زمان مطالعه : 7 دقیقه

بشر همواره به دنبال راهی بوده است تا بتواند راحت‌تر جابه‌جا شود. زیرا حمل و نقل ساده‌تر کار پیدا‌کردن کالاها را برای او آسان می‌کرده است. اهمیت این موضوع در جهان امروزه نه تنها کم نشده است، بلکه بر آن افزوده نیز گشته است. زیرا انسان پا به مکان‌هایی گذاشته است که تنها با‌ استفاده از خودرو و سایر ماشین‌ها قابل دسترسی است. از طرفی دیگر، جابه‌جایی کالا فراتر از روند گذشته رفته است و بین کشورهای مختلف جابه‌جا می‌شود که باعث به وجود آمدن حجم صادرات گسترده شده است.

بلاک‌چین یکی از بسترهایی که تنها مدتی بعد از معرفیش، پایش به حمل و نقل باز شد. البته، هنوز زمان لازم است تا روند استفاده از آن فراگیر شود و مردم بتوانند به طور ملموس اثر بلاک‌چین در حمل و نقل را مشاهده کنند. در ادامه برای آشنایی شما با این بستر، قصد داریم تا بلاک‌چین را به صورت مختصر برای شما تعریف کنیم، مهم‌ترین مزایای آن را بیان کنیم و در انتها در مورد چالش‌های حمل و نقل و نحوه‌ی اثر بلاک‌چین بر حمل و نقل صحبت کنیم.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

بلاک‌چین چیست؟

اگر بخواهیم بلاک‌چین به صورت ساده و دقیق تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم، بلاک‌چین یک پایگاه‌ داده  است که امکان ثبت گزارش، صورت‌حساب، اطلاعات و پرداخت از طریق آن وجود دارد. داده‌های مختلف در این پایگاه در بلوک‌ها ثبت می‌شوند، سپس بلوک‌ها به یک‌دیگر متصل می‌شوند و Chain یا زنجیره‌ی بلوک‌ها را می‌سازند. اولین بلوک که سازنده‌ی اولیه این زنجیره است را بلوک پیدایش یا Genesis Block نام‌گذاری کرده‌اند.

برای درک درست بلاک‌چین، یکی برگه‌ی کاغذ را در نظر بگیرید که بر‌روی آن دو ستون به صورت مجزا کشیده‌اید. در ابتدای کار شما در سطر اول ستون اول این برگه یک کلمه می‌نویسید و اجازه می‌دهید تا در آن ذخیره گردد. این کلمه طی فرآیندی به دو کلمه تغییر می‌کند. این تغییر باعث می‌شود تا ورودی سطر یا سلول دوم متفاوت شود. این به معنی آن است که تغییرات در ستون قبل می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در ورودی ستون‌های دیگر شود. توضیح  ارائه‌شده تعریف ساده تابع هش است. تابع هش یکسری الگوریتم ریاضی است که باعث ایجاد تغییرات در ورودی ستون‌های دیگر می‌شود و سبب می‌گردد تا ورودی هر سلول با مورد قبلی خودش کاملا مختلف باشد.

ساختار بلاک‌چین است و همین کمک می‌کند تا بتوانیم آن را به عنوان یک دفتر کل توزیع‌شده نیز در نظر بگیریم. تعریف به عبارت توزیع‌شده اشاره کردیم، این کلمه مشترک‌بودن این دفتر در بین تعدادی از افراد را می‌رساند. همه‌ی این افراد امکان ویرایش این دفتر را خواهند داشت، اما این به معنی دسترسی دیگر افراد به آن‌ها وجود ندارد و نیازی نیست که از نظر امنیت نگران باشید. البته باید توجه داشته باشید که برای ویرایش هر سلول باید تمامی اثرگذاران در این شبکه باید توافق داشته باشند. در ادامه ویژگی‌های مختلف این شبکه را معرفی می‌کنیم تا بدانید که چه چیزهایی باعث تشکیل این شبکه و امکان اشتراک‌گذاری آن بین افراد متفاوت می‌گردد.

ویژگی‌های شبکه‌ی بلاک‌چین چیست؟

شبکه‌ی بلاک‌چین دارای دو ویژگی مهم است که به تشکیل آن کمک زیادی می‌کند. همتا به همتا‌بودن یا Peer to Peer بودن آن اولین ویژگی این شبکه است. داشتن نود یا گره نیز دیگر ویژگی این شبکه‌ی پرکاربرد به حساب می‌آید. در ادامه به توضیح مختصر این دو ویژگی می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

شبکه‌ی همتا به همتا چیست؟

در شبکه‌ی همتا به همتا کاربران به صورت کاملا مستقیم با یکدیگر ارتباط می‌گیرند و هیچ واسطه‌ای در میان آن‌ها وجود ندارد. برای مثال صحبت‌کردن با دوست خودتان را در نظر بگیرید، هنگامی که با دوست خودتان به صورت رو در رو و مستقیم صحبت می‌کنید، در لایه‌ی شبکه‌ی همتا به همتا قرار دارید، اما زمانی که این کار را از طریق تلفن انجام می‌دهید از این شبکه نیز خارج شده‌اید.

همتا به همتا‌بودن ویژگی شبکه‌های غیرمتمرکز است که بلاک‌چین نیز جزو آن‌ها محسوب می‌شود. زیرا تمامی داده‌ها به صورت یکسان در کامپیوتر تمامی کاربران ذخیره می‌شود و در صورت خروج یک کاربر، امکان دسترسی دیگر افراد از بین نمی‌رود و آن‌ها امکان استفاده را دارند. همچنین اگر بلوک جدید تشکیل گردد، داده‌های آن در تمامی شبکه‌ به اشتراک گذاشته می‌شود و تمامی کاربران می‌توانند با به روز رسانی شبکه‌ی خودشان به اطلاعات آن بلوک به سرعت دسترسی پیدا کنند.

نود یا گره چیست؟

نودها یا گره‌ها در واقع ماشین‌هایی هستند که کپی اطلاعات موجود در بلوک‌ها نگهداری می‌کنند و آن‌ها را با کاربران مختلف این شبکه به اشتراک می‌‌گذارند. برای اینکه نود را راه‌اندازی کنید، تنها کافی است تا نرم‌افزار شبکه را نصب کنید، بقیه مراحل مربوط به آن توسط سیستم و نرم‌افزار  به خوبی و درستی انجام خواهد شد.

البته تعریفی دیگر نیز برای نود وجود دارد که در آن به هرکسی که با شبکه‌ی بلاک‌چین موردنظر در ارتباط باشد، نود یا گره گفته می‌شود. به عنوان مثال کیف پول دیجیتال موجود در گوشی تلفن همراه شما نیز نود به حساب می‌آید.

مزایای استفاده از بلاک‌چین چه چیزهایی است؟

در قسمت‌های قبل در مورد خود شبکه‌ی بلاک‌چین و اجزا و ویژگی‌های اصلی آن توضیحاتی را دادیم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید. اما در این قسمت قصد داریم، برخی از مهم‌ترین مزایای این شبکه را برای شما برشماریم تا بدانید چرا شبکه‌ی بلاک‌چین اینقدر پرطرفدار شده است.

امنیت بالا در هنگام انتقال اطلاعات و پول

کاربران شبکه‌ی بلاک‌چین با دغدغه‌ی امنیت و عدم دسترسی دیگر افراد به اطلاعاتشان بر‌روی شبکه‌ی بلاک‌چین همواره رو‌به‌رو هستند. این دغدغه به علت مشترک‌بودن تمامی اطلاعات بر‌روی این شبکه‌ی غیرمتمرکز است. اما نیازی به نگرانی در این زمینه وجود ندارد. زیرا همانطور که در ابتدای توضیح دادیم، تابع هش کنترل‌کننده اطلاعات قرارگرفته بر‌روی بلوک‌ها یا سلول‌های بلاک‌چین است و تغییرات را این تابع به وجود می‌آورد.

تابع هش کاملا یکطرفه است، یعنی که شما نمی‌توانید با داشتن خروجی سلول‌ها یا بلوک‌ها به ورودی آن‌ها دست پیدا کنید، این باعث می‌شود تا امنیت اطلاعات افراد به طور کامل حفظ شود و این دغدغه به صورت کامل و دقیق حفظ شود.

عدم دسترسی نهادهای بیرونی به منابع اطلاعاتی افراد

برای بسیاری از افراد، عدم دسترسی نهادهای بیرونی به اطلاعاتشان مهم است و به همین دلیل به سمت استفاده از شبکه‌ی بلاک‌چین حرکت کرده‌اند. در واقع بلاک‌چین، شبکه‌ای غیرمتمرکز است که نهادهای مختلف امکان دسترسی به آن را ندارند و اطلاعات خصوصی افراد به طور کامل حفظ می‌شود.

امکان پرداخت خودکار و سیستماتیک

یکی دیگر از مزایای این شبکه، امکان پرداخت و سیسماتیک از طریق کیف‌های پول دیجیتال است که در آینده نزدیک باعث به وجود آمدن خدماتی بسیار جذاب خواهد شد. به عنوان مثال تاکسی‌های اینترنتی حال حاضر را در نظر بگیرید که برای پرداخت در آن شما باید خودتان این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهید. اما با گسترش شبکه‌ی بلاک‌چین در آینده نیاز به این کار نیست و پرداخت پول تاکسی‌ها از طریق کیف پول دیجیتال گوشی موبایلتان به صورت خودکار صورت خواهد گرفت که امکانی بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

بلاک‌چین به صنعت حمل و نقل چگونه ورود کرده است؟

در ادامه بحث به موضوع ورود بلاک‌چین به سیستم حمل و نقل می‌پردازیم تا متوجه شوید که اثر بلاک‌چین در حمل و نقل چگونه قابل انجام است. به طور کلی این سیستم از طریق دو سیستم BiTA و MOBI توانایی ورود در این صنعت را خواهند داشت که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

ورود بلاک‌چین به صنعت حمل و نقل با‌استفاده از BiTA

BITA در واقع یک اتحادیه عضومحور است که متشکل از کامیون‌دار‌ها است. وظیفه‌ی این اتحادیه آموزش اعضا در جهت بهبود استفاده از شبکه‌ی بلاک‌چین و توسعه‌ی استفاده از آن‌ها است. اعضای این اتحادیه تقریبا 85 درصد از میزان انتقال پول صنعت حمل و نقل در جهان را تشکیل می‌دهند.

ورود بلاک‌چین به صنعت حمل و نقل با‌استفاده از MOBI

MOBI نیز یک اتحادیه غیرانتفاعی است که شامل استارتاپ‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی و کلیه بازی‌گران شرکتی این حوزه می‌شود. این سازمان سعی می‌کند تا قوانین و استاندارهایی برای استفاده از شبکه‌ی بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل ایجاد کند. این قوانین کمک می‌کند تا بتوان اثر های مثبت بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل را بسیار بیشتر کرد.

چالش‌های موجود در صنعت حمل و نقل و لجستیک چیست؟

چالش‌های موجود در صنعت حمل و نقل و لجستیک بسیار است. این چالش‌ها باعث ایجاد ضرر و زیان زیادی در این صنعت می‌شود و منابع زیادی را هدر می‌دهد. بنابراین نیاز است تا آن‌ها را به طور کامل دقیق بشناسید و از راه‌حل‌های آن‌ها باخبر باشید. در ادامه به بررسی این چالش‌های می‌پردازیم، آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و در مورد آن‌ها توضیحاتی می‌دهیم تا آگاهی خوبی در این زمینه پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: مزایای بکارگیری ردیاب در ناوگان‌های کوچک حمل و نقل

پیدانکردن خودروی مناسب برای جابه‌جایی بارها

طبق برآوردهای سازمان‌های بین‌المللی، کامیون‌دارها، بیش از 29 میلیارد مایل در سال را به صورت خالی طی می‌کنند. این عدد بسیار بزرگ است و باعث شده است که شرکت‌های باربری در خیلی از موارد نتوانند کامیون موردنظر برای حمل بار خودشان را بیابند. این یک معضل بزرگ است و شرکت‌های حمل و نقل باید برای حل آن فکری مناسب کنند.

وجود کاغذبازی‌های زیاد برای اعتبارسنجی

در هنگام حمل و نقل و برای اعتبار‌سنجی به طور معمول باید کاغذبازی‌های زیادی صورت می‌گرفت. این موضوع باعث می‌شود تا زمان زیادی در این بین گرفته شود و رانندگان نتوانند، بارهای بیشتری حمل کنند و به دیگر سفارش‌ها با سرعت بیشتری برسند.

فساد کالاها در گمرگ و از بین‌رفتن آن‌ها به علت افزایش دما

سالیانه مقدار زیادی از کالاها دچار فساد با علت دمای بالا و شرایط بد نگهداری می‌شوند که ترخیص سریع‌تر کالاها می‌تواند به خوبی از فساد کالاها در انبار و بروز این اتفاقات جلوگیری کند و میزان ضررهای مالی را بسیار کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: 7 باور غلط در خصوص ردیاب در ناوگان‌های حمل و نقل

اثر بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل چیست و چگونه به حل‌شدن چالش‌ها کمک می‌کند؟

در آخرین قسمت اثر بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل و نحوه‌ی کمک آن به حل‌شدن چالش‌ها را بررسی می‌کنیم تا مطلع شوید که چگونه می‌توان از این فناوری در این صنعت حساس و بسیار پرکاربرد استفاده نمود.

امکان اعتبار‌سنجی به وسیله بلاک‌چین و حذف کاغذ‌بازی‌های موجود در این حوزه

اطلاعات مختلف حمل و نقل را می‌توان بر‌روی شبکه‌ی بلاک‌چین بارگزاری کرد و ناظران را به این شبکه متصل نمود. اینگونه آن‌ها قبل از حضور کامیون با بار در محل، اطلاعات آن را می‌توانند مشاهده کنند و آن را بررسی و تایید نمایند. اینگونه کاغذبازی‌های ادارای مربوط به این کار به طور قابل‌توجهی کم می‌شود و فرآیند اعتبارسنجی سریعتر و به طور مطلوب‌تری به انجام می‌رسد.

بیشتر بخوانید: ردیابی مبتنی بر GPS و مدیریت حمل و نقل  ناوگان

جلوگیری از فساد کالاها در گمرک و ترخیص سریع‌تر آن‌ها

هنگامی که اعتبارسنجی کالاهای ورودی به گمرک با‌سرعت بیشتری انجام شود، عملا روند ترخیص کالاها نیز بهبود چشمگیری خواهد داشت. این موضوع کمک می‌کند تا کالاهای حساس در انبارها مدت بسیار کم‌تر بمانند و ریسک خراب‌شدن و از بین‌رفتن آن‌ها بسیار کم‌تر از قبل گردد که بسیار مهم و مثمر به ثمر است.

امکان پرداخت سریع‌تر، امن‌تر و راحت‌تر هزینه‌های حمل و نقل

یکی از اثرهای بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل امکان پرداخت هزینه‌های حمل و نقل به صورت اتوماتیک از کیف پول دیجیتال هرشخص است. اینگونه این فرآیند پرداخت با‌سرعت بسیار بیشتری انجام می‌شود، امنیت بالاتری خواهد داشت و افراد نیز دچار دردسر در هنگام انجام آن نخواهند شد.

امکان جلوگیری وقوع خرابی‌های پیش‌بینی‌نشده در خودروهای باربری

یکی از اثر های مهم بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل، امکان پیگیری تامین قطعات خودروی ناوگان حمل و نقل است. اینگونه شرکت موردنظر می‌داند که قطعه او در چه زمانی می‌رسد و تا آن زمان به دنبال کامیون جایگزین می‌گردد تا از خراب‌شدن خودروی ناوگان خودش جلوگیری کند و هزینه‌های مربوط به آن را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

اثر بلاک‌چین در حمل و نقل را بشناسید

اثر بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل گسترده است. این بستر به شما کمک می‌کند تا بتوانید از فساد کالاها جلوگیری کنید، کاغذ‌بازی‌های مربوط به اعتبارسنجی را حذف کنید، پرداخت‌های موردنیاز در این حوزه را راحت‌تر انجام دهید و از وقوع خرابی‌های پیش‌بینی‌نشده در خودروهای باربری و غیرباربری جلوگیری کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم که به سمت اثر بلاک‌چین در حمل و نقل جدی بگیرید و به سمت استفاده از آن حرکت کنید تا بتوانید از مزایای بسیار آن استفاده کنید.

در قسمت نظرات به ما بگویید که به نظر شما دیگر اثرهای دیگر بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل چیست؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست