن خودرو را در نظر گرفته و موارد را به راحتی حل و فصل کنید.

با استفاده از ردیاب خودرو شما قادر به تحت نظر قرار دادن موقعیت مکانی خودرو و عزیز خود خواهید بود. حتی می‌توانید اطلاعات پایه نظیر سرعت، ترمز ناگهانی، شتاب خودرو و ضربات احتمالی وارده به آن را در اختیار داشته باشید. از سوی دیگر حتی این امکان فراهم است که فرد سالمند در صورت نیاز در شرایط اضطراری از دکمه درخواست کمک موجود بر ردیاب جهت ارسال پیام به شما استفاده کند.

استفاده از ردیاب هنگام پیاده‌روی فرد سالمند

پیاده‌روی و قدم زدن در محل بصورت مستقل امکانی است که همگی از آن لذت می‌بریم. با این حال حین انجام این فعالیت ممکن است مشکلاتی نظیر مواجهه با افراد مجرم و یا نیاز به کمک بدلیل لغزش و افتادن بر روی زمین برای فرد سالمند اتفاق بیفتد. با استفاده از دستگاه‌های ردیاب قابل حمل، افراد سالمند این انتخاب را دارند تا ضمن انجام فعالیت خود بصورت مستقل، از طریق دکمه درخواست کمک موجود بر ردیاب، شرایط اضطراری و اعلان خطر را به اعضای خانواده اطلاع دهند.

استفاده از ردیاب و چالش فراموشی در سالمندان

فراموشی و در فرم پیشرفته آن آلزایمر، بیماری است که بسیاری از سالمندان با آن دست به گریبانند. افراد مسن به مرور زمان دیگر نمی‌توانند مانند گذشته عملکرد عادی و روتین خود را انجام دهند. این موضوع باعث ناامیدی و احساس عدم استقلال برای فرد می‌شود. از طرفی بزرگترین چالش برای افراد سالمند مبتلا به آلزایمر چالش سرگردانی و گم شدن در یک محله آشنا و یا فراموش کردن کلمات و مشکلات اداراکی است. با استفاده از دستگاه ردیاب می‌توان با ارسال هشدارهای هوشمند به افراد خانواده در صورت خروج فرد سالمند از محدوده مجاز و امن مشخص شده، امکان مکان‌یابی و دسترسی مناسب به وی را فراهم آورد.

بیشتر بخوانید : چگونه با موبایل یک ردیاب خودرو بسازیم؟

ویژگی‌ها و مزایای خاص ردیاب‌ها برای افراد سالمند

با توجه به موارد فوق هر ردیاب می‌تواند در تعیین لحظه‌ای موقعیت مکانی، هشدار خروج از محدوده امن، اعلان شرایط اضطراری و اعلان یادآوری برای خانواده‌ها اطمینان خاطر در مراقبت از سلامت سالمندان را فراهم کرد.

1. تعیین لحظه‌ای موقیعت مکانی

با استفاده از این ویژگی اعضای خانواده می‌توانند بصورت 24 ساعته، فرد سالمند را ردیابی کرده و گزارش موقعیت مکانی وی را دریافت کنند. حتی اگر شما در محل کارتان باشید، می‌توانید از طریق تلفن هوشمند یا رایانه شخصی مکان فرد را کنترل کنید و اطلاعات دقیقی از اینکه آنها در کجا مشغول به فعالیت و یا استراحت هستند دریافت کنید.

2. هشدار خروج از منطقه امن

با استفاده از این ویژگی ردیاب‌ها قادر به ردیابی و ضبط هر آدرسی که والدین سالمند شما به آنجا رفت و آمد دارند می‌باشند. از طرفی به شما این امکان را می‌دهند که با تعیین محدوده مجاز و امن حسب تشخیص شما بصورت مجازی، هر زمان که فرد سالمند از منطقه مشخص خارج شود، هشدار خروج از محدوده را برای شما ارسال کند. در صورتی هم که آنها نتوانند راه خود را به سمت خانه پیدا کنند، شما قادر به پیدا کردن و بازگرداندن فرد به خانه خواهید بود.

3. هشدار شرایط اضطراری

برخی ردیاب‌ها مجهز به یک دکمه SOS برای شرایط اضطراری هستند. با استفاده از این ویژگی درخواست کمک از طرف عزیز سالمند شما در موارد خاص به راحتی امکان پذیر است. فرد با شمردن دکمه قادر به ارسال یک پیام کوتاه یا ایمیل هشدار با جزییات موقعیت مکانی به اعضای خانواده خواهد بود.

4. اعلان یادآوری

ردیاب‌های خاصی نیز وجود دارند که مجهز به ویژگی‌های مازادی نظیر برقراری تماس با خانواده هنگام بیدار شدن فرد و مانیتور ضربان قلب هستند. یک ویژگی مفید دیگر در این نوع ردیاب‌ها یادآوری مصرف دارو به فرد سالمند است که می‌تواند از لحاظ سلامت برای فرد بسیار مفید باشد.

سالمندان برکت خانواده هستند؛ پس مراقب باشید

وجود عزیز سالمند در هر خانواده‌ای مایه برکت و شادی محسوب می‌شود. با مرور زمان که سلامتی آنها کاهش می‌کند، برای مبارزه با چالش‌های پیش آمده لازم است تدابیری اندیشیده شود که مشکلات ناشی از سالمندی به حداقل خود رسانده شود. ردیاب‌ها از جمله ابزارهای دنیای امروز هستند که بکارگیری آنها تاکنون توانسته است بسیاری از موارد پیش آمده برای خانواده‌ها را حل و فصل کند. پس با بهره‌گیری از مزایا و ویژگی‌های آنها محیطی آرام با حداقل دغدغه را برای خود و خانواده فراهم آورید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست