1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. ردیابی مبتنی بر GPS و تاثیر آن بر تحول مدیریت ناوگان

ردیابی مبتنی بر GPS و تاثیر آن بر تحول مدیریت ناوگان

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

مطالعه‌ای که توسط شرکت معتبر فارست و سالیوان انجام شده است، سیستم‌های مدیریت ناوگان که در آن از ردیاب‌های مبتنی بر GPS استفاده می‌شود، قادرند کاهشی معادل 10-15 درصد در بهره‌وری کل سازمان، 20-25 درصد در مصرف سوخت،20-30 درصد در زمان خواب وسیله نقلیه، 5-10 درصد در مسافت طی شده توسط راننده و 10-15 درصد در میزان کار مازاد در سازمان را داشته باشند. علاوه بر این به ازای هر راننده 30 دقیقه در انجام کار صرفه‌جویی می‌شود. این آمار را اگر در کنار هم بگذاریم نتایج قابل توجهی حاصل می‌شود که به سادگی از آنها نمی‌توان گذشت. اما این سیستم‌ها در ترکیب با فناوری‌های مختلف چه تحولی را در مدیریت ناوگان ایجاد می‌کنند؟

فناوری نوین تلماتیک و ردیاب‌های GPS

تلماتیک در خودرو با دریافت اطلاعات از راه دور و ضبط آنها مانند یک جعبه سیاه در تصادفات و حوادث عمل می‌کند. در طی سال‌ها این فناوری در وسایل نقلیه بهبود یافته و در حال حاضر به ابزاری برای ایمن‌تر کردن خودرو تبدیل شده است. شما در صورت استفاده از تلماتیک خودرو را به سادگی ردیابی می‌کنید، با فشردن یک دکمه کمک‌های اضطراری دریافت می‌کنید و حتی در کشورهای پیشرفته قادر خواهید بود در صورت تصادف به صورت خودکار با اورژانس و پلیس راه در ارتباط باشید. در این میان نام ردیاب‌های وسیله نقلیه به عنوان بخش جدایی ناپذیر از این فناوری به چشم می‌خورد، ابزاری که قسمت اصلی سیستم‌های هوشمند مدیریت ناوگان امروزی است.

بزرگی یا کوچکی ناوگان شما در استفاده یا عدم استفاده از ردیاب اهمیتی ندارد

ناوگان حمل و نقل شما چه کوچک و چه بزرگ، در هر حال سیستم‌های ردیابی GPS بر آنها به راحتی مقیاس پذیر هستند. شما در هر مقیاسی که باشید می‌توانید از مزایای این سیستم استفاده کنید. این که شما یک سازمان خدماتی حمل و نقل با 10 وسیله نقلیه یا کمتر هستید و یا اینکه یک سازمان دولتی بزرگ با هزاران خودرو، کامیون؛ در هر دو حالت با استفاده از ردیاب و یک سیستم مدیریت ناوگان قادر به کنترل هزینه‌ها و کارآمدتر کردن اداره سازمان و شرکت خود خواهید بود.

ردیاب‌های GPS و سیستم‌های هوشمند مدیریت ناوگان

ردیاب‌ها با ترکیب با سیستم‌های هوشمند مدیریت ناوگان و ابزار تلماتیک تاثیر بسیاری در کارآمد کردن ناوگان به عهده دارد. بهبود ایمنی راننده از طریق نظارت بر سرعت، ترمزهای ناگهانی و عادات پر خطر رانندگان در کنار مواردی چون کاهش مصرف سوخت، مسیریابی بهینه در جهت بهبود خدمت به مشتریان و تحویل به موقع کالا، همه و همه مواردی هستند که به افزایش درآمد سازمان و ایجاد مزیت رقابتی شرکت کمک می‌کند.

ردیابی در لحظه وسیله نقلیه نکته‌ای قابل تامل

توسط ردیاب‌های GPS اطلاعات وسیله نقلیه بر حسب موقعیت مکانی، سرعت و سایر عملکردهای آن در شبانه‌روز به راحتی قابل رصد است. اطلاعاتی که پس از دریافت به فضای ابری هدایت و در آنجا ذخیره می‌شوند. در این حالت هر شخصی که به این فضای ابری دسترسی داشته باشد می‌تواند از طریق اپلیکیشن موبایل و یا صفحه وب در کامپیوتر حرکت خودرو در طول مسیر در لحظه و زمان واقعی  نظارت کند. بدین ترتیب حتی می‌توان در صورت تخطی راننده از سرعت مجاز یا موارد دیگر به راحتی اعلان و هشدار لازم را ارسال کرد.

ردیابی کالا و دارایی‌ها با استفاده از GPS و فناوری اینترنت اشیا

در کلیه کسب و کارهای حمل و نقل ردیابی، کلیه دارایی‌های ثابت و سیار موجود در وسیله نقلیه دارای اهمیت است و شرکت‌ها می‌توانند مکان آنها را در زمان واقعی در مسیر رصد کنند. در این میان فناوری اینترنت اشیا با اتصال وسایل نقلیه به کامپیوتر و سیستم هدایت و نظارت مرکزی محور اصلی تبادل داده‌ها و اطلاعات بر بستر اینترنت است.  اطلاعاتی که از طریق ردیاب‌های موجود دریافت و بر پایه بستر اینترنت و فناوری اینترنت اشیا با کلیه دستگاه‌های مرتبط مبادله می‌شوند.

ردیابی عملکرد خودرو با استفاده از GPS و OBD

نصب یک سیستم تشخیص عیب یاب بر روی خودرو (OBD) و ترکیب آن با ردیاب GPS داده‌های بسیار مطلوبی در خصوص عملکرد، مصرف سوخت و سلامت خودرو بویژه موتور را در اختیار قرار می‌دهد. این موضوع زمانی جالب توجه می‌شود که اگر وسیله نقلیه یک ناوگان در یک مسیر مصرف سوخت بیشتری داشته باشند، اپراتور ناوگان می‌تواند پس از دریافت اطلاعات لازم در این خصوص، خودرو را در مسیر دیگری قرار دهد. نکته‌ای که در کاهش هزینه‌های مصرف سوخت بسیار حایز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: 15 دلیل افزایش مصرف سوخت خودرو

ردیابی GPS و گزارشات تحلیلی

علاوه بر داده‌هایی که به صورت لحظه‌ای در خصوص وسیله نقلیه در طول مسیر ردیابی می‌شود، داده‌های بسیاری هم در فضای ابری به مرور زمان ذخیره می‌شوند. دسته بندی و تجزیه و تحلیل این داده‌ها به مرور زمان دیدگاه جالبی در مورد عملکرد ناوگان در طول یک مدت زمانی مشخص (روزانه، هفتگی، ماهیانه، سالیانه) در اختیار می‌گذارد. با استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی و طبقه‌بندی داده‌ها می‌توان نمودارهای مفیدی در مورد پیشرفت یا کاهش عملکرد ناوگان و یا به عنوان مثال مقایسه سوخت مصرف شده توسط ناوگان در دو ماه متوالی را بدست آورد. گزارش‌هایی از این دست به مدیران ناوگان امکان مدیریت مناسب و اتخاذ سیاست‌های موثر را در برنامه‌ریزی‌ها فراهم می‌کند.

اعلان و هشدارهایی با امکان تصمیم‌گیری آنی

با استفاده از ردیاب‌های GPS و نصب نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان می‌توان بلافاصله و در لحظه اعلان و هشدار لازم به راننده در خصوص تخلف را ارسال کرد. به عبارتی مدیر ناوگان به این شکل تصمیمات خود را در همان لحظه اجرایی می‌کند. به عنوان مثال اگر سرعت خودرو بیش از حد مجاز باشد، می‌توان هشدار لازم را برای راننده ارسال کرد و حتی در صورت ادامه تخلف موتور وسیله نقلیه را بی حرکت نمود.

ردیابی GPS استاد حل چالش‌های ناوگان

و بالاخره اینکه ردیاب GPS استاد حل چالش‌های ناوگان است، هر چند هر یک از مواردی که تا کنون بیان شد، خود به تنهایی رفع چالشی بزرگ است، اما اگر بخواهیم از دیدی کلی‌تر به این موضوع نگاه کنیم به یک استاد همه فن حریف خواهیم رسید با مزیت‌هایی مثل:

کاهش بروکراسی اداری

دیجیتالی کردن اسناد مربوط با عملکرد ناوگان تحولی است که ردیاب‌های GPS عامل اصلی آن هستند. این تغییر افراد سازمان و بویژه مدیران را از کارهای اداری دست و پاگیر و طولانی مدت آزاد می‌سازند.

افزایش نظارت بر استفاده از خودرو

با سیستم ردیابی GPS می‌توان فعالیتی را پیاده‌سازی کرد تا استفاده از وسیله نقلیه صرفا توسط راننده مجاز سازمان و شرکت انجام گیرد؛ به عبارتی رانندگی توسط افراد غیر مجاز و ناآشنا در طول مسیر که مورد تایید مدیر ناوگان نیستند، امکان ناپذیر خواهد شد. از طرفی به این شکل می‌توان  عملکرد نامناسب وسیله نقلیه به عنوان مثل حرکت در مسیرهای انحرافی غیر مجاز را بررسی و رصد کرد.

سازمان‌ها و شرکت‌های کارآمدتر

و بالاخره اینکه پیگیری ساعت‌های کاری به طور مرتب و برنامه‌ریزی مسیرها با مصرف سوخت و ترافیک کمتر، حتما سازمان شما را کارآمدتر خواهد کرد. تحولی که به راحتی می‌تواند در 50 درصد هزینه‌های ناوگان حمل و نقل تاثیر کاهشی داشته باشد. کاهش هزینه‌های پنهان و آشکاری که در وانفسای بیداد گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها قابل توجه هستند. پس همین الان دست به کار شوید!

منبع: Peerbits.com

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست