1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. معرفی 9 مورد از مهم‌ترین تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی
Technologies affecting digital transformation in the agricultural industry

معرفی 9 مورد از مهم‌ترین تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

تغییرات دنیا و افزایش جمعیت بی‌سابقه باعث شده است تا جهان و کشورهای مختلف با کمبود مواد غذایی و گرانی آن‌ها مواجه شوند. این موضوع یکی از معضلات اصلی دنیا است که تنها تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی می‌تواند آن را تا حد زیادی رفع کند. تکنولوژی‌های زیادی در سال‌های اخیر رونمایی شده است و هرکدام نقش مهمی در این تحول ایفا می‌کنند. شناخت این روندها، تکنولوژی و اثراتشان روی تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی بسیار مهم است و کمک می‌کند تا کشاورزان بتوانند به خوبی از آن‌ها استفاده کنند.

به همین دلیل و برای کمک به شما در این زمینه، 9 مورد از مهم‌ترین تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی را معرفی می‌کنیم و شرح کاملی پیرامون آن‌ها می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید و بتوانید به خوبی آن‌ها را به کار بگیرید.

1. اثرات رباتیک بر تحول دیجینال در صنعت کشاورزی

سبک زندگی انسان‌ها به تدریج و در طول سالیان مختلف، تغییر کرد که این موضوع باعث شد تا کشاورزان نیز دیگر حاضر به انجام کارهای سخت به صورت دستی نیستند. زیرا آن‌ها اعتقاد دارند، این کارها سبب گرفته‌شدن وقت افراد می‌شود و به کشاورزان اجازه انجام کارهای دیگر که باعث افزایش تولید می‌شود را نخواهد داد. پیشرفت تکنولوژی برای این معضل نیز راه‌حل مناسبی در نظر گرفته است. ربات‌ها و رباتیک راه‌حل موردنظر به شمار می‌آید. رباتیک اثرات زیادی روی تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی دارد و باعث می‌شود تا سرعت این تحول به شدت افزایش پیدا کند.

زیرا به کشاورزان امکان می‌دهد که بتوانند به راحتی کارهای سخت را با استفاده از ربات‌ها انجام دهند و به نورآوری‌های متعدد در کشاورزی بپردازند. به این صورت میزان تولید افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از فرآیند کارها نیز به صورت اتوماتیک انجام می‌شود؛ بنابراین، استفاده از ربات‌ها در صنعت کشاورزی بسیار مهم و کمک‌کننده است و می‌تواند اثرات بسیار مثبتی را به ارمغان بیاورد.

2. نقش اینترنت اشیا یا IoT در مدیریت هوشمند کشاورزی

2. نقش اینترنت اشیا یا IoT در مدیریت هوشمند کشاورزی

مدیریت منابع آبی در کشاورزی، کنترل مسائل بهداشتی و آفات، ارزیابی محیط داخلی مزارع و اندازه‌گیری میزان رطوبت خاک در کشاورزی بسیار اهمیت دارد و می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قابل‌توجه میزان محصول خروجی تولید‌شده شود. به همین دلیل باید به مدیریت آن‌ها اهمیت داد و روشی برای انجام درستش به کار گرفت. اینترنت اشیا یا IoT روشی مناسب برای مدیریت این موارد در صنعت کشاورزی است. استفاده از اینترنت اشیا، اثر زیادی روی دیجیتالی‌شدن صنعت کشاورزی و اتوماتیک‌شدن دارد و سرعت آن را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

همچنین این فناوری اثر مثبتی روی حفظ کیفیت و سلامت مواد غذایی نیز دارد و خیال شما از این بابت را نیز به طور کامل و تمام راحت می‌کند. به این صورت شما می‌توانید زمین‌های کشاورزی خودتان را به صورت هوشمند مدیریت کنید و محصولات سالمی را در بازار مصرفی عرضه کنید.

3. اثر هوش مصنوعی بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی

دقت در انجام کارها بسیار مهم است و می‌تواند روی کیفیت محصولات نهایی اثر می‌گذارد. اما با استفاده از روش‌های سنتی و ابزارهای دستی، این کار را برای شما ممکن نمی‌سازد؛ زیرا انسان و ابزارهای دستیش خطای بسیار زیادی دارد. هوش مصنوعی می‌تواند این معضل را به طور کامل و دقیق برطرف کند. هوش مصنوعی، دقت بسیار بالایی دارد و می‌تواند بسیاری از کارها را به جای انسان‌ها انجام دهد. این موضوع کمک می‌کند تا هزینه‌های انجام فرآیندهای مختلف و زمان موردنیاز برای انجام آن‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. این موضوع یکی از جنبه‌هایی است که روی تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی اثر مثبت و تسریع‌دهنده می‌بخشد.

به همین دلیل باید از آن در ایجاد تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی استفاده کرد تا بتوانید با استفاده از این تحول، میزان تولید کشاورزی را به طور چشمگیری افزایش دهید و غذای موردنیاز کشور یا شهر خودتان را به خوبی آماده‌سازی کنید.

4. اثر پرینترهای سه‌بعدی در کشاورزی

میزان استفاده از ابزارآلات کشاورزی بسیار زیاد است و همین موضوع باعث می‌شود تا تعداد دفعات خرابی آن‌ها بسیار زیاد باشد. هزینه تعمیر این وسایل با استفاده روش‌های سنتی عادی زیاد است و این موضوع سبب کاهش میزان سود کشاورزان و افراد درگیر در این حوزه می‌شود. به همین دلیل افراد شاغل در این حوزه به دنبال راه‌حلی برای کم‌کردن این هزینه هستند. تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی راه‌حل مناسب برای این موضوع را ارائه می‌کند. این راه‌حل، استفاده از پرینتر سه‌بعدی است که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا بتوانند قطعات مختلف موردنیاز خودشان را با هزینه کم‌تر بسازند و میزان خرج تعمیرات خودشان را به طور چشمگیری کاهش دهند.

این موضوع یکی از اثرات مهم پرینترهای سه‌بعدی در کشاورزی به شمار می‌آید که باعث می‌شود تا هزینه تعمیرات به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. کاهش هزینه سبب افزایش بازدهی کشاورزی و تولیدات نهایی آن می‌گردد که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

5. استفاده از پهبادها در صنعت کشاورزی

پهپادها در صنعت کشاورزی استفاده‌های فراوانی دارد و کمک‌های بسیار زیادی می‌کند. یکی از شناخته‌شده‌ترین کاربردها، سم‌پاشی با استفاده از پهبادها است. پهبادها سرعت سم‌پاشی را تسریع می‌بخشد و به کشاورزان کمک می‌کند تا بتوانند گستره وسیعی را در مدت زمان بسیار کم‌تری سم‌پاشی کنند. همچنین می‌توان پهبادها را برای اسکن‌کردن  زمین‌های کشاورزی به کار گرفت و اطلاعات مختلف و ارزشمندی را از این زمین‌ها به دست آورد. به عنوان مثال می‌توانید برای آنالیز کلی خاک زمین پهباد را به کار بگیرید تا بتوانید بازدهی کشاورزی خودتان را افزایش و بهبود قابل‌توجهی دهید. به همین دلیل پهبادها یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی به شمار می‌آید؛ بنابراین، استفاده از آن بسیار کمک‌کننده و مفید است و می‌توانید بسیاری از معضلات را به سرعت و با کم‌ترین هزینه حل کند.

6. اثر استفاده از واقعیت گسترده در صنعت کشاورزی

از تکنولوژی واقعیت گسترده می‌توانید برای مدیریت محصولات، حیوانات و گستره‌ی وسیع زمین‌های کشاورزی خودتان استفاده کنید. زیرا این تکنولوژی به شما امکان می‌دهد تا بتوانید واقعیت‌های مجازی و حقیقی را با یکدیگر مخلوط کنید و از آن برای این اهداف به خوبی استفاده کنید. با استفاده از تکنولوژی می‌توانید فرآیند رشد گیاهان کشاورزی را به صورت مجازی تصور کنید و یک شبیه‌سازی کوچک فرآیندهای آن را به انجام برسانید. به این صورت می‌توانید مشکلات موجود را قبل از کاشت گیاهان و محصولات مختلف شناسایی کنید و به رفع آن‌ها بپردازید.

این موضوع هزینه‌های کشاورزی و تولیدات محصولات کشاورزی و بازدهی این صنعت را افزایش می‌دهد.به همین دلیل باید از آن باید استفاده کنید تا بتوانید محصولات بیشتری را با خرج‌کردن میزان هزینه کم‌تری تولید کنید.

7. نقش بلاک‌چین بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی

شفافیت در فرآیند تولید و عرضه محصولات می‌تواند در افزایش میزان فروش صنعت کشاورزی اثر زیادی دارد. برای ایجاد این شفافیت باید از فناوری بلاک‌چین استفاده کرد. فناوری بلاک‌چین غیرمتمرکز است و همین موضوع مهم‌ترین مشخصه اصلی آن به شمار می‌آید و قدرت مطلق را از بین می‌برد. به این صورت کسی نمی‌تواند در صنعت کشاورزی انحصار ایجاد کند و کیفیت تولیدات محصولات اثرات زیادی دارد. بلاک‌چین روی تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی اثر قابل‌توجهی دارد و به آن کمک فراوانی می‌کند.

نقش بلاک‌چین بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی

8. کاربرد سرویس‌های ابری در صنعت کشاورزی

با استفاده از سرویس‌های ابری، می‌توان اطلاعات مختلف مربوط به سالیان گذشته را به خوبی نگهداری کرد و از آن‌ها برای بهبود فرآیندهای مختلف موجود در صنعت کشاورزی استفاده فراوانی کرد. به عنوان مثال می‌توانید اطلاعات جمع‌آوری‌شدن توسط پهبادها را روی این سرویس‌ها نگهداری کنید و در مواقع موردنیاز به آن‌ها رجوع کنید؛ البته، برای به کارگیری این سرویس‌ها نیاز به زیرساخت‌های خاصی است که باید توسط دولت‌ها به خوبی فراهم شود.

9. استفاده از دستگاه بی‌سیم (PoC) در صنعت کشاورزی

این تکنولوژی اثر زیادی بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی دارد و به ایجاد آن کمک فراوانی می‌کند. کشاورزان می‌توانند با استفاده از این فناوری که به نام PoC (Push to talk) خوانده می‌شود، با یکدیگر در ارتباط باشند. به عنوان مثال کشاورزان می‌توانند از آن برای اطلاع‌رسانی در مورد شرایط بد آب‌و‌هوایی موجود در قسمت‌های مختلف استفاده کنند و همکاران دیگر خودشان را از این موضوع، آگاه سازند. به این صورت میزان کاهش تلفات تولیدات کشاورزی به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت و بازدهی تولیدات زمین‌های کشاورزی افزایش می‌یابد.

بنابراین استفاده از آن در صنعت کشاورزی بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند باعث افزایش ارتباط بین کشاورزان می‌گردد که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی را بشناسید

تکنولوژی‌های زیادی وجود دارد که روی تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی اثر دارد و باعث افزایش سرعتش به طور قابل‌توجهی می‌شود. شناخت این تکنولوژی‌ها و اثراتش کمک می‌کند تا بتوانید بهتر از آن‌ها استفاده کنید و میزان تولیدات کشاورزی خودتان را به طور قابل‌توجهی افزایش دهید. به همین دلیل در این مطلب معرفی 9 مورد از مهم‌ترین تکنولوژی‌های اثرگذار بر تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی را برای شما به انجام رساندیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم و اثرگذار برسید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

برای تحول دیجیتال در صنعت کشاورزی به یکسری ابزارهای نرم‌افزاری دیگر مانند نرم‌افزار مدیریت ناوگان نیز احتیاج دارید که می‌توانید آن را از طریق سایت پیشگامان آسیا تهیه کنید؛ زیرا کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسبی دارد  و می‌تواند به خوبی نیازهای شما در این جهت را برطرف کند.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست