1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات تعمیرات و نگهداری خودرو
  4. ردیاب دیاگ خودرو چیست و چه تأثیری در کاهش هزینه تعمیر و نگهداری دارد؟
ردیاب دیاگ خودرو چیست

ردیاب دیاگ خودرو چیست و چه تأثیری در کاهش هزینه تعمیر و نگهداری دارد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

دیاگ خودرو یکی از اصلی‌ترین اجزای ماشین است که وظایف بسیاری را بر عهده دارد. به همین دلیل و برای آگاهی بیشتر شما با این جزء بسیار مهم در ادامه این مقاله به معرفی دیاگ خودرو، ردیاب دیاگ خودرو و اثرات در کاهش هزینه تعمیر و نگهداری می‌پردازیم تا به طور کامل با این موارد آشنا شوید. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا ردیاب دیاگ خودرو و موضوعات مرتبط با آن را بشناسید و از آن‌ها آگاه شوید.

دیاگ خودرو چیست؟

دیاگ خودرودیاگ خودرو جزیی از آن است که وظیفه دریافت خطاهای موجود و ذخیره‌سازی در یونیت‌های مختلف خودرو مانند ECU، یونیت‌های مربوط به کولر و دیگر قسمت‌ها را بر عهده دارد. دیاگ‌های خودرو دارای درگاه OBDII می‌باشند که به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به راحتی وسایل الکترونیکی مختلف مانند ردیاب دیاگ خودرو و کامپیوتر‌ها را  به آن متصل کنید و از این نظر هیچگونه محدودیتی خاصی نداشته باشید. به طور معمول در دیاگ‌های جدید از نسل جدید OBDII ها یعنی OBDII2 استفاده می‌گردد که قابلیت قرارگیری در نقاط مختلف را دارد.

نحوه عملکرد دیاگ خودرو چیست؟

هنگامی که یونیت‌های مختلف خودرو مانند ECU در حال فعالیت هستند، ممکن است که برای آن مشکلاتی به وجود بیاید که این خطاها را به صورت کد به سمت دیاگ خودرو ارسال می‌کنند و دیاگ خودرو آن‌ها را در خودش ذخیره می‌نماید.
تا چند سال پیش تنها دستگاهی که می‌توانست این خطاها را به شما نمایش دهید، دستگاه دیاگ بود، اما با ظهور ردیاب‌ها دیاگ خودرو مانند ردیاب تلتونیکا FMB001 دیگر امکان دریافت این خطاها با استفاده از این ردیاب‌ها نیز مهیا شد که کار را بسیار راحت‌تر می‌کردند و در خیلی از موارد نیاز به مراجعه به تعمیرگاه را از بین می‌بردند.

اما دیاگ خودرو چه خطاهایی را می‌تواند به شما انتقال دهد و باید شامل چه استانداردهایی باشد؟

این سوالی است که قطعا در ذهن شما شکل گرفته است که در ادامه به معرفی و شرح این خطاها و استاندارهایی که دیاگ خودرو که باید دارای آن‌ها باشد، صحبت می‌کنیم. پس با همراه باشید.

کد خطاهای دیاگ خودرو

کدهایی که ردیاب خودرو نمایش می‌دهند براساس حروف اول آن‌ها تقسیم بندی می‌شوند. اگر ابتدای کد خطا P وجود داشت، این عیب مربوط به Powertrain یا بخش انتقال قدرت می‌باشد،  اگر عیب کد خطا با حرف B آغاز گردد، این عیب به بدنه خودرو مربوط می‌گردد. اگر کد خطا با حرف C شروع شود، عیب به شاسی خودرو ارتباط دارد و در آخر اگر عیب با U آغاز گردد، کد خطا به شبکه داخلی مربوط می‌شود. در ادامه برخی از این کدخطاها را برای شما بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

کد خطای P0536

این کد خطا مربوط به کارکرد نادرست سنسور دمای کولر خودرو است و به شما نشان می‌دهد که این سنسور دارای مشکلی است.

کد خطای B1242

این کد خطا نشان دهنده این مفهوم است که مدار گردش جریان هوای خودروی شما دچار مشکل است.

کد خطای C1095

کد خطای C1095 نمایانگر آن است که مدار موتور پمپ هیدرولیک دچار مشکل شده است.

کد خطای U1010

این کد خطا نشان می‌دهد که داده‌های لازم برای کارکرد اتوماتیک ورودی هوای موتور مفقود شده است و نیاز به بازیابی آن‌ها وجود دارد.

استاندارهای دیاگ خودرو

در قسمت قبل در مورد کد خطاهایی که دیاگ خودرو شناسایی و گزارش می‌کند، صحبت کردیم. اما در این قسمت قصد داریم در مورد  استاندارد‌های OBD دیاگ صحبت کنیم که دیاگ هر خودرویی حداقل باید دارای یکی از این استاندارها باشد.

1. استاندار دیاگ خودروی ISO 9141-2 و KWP 2000-4

دو پروتکل‌ OBD دیاگ خودرو می‌باشد که بیشتر در خودروهای کرایسلر، اروپایی و آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2. استاندارد دیاگ خودروی  SAE J1850 PWM (Ford SCP) و SAE J1850 VPW (GM Class 2)

شرکت‌های سازنده کامیون‌های سبک از   SAE J1850 VPW (GM Class 2)و شرکت فورد نیز به طور معمول از استاندارد SAE J1850 PWM (Ford SCP) برای دیاگ خودروی خودشان استفاده می‌کنند.

ردیاب دیاگ خودرو

ردیاب دیاگ خودرو چیست؟

ردیاب دیاگ خودرو علاوه بر گزارش موقعیت خودرو و عملکرد کلی آن، به گزارش کد خطاهای مختلف می‌پردازد و امکان دریافت این کد خطاها را از طریق پنل خودش فراهم می‌کند. با دریافت کد خطاهای ذخیره‌سازی شده در دیاگ خودرو از طریق ردیاب آن، راننده یا مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن آن خطا را برطرف کند تا یونیت مربوطه به درستی قبل کار کند و خودرو دارای مشکل خاصی نباشد.

کاربرد ردیاب دیاگ خودرو در تعمیرات و نگهداری

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ردیاب دیاگ خودرو علاوه بر قابلیت اعلام موقعیت خودرو و نحوه کارکرد آن، می‌تواند در گزارش خطاهای دیاگ خودرو نیز کاربرد داشته باشد و در سرویس‌های دوره‌ای مربوط به تعمیرات و نگهداری مفید باشد که در ادامه به بیان مهم‌ترین این استفاده‌ها می‌پردازیم و آن‌ها را شرح می‌دهیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید : نرم افزار تعمیرات و نگهداری خودرو

1. اعلام زمان تعویض روغن موتور

هنگامی که شما ردیاب دیاگ را از طریق درگاه OBDII به خودرو متصل می‌کنید، این ردیاب به شما زمان مناسب برای تعویض روغن موتور را اعلام می‌کند تا بتوانید تعویض به موقع روغن موتور از آسیب دیدن قطعات خودرو به دلیل اصطکاک جلوگیری کنید.

به طور معمول این ردیاب از دو فاکتور برای تشخیص این زمان استفاده می‌کند، اولین فاکتور میزان مسافت طی شده توسط خودرو است و دومین آن، مدت زمان گذشته از تزریق روغن موتور می‌باشد. این اعلام زمان می‌تواند باعث نگهداری بهتر خودرو شود و در زمان مصرفی راننده و ناوگان صرفه‌جویی می‌نماید.

2. هشدار و یادآوری جهت تعویض فیلتر هوای سوخت

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، فیلتر هوا بسیار جز مهمی در خودرو است و در صورتی کثیفی می‌تواند، در سوختن صحیح سوخت اختلال ایجاد کند و باعث آسیب رسیدن به موتور گردد.

ردیاب دیاگ خودرو به شما یادآوری می‌کند که فیلتر هوای سوخت خودروی شما بیش از حد کثیف شده است و باید تعویض گردد. این ردیاب این کار را از طریق هشدار یا آلارم بر روی پنل اندرویدی یا ویندوزی خودش نشان می‌دهد که بسیار قابل اهیمت و مهم است.

3. کنترل ولتاژ برق خودرو توسط ردیاب دیاگ

کنترل ولتاژ برق رسانی سیستم خودرو بسیار مهم است و می‌تواند بر روی قطعات مختلف خودرو مانند باتری، موتور و سایر قسمت‌های اثرگذار باشد و در صورت وجود ولتاژ نامناسب به آن‌ها آسیب بزند یا باعث خرابی کلی آن‌ها گردد که هزینه‌های تعمیرات و نگهداری را افزایش می‌دهد.

ردیاب دیاگ خودرو به شما کمک می‌کند تا بتوانید این ولتاژ را به خوبی کنترل کنید و در صورت مشاهده ولتاژ بسیار بالا یا بسیار پایین، نسبت به آن اقدامات لازم را انجام دهید و از خرابی قطعات خودرو جلوگیری کنید

4. ردیاب دیاگ و یادآوری زمان سرویس دوره‌ای تعمیرات

لازم است که به صورت دور‌ه زمانی کوتاه مانند سه ماه یا شش ماه، خودرو مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت نیاز به تعمیرات در سریع‌ترین زمان تعویض قطعات انجام شود. شما می‌توانید زمان این سرویس دوره‌ای را بر روی پنل ردیاب دیاگ خودرو تنظیم کنید تا در موعد آن، از طریق پنل به شما اطلاع رسانی کند و شما نسبت به آن آگاه شوید و سرویس دوره‌ای خودرو را به انجام برسانید.

5. ردیاب دیاگ و تحلیل رفتار راننده

یکی از شاخه‌های مهم در تعمیرات و نگهداری خودرو، رفتار راننده است. رفتار راننده به معنی نحوه‌ی رانندگی او و حرکتش در مکان‌های مختلف است. به عنوان مثال اگر راننده در جاده‌های با دست انداز یا چاله‌های زیاد با احتیاط رانندگی نکند، به طور قطع خودرو سریع‌تر نیاز به تعمیر پیدا می‌کند.

ردیاب دیاگ خودرو کمک می‌کند تا  ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها بتوانند به راحتی رفتار راننده را تحلیل کنند و در صورت رانندگی نادرست به او تذکرات لازم را بدهند و از صرف هزینه‌های اضافی برای تعمیرات و نگهداری خودداری کنند

6. بررسی و کنترل عملکرد سنسورهای مختلف توسط ردیاب دیاگ

در خودروهای مختلف سنسورهایی متفاوتی مانند سنسور سرعت چرخ خودرو وجود دارد که وظایفی مهمی را برعهده دارند و در صورت عملکرد نادرست آن‌ها ممکن است که بازده عملکردی یک قسمت به طور قابل توجهی کاهش یابد و به دیگر قسمت‌ها آسیب جدی بزند.

ردیاب دیاگ عملکرد این سنسورها را به خوبی بررسی و کنترل می‌کند و در صورتی خرابی آن سنسور یا عملکرد نادرست آن، از طریق پنل به شما اطلاع رسانی می‌کند تا شما نسبت به تعویض آن سنسور اقدام کنید و از کاهش بازده عملکرد آن قسمت جلوگیری نمایید.

معرفی یک نمونه ردیاب دیاگ خودرو

در قسمت‌های قبل در مورد ردیاب‌های دیاگ خودرو و کاربرد آن‌ها در تعمیرات و نگهداری صحبت کردیم، اما در این قسمت قصد داریم، یک نمونه آن یعنی ردیاب دیاگ خودرو FMB001 را به شما معرفی کنیم. این ردیاب دیاگ خودرو دارای قابلیت آن است که با توجه به داده‌های شتاب سنج خودرو خرابی خودرو را تشخیص دهد و به راحتی از طریق درگاه OBDll به خودرو متصل می‌شود. همچنین ردیاب خودرو FMB001 قادر است که داده‌های ECU خودرو را از طریق CAN BUS به راحتی بخواند و در این زمینه محدودیتی برای شما ایجاد نکند.

از ردیاب دیاگ خودرو به خوبی استفاده کنید

ردیاب دیاگ خودرو قادر است به راحتی و از طریق اتصال به درگاه OBDII2 گزارش خطاهای موجود در دیاگ خودرو را به راننده برساند تا او نیز در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر اقدام نماید. این می‌تواند در تعمیر و نگهداری خودرو و صرف زمان کم‌تر برای این کار بسیار مفید باشد و آن را بهینه‌تر نماید.

به همین دلیل در این مقاله در مورد دیاگ خودرو و کد خطاهایی که به بیرون منتقل می‌کند و ردیاب دیاگ خودرو و کاربردهای آن در تعمیرات و نگهداری خودرو صحبت کردیم و موارد مربوط به آن‌ها را برای شما به طور کامل بیان نمودیم تا آگاهی کامل نسبت به این موضوع داشته باشید و دچار ابهام نشوید. در قسمت نظرات به ما بگویید که از چه نوع ردیاب دیاگ خودرویی استفاده می‌کنید؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست