1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. معیارهای انتخاب نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟
Choosing fleet management software

معیارهای انتخاب نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

بازار نرم افزار مدیریت ناوگان یک پررونق است که قرار است ارزش آن تا سال 2028 به 55.7 میلیارد دلار برسد. این رشد سرسام آور تعجب‌آور نیست؛ زیرا دیجیتالی کردن گردش کار در راس برنامه های رهبران قرار دارد. چون می‌تواند مزیت‌های فراوانی برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

برای مثال، سیستم‌های مدیریت ناوگان می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را از طریق برنامه‌ریزی مسیر بهتر، بهینه‌سازی مصرف سوخت و تعمیر و نگهداری به موقع کاهش دهند. همچنین، دیجیتالی‌کردن مدیریت ناوگان برای انتقال قریب الوقوع نوع خودروهای ناوگان به سمت وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) ضروری است. با این حال، انتخاب نرم افزار مدیریت ناوگان کار آسانی نیست؛ زیرا باید با هدف کسب و کار هماهنگ باشد و از یکسری معیارهای مختلف برخوردار باشد.

در ادامه این فاکتورها را بیان می‌کنیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را می‌دهیم تا به آگاهی کاملی پیرامون آن‌ها برسید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟

نرم‌افزار مدیریت ناوگان (FMS) مجموعه‌ای از محصولات است که برای کارهای روزمره مدیریت ناوگان، از انتخاب مسیر مناسب و مدیریت اعزام خودروها تا کارهای پیچیده‌تر مانند تعمیر و نگهداری پیش‌بینی و هماهنگی شارژ ناوگان EV طراحی شده‌ است.

این برنامه مجموعه ای از اجزای نرم افزاری همراه برای اجرای فرآیندهای مختلف مدیریت ناوگان است. نرم افزار مدیریت ناوگان یک راه حل ترکیبی است که شامل راه حل های جداگانه برای اپراتورهای ناوگان / مدیران اعزام، مسئول فرآیندهای اداری رانندگان ناوگان از راه دور، مدیریت دارایی (خودرو) مانند جمع‌آوری داده‌های مخابراتی دارد.

What is fleet management software?

نرم افزار مدیریت ناوگان توسط شرکت ها یا سازمان ها برای کمک به مدیریت و راه اندازی ناوگان وسایل نقلیه استفاده می شود. این نرم افزار بیش از یک برنامه کامپیوتری را در بر می‌گیرد. سیستم مدیریت ناوگان شما ممکن است شامل دستگاه‌های نصب‌شده بر روی وسایل نقلیه، برنامه‌های تلفن همراه، پلتفرم‌ها و نرم‌افزار باشد.

استفاده از داده های الکترونیکی از طریق برنامه مدیریت ناوگان از گم‌شدن کاغذ یا خطای انسانی در تفسیر نادرست سوابق کاغذی جلوگیری می‌کند. به  ثبت الکترونیکی در حال حاضر برای بسیاری از وسایل نقلیه تجاری در جاده اعمال می شود. برای مثال، کامیون‌های حمل‌ونقل و اتوبوس‌های تجاری باید از دستگاه‌های ثبت الکترونیکی (ELD) طبق اداره ایمنی حمل‌ونقل فدرال (FMCSA) استفاده کنند. اگر لازم است از آنها استفاده کنید، می توانید از داده های ELD ها برای بهبود ثبت سوابق استفاده کنید.

معیارهای مناسب انتخاب نرم‌افزار مدیریت ناوگان چیست؟

برای انتخاب نرم‌افزار مدیریت ناوگان باید یکسری معیارها را رعایت کنید. در ادامه به بیان دقیق این موارد می‌پردازیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید و مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

امکان ردیابی خودرو با استفاده از نرم‌افزار موردنظر

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب نرم افزار مدیریت ناوگان، دقت ردیابی خودروها است. نرم افزار باید قادر باشد مکان خودروها را با دقت بالا ردیابی کند تا شما بتوانید موقعیت واقعی و دقیق خودروها را در هر لحظه ببینید. امکان ردیابی خودروها در زمان واقعی نیز بسیار مهم است. نرم افزار باید اطلاعات مکانی را به صورت فوری  به‌روز‌رسانی کند تا شما بتوانید ناوگان خود را به طور دقیق پیگیری کنید و در صورت نیاز برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری سریع انجام دهید.

نرم افزار باید قابلیت نمایش موقعیت خودروها در نقشه و ارائه گزارش‌های مربوط به مسیر، سرعت، مدت زمان توقف و سایر اطلاعات مربوطه را داشته باشد. این امکانات به شما کمک می‌کنند تا عملکرد خودروها را بهبود دهید و تصمیمات بهتری بگیرید. این ماژول نرم‌افزار داده‌های تله‌ماتیک ناوگان را از سخت‌افزار داخلی مانند دستگاه‌های ردیابی GPS، واحدهای OBD-II و سیستم‌های تله‌ماتیک مبتنی بر اینترنت اشیا جمع‌آوری می‌کند.

امکان بهبود برنامه‌ریزی و انجام بهتر آن

این نرم‌افزار باید به بهبود برنامه‌ریزی کمک کند. یک نرم‌افزار مدیریت ناوگان مناسب باید در زمینه برنامه‌ریزی ناوگان ‌کند تا بهترین مسیرها را پیدا کنند  و با ایجاد تغییرات در برنامه کارایی کلی سیستم را به حداکثر ممکن خودش برساند. مسیریابی بهتر می‌تواند هزینه‌های عملیاتی ناوگان را از طریق مصرف سوخت کمتر،  سفر سریع‌تر و جابجایی‌های بهینه‌تر راننده کاهش دهد.

سامسارا در نظرسنجی خودش نشان داد که مشتریان پس از اتخاذ مسیریابی خود، شاهد 20 درصد بهبود در استفاده از خودرو و 40 درصد کاهش مصرف سوخت در دور آرام بودند که باعث کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها شد.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان به نیروی کار شما کمک می‌کنند تا بتواند با تغییرات پویا در مسیریابی، توالی‌های دریافت و زمان‌های تحویل برنامه‌ریزی شده هماهنگ شود. به علاوه، مدیران می‌توانند تحویل ها را در زمان واقعی ردیابی کنند و به بینش های تلفیقی از داشبوردهای گزارش دسترسی داشته باشند. این موضوع در عملیات‌های بزرگ‌تر بسیار مهم‌تر و خودش را بهتر نمایش می‌دهد.

امکان بهبود تعمیر و نگهداری خودروهای ناوگان با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان

ماژول تعمیر و نگهداری ناوگان به شما کمک می کند تا کارایی ناوگان خود را از طریق خدمات به موقع در این حوزه بهبود ببخشید. این امر زمان توقف عملیات را به دلیل تاخیر در تعمیرات یا تضادهای برنامه به حداقل می‌رساند و خطر خرابی خودرو را کاهش می‌دهد.

سیستم‌های مانیتورینگ ناوگان مدرن همچنین شامل یک جزء پیش‌بینی‌کننده هستند، یعنی قبل از اینکه نیاز به خدمات فوری شود، احتمال بروز مشکل در قطعات را به شما اطلاع می‌دهند. سیستم‌های پیش‌بینی تعمیر و نگهداری ناوگان، داده‌ها را از دستگاه‌های تله‌ماتیک داخلی و سایر واحدهای کنترل الکترونیکی خودرو جمع‌آوری می‌کنند. همچنین می‌توانید جمع‌آوری داده‌های سفارشی مانند دما، فشار، ضربه موتور را از دستگاه‌های IoT سفارشی و سایر حسگرها انجام دهند.

سپس مجموعه‌ای از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، این داده‌ها را برای شناسایی مکان‌های خرابی تجهیزات و انجام مراحل بعدی، به یکدیگر مرتبط می‌کند تا کارها پیش از موعد و قبل از خرابی به اتمام برسد.

بهبود گردش کار و هماهنگی بین بخش‌های مختلف ناوگان

برنامه مدیریت ناوگان همراه راننده، باعث می‌شود تا این فرد بتواند بهتر با دیگر راننده‌ها و نیروی متعلق به ناوگان هماهنگ شود. به علاوه به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بهره‌وری را افزایش دهند. این موضوع به تدریج باعث افزایش رضایت شغلی آن‌ها نیز خواهد شد. این ابزار همچنین کارکنان را از تصمیمات عملیاتی مهم مانند تغییر مسیر و توقف های اضافی مطلع می‌کند.

طبق پیش‌بینی‌ها تعداد راننده‌ها در آینده 40 درصد کاهش پیدا خواهد کرد که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد بحران برای شرکت‌ها شود. این شرکت‌ها باید تلاش کنند تا راحتی این شغل و لذتش را افزایش دهند تا بتوانند نیروی موردنیاز خودشان را به دست بیاورند. استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان باعث کاهش سختی این کار و افزایش راحتیش می‌شود. دستمزد بیشتر نمی‌تواند این مشکل را از بین ببرد؛ زیرا رانندگان نیاز دارند تا بتوانند بین شغل خودشان و زندگی شخصیشان تعادل برقرار کنند و به این صورت این کار ممکن نیست.

با دیجیتالی‌کردن ناوگان، هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش دهید. می توانید با پردازش اسناد از طریق یک برنامه و سپس ارائه لیست شخصی از سفارشات به رانندگان، در زمان و مصرف منابع به طور قابل‌توجهی صرفه‌جویی کنید که مزیت بسیار مهمی به شمار می‌آید و باید به آن توجه کنید.

امکان ثبت رفتار راننده با استفاده از نرم‌افزار موردنظر

نرم‌افزارها با استفاده از سنسورهای خودرو به شما امکان می‌دهد تا بتوانید رفتار راننده موردنظر خودتان را ثبت و کنترل کنید. داده‌های دوربین‌های داخل کابین، حسگرهای کامیون و واحدهای داخل هواپیما به یک سرور مرکزی منتقل می‌شوند، یا به صورت برخط پردازش می‌شوند تا موارد مختلفی مانند رانندگی پرت، سرعت زیاد، شتاب‌گیری شدید و ترمز تهاجمی را شناسایی کنند و احتمال بروزشان را به حداقل ممکن خودش برسانند که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

این کار به شما امکان می‌دهد تا به رانندگان به طور خودکار در مورد رفتارهای ناایمن هشدار بدهید. بینش‌های جمع‌آوری شده نیز به نرم‌افزار مدیریت ناوگان ارسال می‌شود و شما از این داده‌ها می‌توانید برای امتیازدهی به رانندگان بهره ببرید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

User-friendly بودن رابط کاربری نرم‌افزار

یکی دیگر از معیارهایی که باید مورد بررسی قرار بگیرید، User-friendly بودن رابط کاربری نرم‌افزار است. هرچه درصد این معیار بالاتر باشد، رانندگان و دیگر کارمندان شما بهتر می‌توانند از نرم‌افزار موردنظر استفاده کنند و در هنگام به کارگیری آن کم‌تر خسته می‌شوند.

User-friendly interface of the software

امنیت نرم‌افزار مدیریت ناوگان موردنظر

در محیط مبتنی بر داده امروزی، هیچ شرکتی، خواه یک کسب و کار محلی کوچک یا یک شرکت بزرگ باشد، نمی تواند بدون داده کار کند. احتمالاً نمی خواهید یک روز صبح سر کار بروید و متوجه شوید که تمام داده‌های شما به دلیل خرابی یا نقص تجهیزات ناپدید شده است، زیرا بیشتر عملیات و تصمیمات تجاری متوقف شده است. همچنین شما در قبال مشتریان خود مسولیت دارید که نگذارید اطلاعات شخصی و معاملاتی آنها در معرض افراد اشتباه قرار گیرد.

یک نرم‌افزار مدیریت ناوگان مناسب می‌تواند تمام داده‌ها را در یک سرور بسیار امن ذخیره و پشتیبان‌گیری کند. این داده‌هااز طریق APIهای مشتری قابل دسترسی هستند. اگر مشتری تصمیم بگیرد شما را ترک کند یا بخواهد خودش از داده ها نسخه پشتیبان تهیه کند، به راحتی می‌توانید اطلاعات را در اختیارش بگذارید.

میزان یکپارچگی نرم‌افزار مدیریت ناوگان

هر سازمانی ابزارهای تجاری مختلفی دارد که روزانه از آنها استفاده می‌کند و روش منحصر به فرد خودش برای انجام این کار را دارد. هنگام انتخاب از بین نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان، به خاطر داشته باشید که فرآیند یکپارچه‌سازی باید نسبتاً آسان و مطابق با نیازهای شما باشد.

انتخاب نرم‌افزار مدیریت ناوگان خودتان را به درستی انجام دهید

استفاده از نرم‌‎افزار مدیریت ناوگان، امروزه به یک نیاز مبرم تبدیل شده است و تهیه آن ضرور است؛ اما برای انتخاب نرم‌افزار مدیریت ناوگان باید یکسری معیارها را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین گزینه ممکن را تهیه کنید. در این مقاله این معیارها را برای شما بیان کردیم و توضیحات لازم پیرامون آن را بیان کردیم.

شما می‌توانید برای مشاهده دمو نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید. اگر در این زمینه سوالی نیز داشتید، می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در سایت استفاده کنید تا جواب خودتان را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید و در این زمینه مشکل خاصی نداشته باشید.

منابع:

Selecting Fleet Management Software: How to Shape Your Technology Portfolio

Fleet Management Software: 7 factors to help you choose the right one

How to choose the right fleet management software for your company

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست