1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد؟

آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

در هنگام استفاده از خودروهای متصل، داده‌های آن‌ها نقش اساسی دارند و حفاظت از آن‌ها بسیار مهم است. زیرا اطلاعاتی در بین آن‌ها وجود دارد که به راحتی می‌تواند مورد سواستفاده افراد مغرض قرار بگیرد و تبعات جبران ناپذیری برای ناوگان شرکت و خود آن‌ها داشته باشد. اما آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد و می‌تواند این کار را انجام داد؟

این سوالی است که در این قسمت به آن پاسخ دهیم و موارد مرتبط با آن را به طور کامل و دقیق برای شما توضیح دهیم تا بدانید که آیا دغدغه‌داشتن در این حوزه مهم است یا خیر. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا آگاهی کاملی نسبت به این موارد پیدا کنید.

داده‌های خودروهای متصل شامل چه مواردی است؟

کارمندان ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها و شرکت‌ها در هنگام محول‌کردن یک ماموریت به این خودروها، مواردی مانند آدرس محل ارائه خدمت، نزدیک‌ترین مسیر رسیدن به آن مکان و میزان زمان کافی را تحویل شخص می‌دهند.

اما این موارد تنها اطلاعات موجود در میان داده‌های این خودروها نیست، در هر لحظه مواردی مانند میزان سلامت قطعات خودرو، وضعیت آن خودرو نسبت به دیگر موارد موجود در ناوگان، محل خودرو، راننده آن و موارد امنیتی از طرف خودرو به سمت مرکز مدیریت ناوگان ارسال می‌شود تا در آن‌جا ثبت و ضبط گردد.

کاربرد داده‌های خودروهای متصل چیست؟

در قسمت قبل به برخی از اطلاعات موجود در میان داده‌های خودروهای متصل اشاره کردیم و آن‌ها را برای شما بیان کردیم تا نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کنید. اما در این قسمت قصد داریم برخی از کاربردهای این اطلاعات را بیان کنیم و بگوییم که با استفاده از آن‌ها چه کارهایی می‌توان انجام داد.

بهبود عملکرد قطعات با‌ استفاده از داده خودروی متصل

با استفاده داده‌های خودروهای متصل و تحلیل درست و دقیق این اطلاعات می‌توان در طول مدت زمانی کوتاه متوجه شد که قطعات خودروهای ناوگان برای عملکردی بهتر به چه چیزی نیاز دارند.

برآورده کردن این نیاز نیز چندان سخت نیست، اگر نیاز سخت‌افزاری باشد که در کوتاه‌ترین زمان و با‌ ارسال متخصصان می‌توان آن را اضافه کرد و اگر نیاز نرم‌افزاری باشد، با ارائه به‌روز‌رسانی سریع می‌توان آن را حل کرد.

اینگونه داده‌های خودروی متصل به نگهداری بهتر و سریعتر ناوگان حمل و نقل خودرویی سازمان یا شرکت شما کمک زیادی می‌کند و انجام آن را برای شما آسان می‌سازد.

شناخت بهتر نیازهای رانندگان در هنگام خدمت‌رسانی

رانندگان در طول خدمت‌رسانی اهمیت زیادی دارند و اگر در هنگام خدمت‌رسانی، نیازهای آن‌ها به خوبی برآورده شود، آن‌ها نیز ارائه خدمت را با‌کیفیت بسیار بالاتری انجام می‌دهند. بنابراین باید نیازهای آن‌ها را نیز درنظر گرفت و نسبت به آن‌ها غافل نشد. اما چگونه این هدف قابل تحقق است؟

جواب این سوال استفاده از داده‌های خودروهای متصل است که اطلاعات رایگان خوبی را در اختیار مدیران و کارمندان ناوگان می‌گذارند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا شناخت خوبی در این زمینه به دست بیاورند و نیازهای رانندگان را به خوبی شناسایی کنند تا بتوانند در جهت برآورده کردن آن‌ها قدم بردارند و با معضل یا مشکل خاصی رو‌به‌رو نشوند.

کاهش مصرف بنزین با استفاده از داده‌های خودروهای متصل

مصرف سوخت خودروها، اصلی‌ترین هزینه‌ی مربوط به ناوگان حمل و نقل خودرویی سازمان‌ها است و هر عملی که در جهت کاهش آن باشد، کمک‌کننده است و می‌تواند هزینه‌های این ناوگان را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد. استفاده از خودروهای متصل نیز تفاوتی در این قضیه ایجاد نخواهد کرد، اما جای نگرانی نیست، زیرا به راحتی می‌توان با استفاده از داده‌های خودروهای متصل این مصرف را مدیریت کرد و روز به روز از میزان آن کاست تا هزینه‌های این قسمت مهم از سازمان یا شرکت کاهش قابل‌توجهی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 9 روش کاهش مصرف سوخت خودرو

دلیل‌های اهمیت مالکیت داده‌های خودروهای متصل چیست؟

مالکیت داده‌های خودروهای متصل مهم است، اما دلیل‌های این اهمیت چیست و در صورت عدم وجود این مالکیت برای شرکت، داده‌های خودروی متصل آن و ناوگان حمل و نقل خودرویی چه اتفاقی می‌افتد؟

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، کاربرد داده‌های خودروهای متصل بسیار زیاد است. این داده‌ها با حرکت خودروهای در طول جاده روز به روز زیادتر می‌شود و دارای حجم عظیمی می‌گردد که هم می‌تواند در جهت بهبود و هم در جهت اختلال به کار گرفته شود.

جلوگیری از اذیت و آزار راننده خودروی متصل

اگر مالکیت داده‌های خودروهای متصل یک سازمان وجود نداشته باشد، هرکسی می‌تواند به این آن‌ها دسترسی پیدا کند و از آن‌ها برای مقاصد خودش استفاده کند. به عنوان مثال ممکن شماره تلفن راننده یا خطوط ارتباطی او را به دست بیاورد و با‌ارسال پیامک گمراه‌کننده، او را مورد آزار و اذیت قرار دهد و یا او را در طور روز به جاهایی بفرستند و اقدام به گروگان‌گیری کند. این موارد تنها نمونه‌ای از مخاطرات موجود است که به آن اشاره کردیم.

افزایش میزان اعتماد مشتریان به شرکت

از طرفی اگر مشتری متوجه شود که داده‌های ناوگان شما تحت کنترل شما نیست و یا مالکیت آن را در اختیار ندارید، به شما سخت‌تر اعتماد می‌کنند و سعی می‌کنند تا خریدها یا سفارش‌های خودشان را از طریق راه‌های دیگر برآورده کنند. زیرا آن‌ها می‌ترسند که اطلاعاتشان در دسترس افراد دیگر قرار بگیرید، مورد آزار و اذیت قرار بگیرند و به طور کلی از داده‌های آن‌ها سواستفاده شود که اصلا موردپسند آن‌ها نیست.

جلوگیری اختلال در سیستم کلی مدیریت داده‌های ناوگان حمل و نقل

دسترسی به داده‌های خودروهای متصل به معنی امکان دسترسی به کل سیستم مدیریت است. این اتفاق زمانی می‌تواند بیفتد که مالکیت داده‌های خودروهای متصل یک شرکت متعلق به خود مجموعه نباشد و در اصطلاح این داده‌ها Open Source باشد و هرکسی بتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

اگر هکری به این سیستم دسترسی پیدا کند، به راحتی می‌تواند کل سیستم را دچار اختلال کند و شرکت‌ها و خدمات‌دهی آن را برای مدت زیادی دچار مشکل کند. این موضوع می‌تواند برای سازمان یا شرکت مربوطه هزینه‌های گزافی به بار بیاورد که مدیران آن‌ها اصلا این موضوع را دوست ندارند.

آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد؟

در آخر می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد و خریداران این اطلاعات با آن‌ها چه کارهایی انجام می‌دهند؟

جواب این سوال بله است. برخی از مدیران شرکت‌ها به طور غیرقانونی و بدون اطلاع راننده خودروی متصل، مشتریان و مدیران بالادستی، اقدام به فروش داده‌های خودروهای متصل می‌کنند. این داده‌ها برای مقاصد بسیاری استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها ارسال پیامک‌های تبلیغاتی انبوه از جانب آژانس‌های تبلیغاتی است. این پیامک‌ها یا ایمیل‌ها آزار‌دهنده است و می‌تواند در طول روز حواس را پرت کند و تمرکز را به طور کلی از بین ببرد.

حفاظت از داده‌های خودروهای متصل را جدی بگیرید

حفاظت از داده‌های خودروهای متصل بسیار مهم است و نیاز به توجه بسیار دارد. زیرا اگر این داده‌ها به سرقت رود و یا در اختیار افراد نااهل قرار بگیرد، می‌تواند نتایج بدی به همراه داشته باشد و اتفاق‌های بدی را به بار بیاورد که به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین باید نسبت به مالکیت داده‌های خودروهای متصل و حفظ آن اهمیت داد و این اطلاعات را در اختیار هرکسی قرار نداد.آن ای

در این مقاله سعی کردیم، برای آشنایی بیشتر شما با کاربرد داده‌های خودروهای متصل را برای شما توضیح دادیم، دلیل‌های اهمیت مالکیت داده‌های این خودروها را توضیح دادیم و به سوال آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد، پاسخ دهیم تا ابهام شما در این زمینه خاص را به طور کامل و دقیق از بین ببریم.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست