1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. تحول دیجیتال در صنعت معدن چه اثراتی دارد؟
Digital transformation in the mining industry

تحول دیجیتال در صنعت معدن چه اثراتی دارد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

بسیاری از معادن کشور، امروزه با مشکلات فراوانی مانند موارد زیست‌محیطی رو‌به‌رو هستند که باعث می‌شود تا نتوانند به حداکثر سوددهی خودشان برسند. برای حل این مشکلات راهکارهای بسیاری ارائه شده است. تحول دیجیتال در صنعت معدن یکی از بهترین راه‌ها برای برطرف‌کردن این مشکلات به شمار می‌آید و می‌تواند به خوبی این موارد را برطرف سازد. به همین دلیل باید به سرعت در جهت ایجاد‌کردن حرکت کرد.

برای انجام این کار، باید نسبت به دلایل اهمیت آن و اثراتش آگاهی داشته باشید. در ادامه این متن توضیحات لازم در این زمینه را برای شما بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی برسید و از این منظر مشکلی نداشته باشید. پس تا انتهای این متن همراه ما باشید.

دلیل مهم‌بودن تحول دیجیتال در صنعت معدن چیست؟

صنعت معدن اهمیت زیادی دارد و باعث ایجاد فواید بسیاری برای افراد و جامعه می‌شود؛ اما در کنار آن سبب بروز مشکلات و چالش‌های فراوانی مانند آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌گردد. این آلودگی‌ها می‌تواند به تدریج محیط اطراف و طبیعت را دچار مشکلات متعددی کند و زندگی در شهرهای اطراف معدن موردنظر را مختل کند. به همین دلیل باید برای برطرف‌کردن و از بین بردن آن‌ها، چاره‌ای اندیشید تا از بروز این موارد به طور جدید جلوگیری شود. کاهش راندمان کاری نیروی انسانی و بازدهی معادن دیگری مشکلی است که صاحبان معادن با آن‌ها روبه‌رو هستند. این مشکل جلوی پیشرفت معدن موردنظر را به طور کلی می‌گیرد و در آینده کار مدیران معدن را سخت می‌کند.

راه‌حل برطرف‌کردن همزمان این دو چالش، تحول دیجیتال در صنعت معدن است. این راهکار می‌تواند کمک کند تا میزان آلودگی‌های موجود به حداقل ممکن کاهش پیدا کنند و شهرها و طبیعت اطراف این معادن آسیب کم‌تری ببینند. همچنین این نوع تحول فرآیندهای انجام کار نیروی انسانی معادن را بهبود می‌دهید و این موضوع باعث می‌شود تا بازدهی معدن موردنظر تا میزان چشم‌گیری افزایش پیدا کند که نکته بسیار مهمی به شمار می‌آید و باید به آن توجه کرد.

مشکلات تولید کربن در معادن چیست؟

یکی از مشکلات زیست‌محیطی که معادن با آن مواجه هستند، آلودگی کربن است. بسیاری از زمین‌شناسان و دانشمندان آن را مخرب‌ترین آلودگی به شمار می‌آورند و معتقد هستند، سهم بسیار عمده‌ای در گرمایش زمین ایفا می‌کند. کربن به طور عمده در بخش استخراج و تولید معادن تولید می‌شود و در محیط اطراف پخش می‌شود. به تدریج میزان این کربن افزایش پیدا کرده است و مشکلات گفته‌شده را به بار آورده است.

Carbon production in mines

برای جلوگیری از به وجو‌د‌آمدن موارد گفته‌شده باید جلوی تولید کربن در معادن به طور جدی گرفته شود. تا به کنون برای این کار راهکارهای مختلفی پیشنهاد شده است که تحول دیجیتال در صنعت معدن بهترین آن‌ها به شمار می‌آید. در ادامه و قسمت بعد، اثر این تحول در کاهش میزان تولید کربن را بررسی خواهیم کرد تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید.

بیشتر بخوانید: ردیاب‌‌‌ها چگونه به مدیریت ماشین آلات و تجهیزات معدن کمک می‌کنند؟

اثر تحول دیجیتال در حذف کربن از صنایع معدن

به طور کلی کربن زیادی در معادن تولید می‌شود که 50 درصدش به بخش حمل و نقل عمومی این معادن مربوط می‌شود. سوختن سوخت ژنراتورهای تولید برق، قسمت دیگری است که نقش مهمی در تولید این کربن‌ها ایفا می‌کند و باعث افزایش قابل‌توجه میزان آن‌ها می‌شود. همچنین در هنگام بسته‌بندی و ساخت محصولات با استفاده از دستگاه‌های دیزلی نیز، میزان کربن بسیار زیادی تولید می‌شود.

تحول دیجیتال در صنعت معدن می‌تواند از تولید این میزان از کربن در فرآیندهای مختلف گفته‌شده جلوگیری کند؛ زیرا کمک می‌کند تا فرآیندها بازنگری شود و روند انجام آن‌ها بهینه شود. به همین دلیل باید آن را جدی گرفت و سعی کرد تا سرعت ایجاد آن در معادن را افزایش داد و از گرمایش و آلوده‌تر شدن محیط زیست جلوگیری کرد.

مزیت‌های استفاده از تحول دیجیتال در صنعت معدن چیست؟

تحول دیجیتال در صنعت معدن، مزیت‌های فراوانی برای این حوزه دارد و فواید فراوانی را به ارمغان می‌آورد. در ادامه این مزیت‌ها را بررسی می‌کنیم و توضیحات لازم را در مورد آن‌ها بیان می‌کنیم تا به آشنایی کاملی در این زمینه برسید؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

امکان استفاده نیروی کار دیجیتالی

تحول دیجیتال در صنعت معدن به شما امکان می‌دهد تا بتوانید از نیروی کار متفاوتی استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از هوش مصنوعی و ربات‌ها برای انجام کارهای مختلف موجود در معدن‌ها استفاده کنید و هزینه‌ها و ریسک‌های خودتان را به حداقل ممکن برسانید. استفاده از نیروی کار دیجیتالی همچنین به شما امکان می‌دهد تا بتوانید میزان تولید معدن را به طور چشمگیری افزایش دهید و سود بیشتری را به دست بیاورید؛ بنابراین استفاده از آن می‌تواند برای شما بسیار کمک‌کننده و مفید باشد.

بیشتر بخوانید: نقش سامانه هوشمند مدیریت ناوگان حمل و نقل در صنعت معدن

بهبود قدرت تصمیم‌گیری در لحظه

تحول دیجیتال در صنعت معدن به شما امکان می‌دهد تا بتوانید داده‌های مختلف مربوط به کار را در لحظه دریافت کنید و بتوانید تحلیل‌های منظم و دقیقی در همان زمان روی این موارد انجام دهید. به این صورت می‌توانید تصمیمات بهتری را در لحظه موردنظر بگیرید و از بروز مشکلات و چالش‌های زیادی جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید که یکی از سقف‌های معدن ریزش کرده باشد و شما باید در لحظه تصمیم بگیرید، کارگران قسمت‌های دیگر باید چه کاری انجام دهند. اگر در این زمان داده‌های کافی و تحلیل‌های مناسب در اختیار داشته باشید، می‌توانید تصمیم درست‌تری بگیرید و از به خطر افتادن جان کارگران جلوگیری کنید.

امکان پایش لحظه‌ای محیط کار

ابزارهای دیجیتال به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به راحتی محل کار کارگران در معادن را به صورت لحظه‌ای پایش کنید و دستورات لازم را به صورت برخط به آن‌ها انتقال دهید. به این صورت کنترل دقیقی روی محیط کار خواهید داشت و می‌توانید به تدریج بهره‌وری آن‌ها را افزایش قابل‌توجهی دهید؛ بنابراین باید نسبت به ایجاد تحول دیجیتال اقدام کنید و از آن غافل نشوید تا دچار مشکل و چالشی در این زمینه نشوید.

اتوماتیک‌شدن بسیاری از کارهای کارگران

اتوماتیک‌شدن بسیاری از کارهای کارگران، دیگر مزیت تحول دیجیتال در صنعت معدن به شمار می‌آید. این موضوع به کارگران زمان آزاد می‌دهد تا بتوانند به کارهای مهم‌تر برسند و آن‌ها را با کیفیت بسیار بالا انجام دهند که باعث افزایش میزان تولید و بهره‌وری معدن موردنظر می‌شود. همچنین اتوماتیک‌شدن، تعداد کارگران را کاهش می‌دهد. کاهش تعداد کارگران سبب پایین‌‌آمدن هزینه‌ها معدن موردنظر می‌شود. به همین دلیل حرکت به سمت دیجیتال برای صاحبان معدن، فایده‌های زیادی را به ارمغان می‌آورد.

Automation of many workers' tasks

کاهش زمان کار ماشین‌های مختلف                    

استفاده از کارگران دیجیتال و اتوماتیک‌شدن کارها سبب می‌شود تا مدت زمان موردنیاز برای انجام آن‌ها به حداقل ممکن خودش برسد. به این صورت، انرژی و زمان کارگران برای کارهای دیگر ذخیره می‌شود که بسیار مهم و قابل‌توجه به نظر می‌رسد.

چگونه می‌توان تحول دیجیتال در صنعت معدن را ایجاد کرد؟

در قسمت قبلی مزیت‌های مختلف تحول دیجیتال در صنعت معدن را مورد بررسی قرار دادیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را بیان کردیم تا به آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه بسیار مهم برسید. نحوه ایجاد این تحول در صنعت معدن را در این قسمت برای شما توضیح می‌دهیم تا در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید و بتوانید آن را در سریع‌ترین زمان ممکن به وجود بیاورید و مشکلی بابت این قضیه نداشته باشید.

 بازتعریف ارزش‌ها و اهداف سازمان براساس تغییرات دیجیتال

در قدم اول، باید ارزش‌ها و اهداف سازمان را بازتعریف کنید تا بتوانید تحول دیجیتال در معدن را به وجود بیاورید. زیرا روندها و کارهای مختلف موردنیاز برای انجام، طبق ارزش‌ها و اهداف‌ تعیین می‌شود و وجود هدف نادرست می‌تواند هزینه‌ها و تلاش‌های کل سازمان موردنظر را به طور کلی نابود کند که نکته مهمی به شمار می‌آید و باید به آن توجهی زیادی داشت.

خودکارکردن فرآیندها و به حداقل رساندن هزینه‌های آن‌ها

در قدم بعدی باید تلاش کنید تا فرآیندهای مختلف موجود را خودکار کنید. برای رسیدن به این هدف باید از ابزارهای مختلف تکنولوژی مانند هوش مصنوعی و ربات‌ها استفاده کنید. این کار به شما در صرفه‌جویی هزینه و منابع مالی کمک زیادی می‌کند؛ بنابراین باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید و از این موضوع غافل نشوید.

آماده‌سازی سیستم مناسب دریافت و تحلیل داده‌های مختلف مجموعه

شما برای دریافت داده‌ها و تحلیل‌های مناسب نیاز به یک سیستم قوی دارید. به همین دلیل باید آن را تهیه کنید، یا آن را بسازید تا بتوانید داده‌ها را به درستی دریافت کنید و آن‌ها را به خوبی تحلیل نمایید.

به کارگیری تکنولوژی و پلتفرم‌های دیجیتال جدید

در زمینه ساخت سیستم دریافت داده و دیگر کارها باید سعی کنید تا ابزارهای مختلف تکنولوژی و پلتفرم‌های جدید استفاده کنید تا بتوانید فرآیندهای مختلف خودتان را دیجیتال نمایید.

تغییر روش رهبری براساس تغییرات دیجیتال

در آخر کار باید سیستم مدیریت و رهبری خودتان را براساس تغییرات دیجیتال متحول کنید تا بتوانید با آن‌ها انطباق پیدا نمایید که بسیار مهم و حیاتی است و می‌تواند روی تلاش‌های شما اثر قابل‌توجهی بگذارد.

با استفاده از تحول دیجیتال صنعت معدن را بهبود دهید

تحول دیجیتال در صنعت معدن می‌تواند هزینه‌های کارهای این حوزه را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد و مشکلات بسیاری را حل کند. به همین دلیل استفاده از آن و ایجادش می‌تواند به مدیران و صاحبان معادن مختلف کمک زیادی کند و میزان بازدهی معدن آن‌ها را به طور قابل‌توجهی افزایش دهد. برای ایجاد تحول دیجیتال در صنعت معدن باید یکسری گام‌ها را طی کنید که در این مقاله آن‌ها را برای شما بیان کردیم، همچنین قبل از آن به بررسی مهم‌ترین مزیت‌هایش پرداختیم تا در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست