زمان مطالعه : 9 دقیقه

اگر راننده ناوگان حمل و نقل شهری باشید، یا مدیریت آن را بر عهده داشته باشید، به طور قطع نام طرح سیپاد را شنیده‌اید و آشنایی نسبی با آن دارید. این طرح به تازگی توسط سازمان شهرداری‌ها با هدف بهبود استفاده از سوخت و بهینه‌سازی ارائه شده است. اما به خاطر اطلاع‌رسانی ضعیفی که در این زمینه صورت گرفته است، افراد درگیر با آن، آگاهی مناسبی نسبت به این طرح و مشخصات دستگاه آن ندارند. این موضوع باعث ایجاد ابهام و شک برای استفاده از این تجهیز مفید و پرکاربرد شده است.

اما در این مطلب پیشگامان آسیا قصد داریم، ابهام‌های موجود در این حوزه را تا حد زیادی از بین ببریم و برای شما اهداف کلی طرح سیپاد و مشخصات فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مهم این تجهیز الکترونیکی را به طور کامل شرح دهیم. پس پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و این مطلب جامع و کامل را به هیچ عنوان از دست ندهید

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

اهداف کلی طرح سیپاد چیست؟

در ابتدای کار اهمیت دارد که شما نسبت به هدف اجرای طرح سیپاد اطلاع پیدا کنید. این موضوع کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا این طرح برای شما سودمند و مفید است. به همین دلیل در این بخش اهداف کلی را برای شما بیان می‌کنیم و شرح مختصر و مفیدی در مورد آن‌ها می‌دهیم.

هوشمند‌سازی ناوگان درون شهری شهرداری

تعداد زیاد ناوگان شهری متعلق به شهرداری باعث می‌شود تا کنترل دستی آن‌ها سخت و زمان‌بر باشد و خیلی از اوقات با خطاهای بسیاری همراه شود. به عنوان مثال امکان دارد که یکی از وسایل حمل و نقل عمومی دچار مشکل شود و به دلیل ناهماهنگی وسیله جایگزینی به جای آن فرستاده نشود. این اتفاق باعث می‌شود تا مردم منتظر سرویس حمل و نقل دچار نارضایتی بشوند و دیگر از آن سرویس استفاده نکنند.

هوشمند‌سازی ناوگان درون شهری شهرداری

به همین دلیل باید مدیریت ناوگان حمل و نقل شهری شهرداری‌ها به سمت مدیریت هوشمند حرکت می‌کرد. یکی از هدف‌های ارائه طرح سیپاد توسط شهرداری‌ها نیز همین موضوع بود تا بتوانند این مهم را به طور مطلوب محقق سازند.

رعایت عدالت اجتماعی در حوزه تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی توسط شرکت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی

در طول روز میزان سوخت زیادی توسط ناوگان دیزلی شرکت‌های مختلف و افراد متفاوت استفاده می‌شود که مقدار زیادی از آن عادلانه نیست و نباید به این افراد تعلق بگیرد. اما چون سیستم درستی برای پایش میزان مصرف این خودروها وجود ندارد،، نمی‌توان این کار را به درستی انجام داد و از توزیع ناعادلانه سوخت توسط شرکت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی به برخی از خودروهای دیزلی موجود در شهر جلوگیری کرد.

طرح سیپاد و دستگاه اختصاص‌یافته به آن این کار را به خوبی ممکن می‌سازد و به مدیران شرکت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی کمک می‌کند تا بتوانند تخصیص سوخت به خودروهای دیزلی را به شکلی عادلانه و مناسب به انجام برسانند که بسیار مفید و کمک‌کننده است

جلوگیری از هدر‌ رفت و عرضه خارج از شبکه سوخت دیزل در کشور

هدر رفت سوخت نیز موضوع دیگری است که باعث از بین‌رفتن میزان زیادی از گازوییل در کشور می‌شود و هزینه هنگفتی را برای مدیران ناوگان و دیگر قسمت‌ها به بار می‌آورد. میزان هدررفت و علت آن را تا به امروز نمی‌توان به درستی برآورد کرد، زیرا دستگاه برای آن وجود نداشت. اما با ظهور دستگاه سیپاد و طرح آن این موضوع ممکن شد، زیرا قادر به اندازه‌گیری میزان مصرف سوخت و هدررفت آن و همچنین علت آن است.

بنابراین می‌تواند هزینه‌ها را بسیار کاهش دهد و باعث بهینه‌سازی مصرف سوخت گازوییل خودروهای دیزلی در سرتاسر کشور ما شود که بسیار قابل اهمیت به شمار می‌آید.

تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش

هنگامی که بتوان میزان پیمایش خودروهای ناوگان شرکت‌های مختلف و سازمان‌های متفاوت را به طور دقیق و روزانه پایش کرد، می‌توان عدد دقیقی از میزان مصرف سوخت آن‌ها براساس میزان حرکتشان به دست آورد. این موضوع کمک می‌کند تا تخصیص سوخت به درستی صورت بگیرد و هر خودروی ناوگان براساس میزان عملکرد خودش سوخت دریافت کند و نه مقدار بیشتر از حد نیاز که باعث هدررفت آن گردد.

طرح سیپاد رسیدن به این هدف مهم را برای مدیران ناوگان سازمان‌ها و شرکت‌ها ممکن می‌سازد و به آن‌ها کمک می‌کند تا این کار را به خوبی به انجام برسانند. به این صورت هزینه مصرف سوخت ناوگان این شرکت‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و آن‌ها می‌توانند، مبالغ مربوط به آن را در مکان‌های دیگر به مصرف برسانند.

دستگاه سیپاد چه مشخصات فنی دارد؟

بعد از آشنایی با اهداف طرح سیپاد نوبت آن است که مشخصات فنی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دستگاه مختص طرح سیپاد را بشناسید تا بتوانید نسبت به امکاناتش آگاهی داشته باشید و راحت‌تر از این تجهیز الکترونیکی استفاده کنید. به همین دلیل در ادامه این مطلب به بررسی این مشخصات برای شما می‌پردازیم و توضیحاتی پیرامون کارکردشان به شما خواهیم داد. پس با ما تا انتهای این بخش همراه باشید تا نسبت به این اطلاعات آشنایی پیدا کنید.

مشخصات نرم‌افزاری دستگاه سیپاد چیست؟

در ابتدای کار به مشخصات نرم‌افزاری می‌پردازیم و در مورد آن‌ها به شما توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

مکان ثبت و ارسال موقعیت بر مبنای زمان، مسافت، تغییر زاویه حرکت

آگاهی از مکان و موقعیت خودروهای ناوگان به مدیران این بخش از سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی عملکرد کارکنان خودشان را رصد کنند و از مفید‌بودن زمان صرف‌شده توسط آن‌ها و خدمت‌رسانی درست به مشتریان اطمینان کامل پیدا کنند. اما برای آگاهی از آن نیازمند استفاده از تجهیزی هستند که همان دستگاه سیپاد ارائه‌شده توسط شهرداری‌ها است.

این دستگاه می‌تواند به راحتی مکان خودورهای ناوگان را بر مبنای زمان، مسافت، تغییر زاویه حرکت ثبت کند و در لحظه به مدیریت ناوگان حمل و نقل گزارش دهد که باعث می‌شود تا مدیران این بخش بتوانند به راحتی نسبت به مکان خودروهای متعلق به شرکت خودشان آگاهی پیدا کنند و در صورت بروز مشکل آن را در سریع‌ترین زمان ممکن حل کنند. این مشکلات ممکن است، تصادفات یا چالش‌های به وجود آمده در مسیر یا بسیاری موارد دیگر باشد که مانع‌های کوچک خدمت‌رسانی مناسب به شمار می‌روند.

امکان نگهداری نقاط در صورت قطع شبکه موبایل و ارسال مجدد

نگهداری موقعیت برخی از نقاطی که خودرو در آن قرار داشته است، مفید به شمار می‌آید و می‌تواند در آینده کمک زیادی به ناوگان کند. به همین دلیل اگر این قابلیت برای مدیریت ناوگان فراهم باشد، به آن‌ها کمک زیادی می‌کند. دستگاه سیپاد از این قابلیت برخوردار است و به خوبی می‌تواند نقاط مختلف حضور ناوگان را ذخیره کند، حتی اگر شبکه ارتباطی موبایل خودرو با ناوگان موردنظر قطع شود. بنابراین استفاده از آن می‌تواند برای ناوگان حمل و نقل خودروها مفید و مثمر به ثمر باشد.

تشخیص جدا شدن دستگاه از خودرو

خودروهای ناوگان ممکن است که دچار سرقت شوند، زیرا خیلی از آن‌ها کالاهایی گران‌قمیت و با ارزش بالا را حمل می‌کنند. سارقان در زمان سرقت برای جلوگیری از ردیابی خودشان تمامی دستگاه‌هایی با قابلیت ارسال موقعیت را قطع می‌کنند. یکی از این تجهیزات، دستگاه سیپاد است. زیرا به صورت لحظه‌ای موقعیت خودرو را به صورت کامل برای ناوگان می‌فرستند.

اما دستگاه سیپاد قابلیتی دارد که به شما کمک می‌کند تا از بروز این اتفاق به سرعت آگاهی پیدا کنید. این امکان، قابلیت تشخیص جدا شدن دستگاه از خودرو است. به این صورت شما می‌توانید با سرعت بالاتری اقدامات لازم را به انجام برسانید و خودرو و راننده آن را از دست سارقان و ماشین‌ربایان حرفه‌ای نجات دهید که بسیار مهم و قابل اهمیت است.

امکان استعلام موقعیت خودرو از سامانه مرکزی

با استفاده از دستگاه سیپاد در هر لحظه از روز، مدیریت ناوگان می‌تواند موقعیت خودرو را از سامانه مرکزی استعلام بگیرد و از آن اطلاع پیدا کند. به این صورت تمامی خودروهای ناوگان به طور دقیق و هوشمند کنترل می‌شوند و هیچگونه خطایی در این مسیر به وجود نمی‌آید.

همچنین با استفاده از این قابلیت، مدیران می‌توانند از رسیدن کالا به دست مشتری و سلامت راننده و خودروی ناوگان خودشان نیز اطمینان کامل و کافی کسب کنند و از این جهت نیز خیالشان به طور کامل راحت و آسوده شود که امکان بسیار مهم و قابل‌توجهی به شمار می‌آید و باید به آن توجه زیادی کرد.

مشخصات سخت‌افزاری دستگاه سیپاد چیست؟

پس از بررسی امکانات نرم‌افزاری دستگاه سیپاد نوبت آن است که به قابلیت‌های سخت‌افزاری این تجهیز الکترونیکی بپردازیم تا با آن‌ها نیز آشنا شوید و بتوانید از آن‌ها در جهت درست  و مناسب بهره ببرید.

برخورداری از ورودی ECU

خودروهای مختلف دارای یک کامپیوتر مرکزی یا ECU هستند، این کامپیوتر مرکزی وظیفه دریافت تمامی اطلاعات خودرو و ارسال دستورات موردنیاز به بخش‌های مختلف را بر عهده دارد. اگر این دستگاه به درستی کار نکند، خودرو ناوگان نیز به طور کلی دچار مشکل می‌شود. اطلاعات موجود در کامپیوتر مرکزی بسیار مهم هستند و دسترسی به آن‌ها می‌تواند به افراد و مدیران ناوگان و سازمان‌های مختلف قابلیت‌های کارهای مهمی را بدهد.

به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند با اتصال کامپیوترهای مرکزی خودورها به یک سامانه مرکزی جامع، یک شبکه ناوگان خودروهای متصل را به وجود بیاورند که مزیت‌های بسیار زیادی برای آن‌ها با ارمغان می‌آورد. یکی از قابلیت‌های دستگاه سیپاد، برخورداری از ورودی ECU است که امکان بهره‌برداری حداکثری از این مغز مرکزی خودرو را به مدیران و رانندگان ناوگان شهرداری‌ها، شرکت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی و بسیاری سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف دیگر را به راحتی می‌دهد و از این جهت باعث بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود.

دارای حافظه با فضای نگهداری زیاد

اطلاعات زیادی توسط خودرو و کامپیوتر مرکزی آن به سمت سیپاد ارسال می‌شود که خیلی از آن‌ها ارزش بسیار بالایی دارند و باید به خوبی از آن نگهداری و حفاظت شود. خوشبختانه این دستگاه از یک حافظه با فضای ذخیره بسیار زیادی برخوردار است و می‌تواند اطلاعات مهم و موردنیاز را به خوبی ثبت و ذخیره کند و تا مدت‌های بسیار زیادی برای شما نگهداری کند که امکان بسیار مهمی به شمار می‌رود.

دارای قابلیت رکورد جمع کل ساعات کارکرد موتور

کارکرد موتور به شما نشان می‌دهد که خودرو در طول روز چه مقدار مسافت پیموده است و در چه زمانی نیاز به بازرسی فنی و تعمیر و نگهداری دارد. زیرا اگر تعمیر و نگهداری به موقع انجام نشود، خودرو ممکن است که از کار بیفتد و خدمت‌رسانی ناوگان حمل و نقل به طور کلی دچار مشکل شود. بنابراین اطلاع از ساعت کارکرد موتور می‌تواند بسیار کمک‌کننده و مفید باشد.

قابلیت رکورد جمع کل ساعات کارکرد موتور

دستگاه سیپاد دارای قابلیت رکورد جمع کل ساعات کارکرد موتور است و به شما اجازه می‌دهد تا در زمان‌های مختلف ساعت کارکرد موتور را بدانید و بتوانید به راحتی در زمان صحیح نسبت به بازرسی فنی خودروی ناوگان خودتان اقدام کنید که کار بسیار مهمی به شمار می‌آید و می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های شما شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که از دستگاه سیپاد حتما استفاده کنید.

برخورداری از Cruise Control

قابلیت Cruise Control کمک می‌کند تا رانندگان بتوانند به راحتی سرعت خودرو را کنترل کنند و دچار تصادفات نشوند، یا به علت سرعت بیش از اندازه جریمه نشوند. دستگاه سیپاد از این قابلیت برخوردار است و به رانندگان و مدیریت ناوگان حمل و نقل امکان استفاده از این امکان را به راحتی می‌دهند.

برخورداری از پورت RS-232

پورت RS-232 درگاهی است که سرعت انتقال داده بین تجهیز و سامانه مرکزی را با سرعت بسیار بالایی ممکن می‌سازد. دستگاه سیپاد از این درگاه برخوردار است و به همین دلیل اطلاعات دریافت‌شده توسط ان با سرعت بسیار زیادی به سامانه مرکزی می‌رسد و آن‌ها می‌توانند داده‌های مربوط به آن را پردازش کنند و عملیات‌ها موردنظر را به انجام برسانند که قابلیت بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید و باعث می‌شود تا استفاده از این دستگاه بسیار مثمر به ثمر بشود.

پشتیبانی از استاندارد IP65

دستگاه سیپاد در معرض آب و گرد و خاک به طور گسترده قرار می‌گیرد و این موضوع امکان آسیب‌دیدنش را بسیار بالا می‌برد، به همین دلیل باید این دستگاه از استاندارهای خاص برخوردار باشد تا بتواند در شرایط آب و هوای مختلف دوام بیاورد. خوشبختانه دستگاه ارائه‌شده در ایران از  گواهینامه IP65 برخوردار است و به راحتی دچار آسیب‌های فیزیکی مختلف نمی‌شود.

IP65 standard support

امکان پایش وزن خودرو

دستگاه سیپاد دارای قابلیت پایش وزن خودرو است که به مدیران ناوگان امکان می‌دهد تا بیش از حد هر خودرو، بار روی آن سوار نکنند. زیرا این کار موجب می‌شود تا در طولانی‌مدت دستگاه دچار آسیب‌های جدی شود و نیاز انجام هزینه‌های سنگین برای تعمیر پیدا خواهد کرد.

برخورداری از قابلیت محاسبه میزان مصرف سوخت با دقت بالا

محاسبه مصرف سوخت خودورهای ناوگان به طور دقیق به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند هزینه‌های مربوط به این موضوع را تا حد زیادی کاهش دهند و از هدررفت سوخت در ناوگانشان جلوگیری کنند. چون مصرف زیاد سوخت به علت‌های زیادی اتفاق می‌افتد که یکی از آن‌ها می‌تواند انتخاب مسیر نامناسب یا خرابی قطعه خاصی از خودرو باشد.

دستگاه سیپاد امکان محاسبه میزان مصرف سوخت با دقت بالا را برای شما فراهم می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید هر چه بیشتر مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل خودتان را بهینه کنید و هزینه‌های آن را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید.

دارای پردازنده قوی و پرسرعت

این دستگاه از پردازنده بسیار قوی برخوردار است که می‌تواند اطلاعات خام دریافتی را با سرعت بالا پردازش کند و تحلیل‌های خودش را به سمت سامانه مرکزی ارسال کند تا افراد پایشگر این سامانه‌ها بتوانند از این تحلیل جهت‌ها بهینه‌سازی حرکت خودروهای ناوگان و بهره‌وری آن‌ استفاده کنند و در این جهت محدودیت نداشته باشند.

دستگاه سیپاد و مشخصات آن را به طور کامل بشناسید

هرکس که با ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها سروکار داشته باشد، به طور قطع تا به حال اسم طرح سیپان و دستگاه متعلق به آن را شنیده است. این دستگاه قابلیت‌های فراوانی دارد و به مدیران ناوگان در افزایش بهره‌وری این بخش شرکتشان کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال مصرف سوخت را کاهش می‌دهد، میزان تعمیرات را کم می‌کند، به شرکت‌های توزیع و پخش کمک می‌کند تا توزیع سوخت عادلانه داشته باشند و به شهرداری‌ها در رصد هوشمند ناوگان درون شهریشان کمک فراوانی می‌کند.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اقدام به تهیه این تجهیز الکترونیکی کنید. پیشگامان آسیا نیز یکی از  شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده این دستگاه توسط شهرداری به شمار می‌آید و شما می‌تواند با مراجعه به سایت این فروشگاه، تجهیز موردنظر را به راحتی تهیه کنید.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست