1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات ردیابی خودرو
 4. تاثیر ردیاب دیاگ خودرو در تعمیرات و نگهداری خودرو و تحلیل رفتار راننده
ردیاب دیاگ خودرو و تحلیل رفتار راننده

تاثیر ردیاب دیاگ خودرو در تعمیرات و نگهداری خودرو و تحلیل رفتار راننده

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

کلیه ردیاب‌ها به صورت عمومی تعیین موقعیت مکانی خودرو را به عنوان فعالیت اصلی خود به انجام می‌رسانند. اما نوع خاصی از ردیاب‌ها به نام ردیاب دیاگ نیز وجود دارد که علاوه بر امکانات یک ردیاب عمومی، مزایای ویژه‌ای دارد که آن را به گزینه مناسب‌تری برای نصب بر خودروهای شخصی و یا استفاده در ناوگان‌های حمل و نقل تبدیل می‌کند. اما این ردیاب چه ویژگی‌هایی دارد و به چه دلیل آن را باید به عنوان یک گزینه اولویت‌دار به حساب آورد؟ بهتر است در ابتدا تعریفی از این نوع ردیاب داشته باشیم.

ردیاب دیاگ یا ردیاب OBD چیست؟

ردیاب دیاگ، ردیاب تشخیصی، ردیاب OBD یا به عبارتی Onboards Diagnostic، ردیابی است که از طریق شبکه CAN bus به پورت OBD یا دیاگ خودرو متصل می‌شود و از این طریق به اطلاعات موجود در سیستم کامپیوتری خودرو دسترسی پیدا می‌کند. به عبارت دیگر ردیاب دیاگ به نحوی طراحی شده است که به سایر سیستم‌های الکترونیکی خودرو اجازه دسترسی به سیستم کامپیوتری را می‌دهد و بدین شکل مالک خودرو می‌تواند به داده‌های بسیاری مانند دور موتور، زمان روشن بودن خودرو و یا بروز مشکل در سیستم برق یا اشکالات عملکردی وسیله نقلیه دسترسی داشته باشد.

امروزه با توجه به اینکه خودروها بیشتر از قبل کامپیوتری شده‌اند، ردیاب دیاگ به عنوان یک جزء کلیدی بویژه برای رفع مشکلات عملکردی در وسایل نقلیه به حساب می‌آیند.

ردیاب دیاگ خودرو و امنیت بالا

این نوع ردیاب‌ها بسیار نصب آسانی دارند و پس از نصب به راحتی قابل تشخیص نیستند. همین موضوع امنیت بالایی برای کاربر فراهم می‌آورد زیرا سارقان برای اطلاع از نصب ردیاب، کمتر دیاگ خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهند. علاوه بر این در صورت پیدا شدن توسط سارق و جدا شدن از محل خود، پیامک هشدار برای راننده ارسال می‌شود. ردیاب دیاگ علاوه بر موقعیت یابی مکانی و تامین امنیت می‌تواند با عیب یابی خودرو از طریق اپلیکیشن یا پیامک هشدار لازم به صاحب خودرو در جهت رفع مشکل را فراهم می‌آورد.

تحلیل رفتار راننده با ردیاب دیاگ خودرو

ردیاب دیاگ خودرو و تحلیل عملکرد راننده

شاید جالب باشد که یک دستگاه کوچک چگونه می‌تواند ناظری بر رفتار راننده باشد و عملکرد او را تحلیل و به بهبود فعالیت راننده خودرو کمک کند. اما از آنجا که ردیاب دیاگ داده‌های دور موتور را به راحتی دسترسی دارد قادر به تشخیص شتاب سریع و غیر معمول راننده، فعالیت درجای خودرو و بسیاری از موارد مرتبط است، فعالیت‌هایی که هر یک تامین کننده یک رانندگی ایمن است. این ردیاب قادر به ثبت هرگونه ریسک در رانندگی به شرح زیر است:

 • ترمزهای شدید با توجه به تشخیص سرعت خودرو
 • زمان‌های فعالیت درجای خودرو و به عبارتی زمان خواب آن
 • گردش‌های ناگهانی وسیله نقلیه
 • سرعت بیش از حد استاندارد و مجاز و مسافتی که راننده با این سرعت حرکت کرده است

بر این اساس مدیر ناوگان می‌تواند رانندگان را بر اساس عملکرد ثبت شده آنها طبقه بندی کرده و در صورت لزوم پاداش یا جریمه‌های مورد نیاز را اعمال کند.

بیشتر بخوانید : نرم افزار تحلیل رفتار راننده

ردیاب دیاگ و تعمیر و نگهداری خودرو

ردیاب دیاگ خودرو و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

ردیاب دیاگ دارای قابلیت برنامه‌ریزی برای اعلان تعمیر و نگهداری مورد نیاز وسیله نقلیه به مدیر ناوگان است. به این معنا که مسئول واحد  برای چک کردن زمان تعویض روغن موتور خودرو می‌تواند با تنظیم زمان (به عنوان مثال 2 ماه) یا تنظیم مسافت (به عنوان مثال طی شدن 1000 کیلومتر) امکان یادآوری موارد به محض رسیدن به محدوده تعیین شده را برای خود فراهم آورده و در زمان لازم اقدامات پیشگیرانه را به انجام رساند. این حالت به این معناست که دیگر نیازی به دستگاه دیگری برای اضافه کردن به خودرو نیست و مسئول واحد پس از انجام تنظیمات لازم در ردیاب، به راحتی و بطور خودکار از زمان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه مطلع می‌شود.

مزیت اصلی بحث تعمیر و نگهداری پیشگیرانه توسط ردیاب دیاگ خودرو این است که در زمان‌هایی امکان دارد چراغ چک خودرو روشن باشد اما راننده نتواند مشکل را تشخیص دهد. مسلما برای رفع مشکل و عیب یابی باید هزینه و زمان صرف شود. اما اضافه کردن ردیاب دیاگ این فرصت را فراهم می‌آورد که به صورت خودکار و با تشخیص سریع قطعات خراب شناسایی شده و پیش از خرابی و از کار افتادن خودرو نسبت به تعمیر و نگهداری آن اقدام نمایید.

ردیاب‌های دیاگ در چه خودروهایی بیشتر کاربرد دارند

ردیاب‌های دیاگ به دلیل کاربرد و نصب ساده و همچنین قیمت مناسبی که دارند، قابلیت استفاده در طیف وسیعی از خودروها هستند. هر چند خودروهای شخصی هم می‌توانند از این ردیاب استفاده کنند، با این وجود ردیاب دیاگ به صورت خاص برای سازمان‌هایی که دارای تعداد زیادی خودرو و پرسنل هستند، کاربرد بیشتری دارد. اگر شما جزء یکی از دسته‌های زیر هستید، پس از خواندن این مقاله مشاوره با کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا را از دست ندهید:

 • اگر جزء کادر پلیس یا نیروی انتظامی هستید
 • اگر صاحب فعالیت اجاره خودرو هستید
 • اگر مدیر ناوگان خودروهای آتش نشانی هستید
 • اگر مدیر ناوگان خودروهای اورژانس بیمارستان هستید
 • اگر مدیر ناوگان خودروهای امدادی ادارات برق، آب، گاز، شهرداری هستید
 • اگر مدیر ناوگان خودروهای سیاسی هستید

 هر سازمانی هستید، با ردیاب دیاگ می‌توانید با یک تیر چهار نشان بزنید!

سوال اینجاست که از یک ردیاب خودرو چه انتظاری می‌توان داشت. شاید بسیاری فقط تامین امنیت برای جلوگیری از سرقت و یا تعیین موقعیت مکانی را به عنوان ویژگی اصلی به حساب آورند. اما همان طور که خواندید، ردیاب دیاگ خودرو علاوه بر این قابلیت‌ها درست مانند یک دستگاه دیاگ یا عیب یاب وسیله نقلیه، عمل می‌کند. تشخیص و عیب یابی که به نوعی با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه مشکلات خودرو را به اطلاع مدیر ناوگان یا مسئول واحد نقلیه می‌رساند. در این میان اپلیکیشن‌های موجود هشدار لازم را ارسال می‌کنند.

علاوه بر این ردیاب دیاگ با ثبت حرکت‌های غیر استاندارد سرعت و شتاب خودرو می‌تواند همانند یک دستیار برای مدیر ناوگان عمل کرده و در تحلیل عملکرد راننده و اختصاص پاداش و یا جریمه‌های احتمالی به صورت کاملا مستند نقش داشته باشد.

پس اگر یک شمارش را مجدد انجام دهید به این نتیجه می‌رسید..با ردیاب دیاگ می‌توان با یک تیر چهار نشان را هدف گرفت! مسلما اگر کمی اقتصادی به این موضوع نگاه کنید قابلیت‌ها به اندازه‌ای هست که حداقل کمی به این موضوع بیشتر فکر کنید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست