زمان مطالعه : 3 دقیقه

بخش های مختلف سیستم هوارسانی خودرو

مجموعه سیستم هوارسانی متشکل از یک دریچه پروانه ای، استپر موتور سنسور ها و دریچه گاز می باشد.

آنچه در ادامه میخوانیم :

دریچه گاز مستقیما به پدال گاز وصل است و با فشار دادن پدال گاز دریچه گاز باز می شود و هر چه بیشتر پای راننده بر پدال گاز فشار بیاورد دریچه گاز نیز بیشتر باز می شود و هوای وارد شده با منیفولد بیشتر می شود.

هر چه هوای وارد شده به موتور بیشتر می شود سوخت نیز به دستور انژکتور ها بیشتر پاشش می شود و خودرو شتاب بیشتری میگیرد.

دریچه گاز دارای یک سنسور به نام سنسور دریچه گاز می باشد (TPS)

این سنسور یک پتانسیومتر است که با باز شدن دریچه گاز بر اساس زاویه دریچه گاز ، مقاومتش تغییر می کند و این اطلاعات را برای ای سی یو می فرستد . و ای سی یو بر همین مبنا پاشش سوخت را تنظیم میکند تا نسبت سوخت و هوا با توجه به موتور مربوطه تنظیم شود .

همچنین یک مسیر دیگر برای ورود هوا وجود دارد که موتور پله ای یا استپر بر روی آن نسب می شود و کار استپر موتور تامین هوای ورودی به موتور در حالتی است که خودرو روشن می باشد اما ما حرکت نمیکنیم.

وظیفه دیگر آن تامین هوای ورودی به موتور در زمانی است که ما در سرعت بالا پای خود را از روی پدال گاز بر می داریم همچنین در مواقعی که کولر روشن می شود به دلیل بیشتر شدن فشار بر روی موتور استپر به کمک دریچه گاز امده و هوای ورودی به موتور را بیشتر می کند.

سنسور فشار هوا (مپ)

سنسور فشار هوا (مپ)

سنسور مپ بر روی منیفولد هوا نصب می شود و وظیفه آن محاسبه فشار هوا قبل از استارت و بعد از روشن شدن موتور می باشد .

تصور کنید خودرو شما در ارتفاع قرار دارد. سنسور مپ با تشخیص پایین بودن فشار هوا قبل از استارت و فرستادن این اطلاعات به ای سی یو باعث می شود تا ای سی یو سوخت مناسب خودرو برای راندمان مناسب تر را پاشش کند .

همچنین هنگام روشن بودن خودرو سنسور مپ فشار هوای درون منیفولد را به صورت لحظه ای برای ای سی یو گزارش میکند و ای سی یو نیز میزان پاشش سوخت و بقیه عملگر ها را تنظیم می کند.

سنسور دمای هوا

سنسور دمای هوا

سنسور دمای هوا بر روی منیفولد قرار میگیرد و از نوع مقاومت NTC است و عملکرد آن به این شکل است که با بالا رفتن هوا مقاومت آن نیز کم می شود.

سنسور مت یا سنسور دمای هوا به صورت لحظه ای دمای هوای منیفولد را به ای سی یو گزارش می دهد و با توجه به دمای هوا ای سی یو نیز پاشش سوخت از انژکتور ها و بقیه عملگر ها را تنظیم میکند.

درباره نرم افزار تعمیر و نگهداری خودرو بیشتر بدانید

منیفولد هوا ورودی

منیفولد هوا ورودی

منیفولد هوا به مانند ریه برای خودرو می باشد .

دریچه گاز ، سنسور مپ و مت ، ریل سوخت و انژکتور ها ، و شلنگ های مربوط به بوستر ترمز ، شیر برقی کنیستر و سنسور دمای اب به آن وصل می شود.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست