1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. چگونه متاورس در حمل و نقل اثر می‌‌گذارد؟
اثر متاورس در حمل و نقل

چگونه متاورس در حمل و نقل اثر می‌‌گذارد؟

1 دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

متاورس یا دنیای مجازی، جایی است که شما امکان انجام هرکاری را در آن خواهید داشت. در بستر متاورس می‌توانید، هرکاری را که تا به حال دوست داشتید را انجام دهید و با محدودیتی مواجه نیستید،  به وجود آمدن این فضا برای فعالیت‌های مختلف اثر خواهد گذاشت که حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز یکی از این موارد است.

اما این اثر به چه صورتی خواهد بود، آیا برای شرکت‌ها مزیت‌های بسیاری به ارمغان می‌آورد یا اینکه تنها تغییرات کوچکی به وجود می‌آید که برای آن‌ها ارزش زیادی نخواهد داشت؟

این موارد نمونه‌ای از سوالات مختلف موجود در این حوزه است. در ادامه قصد داریم آن‌ها را بررسی کنیم و به طور کلی به بررسی اثر متاورس در حمل و نقل بپردازیم، اما قبل از آن ابتدا کمی در مورد این فضا، تکنولوژی موجود در آن، بسترهای موجود متاورس و مزیت‌های کلی آن صحبت می‌کنیم تا شما آشنایی نسبی با متاورس پیدا کنید. پس تا انتها همراه ما باشید تا این موضوع جذاب را از دست ندهید.

تکنولوژی متاورس در حمل و نقل چه تاثیری می گذارد؟

متاورس چیست؟

شما در دنیای متاورس یک کاراکتر مجازی خواهید داشت که می‌توانید با‌ استفاده از آن با دنیای اطراف خودتان تعامل داشته باشید.

به طور مثال فرض کنید، شما دوست داشتید تا بتوانید در جاده‌های آمستردام رانندگی کنید، اما به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام دهید و حسرت آن در دلتان مانده است.

این موضوع آزارتان می‌دهد و دوست دارید به آن دست پیدا کنید. خبر خوب این است که می‌توانید بدون محدودیت و با حضور در فضای متاورس این کار را انجام دهید و آرزوی خودتان را محقق کنید. این یکی از اثرات متاورس در حمل و نقل است که به طور عملی محدودیت را از بین می‌برد.

حتی شما می‌توانید پای خودتان را فراتر بگذارید و در آمستردام برای خودتان خانه خریداری کنید، اما در ایران زندگی کنید. این عدم محدودیت باعث می‌شود تا متاورس برای افراد جاه‌طلب بسیار جذاب شود و آن‌ها را به طرف خودش بیش از پیش بکشاند.

مزیت‌های متاورس چیست؟

قبل از هرچیزی باید به مزیت‌های دنیای متاورس بپردازیم و شرح دهیم که با‌ استفاده از فضا، چه منافعی برای شرکت‌ها و مشتریان به وجود می‌آید تا آن‌ها بتوانند ارزیابی کنند که آیا این مزایا برای آن‌ها چشمگیر است یا خیر. برای اطلاع از این مزایا با ما همراه باشید.

1. وجود استاندارهای ثابت و مشخص

استاندارهای موجود در هر بستر متاورس در کل جهان یکسان است. این به شما امکان می‌دهد تا بتوانید کارهای خودتان را براساس آن ساماندهی کنید و با یک اتفاق پیش‌بینی نشده رو‌به‌رو نشوید که در دنیای مدیریت یک شرکت بسیار مفید به حساب می‌آید  و کمک‌کننده است.

2. دسترسی سریع و راحت به اطلاعات

دسترسی سریع و راحت به اطلاعات دیگر خصوصیت ویژه این فضا است. هنگامی که شما نیاز به آن‌ها دارید، کافی است، تنها گوشی یا لپ‌تابتان را باز کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید به راحتی برای تحلیل آن‌ها از هوش مصنوعی استفاده کنید، البته این امکان در حال حاضر نیز وجود دارد، اما به گستردگی فضای دنیای متاورس نیست.

3. امکان برقراری اتصال بین دنیای مجازی و حقیقی

برقراری اتصال بین دنیای مجازی و حقیقی نیز یکی دیگر از مزیت‌های متاورس است. برای این اتصال واقعیت افزوده به شما کمک خواهد کرد. واقعیت افزوده انواع مختلفی دارد که هرکدام یک هدف را محقق می‌کنند. در ادامه به طور مختصر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

تکنولوژی‌های موجود در متاورس چیست؟

پس از آشنایی با خود متاورس و مزیت‌های آن لازم است، تکنولوژی موجود در این فضا بشناسید. اگر این دو تکنولوژی را نشناسید، امکان استفاده از این بستر را نخواهید داشت، زیرا یکی از مهم‌ترین ابزارهای ورود به این دنیا را نخواهید داشت. بنابراین در ادامه به معرفی و بررسی دو تکنولوژی واقعیت مجازی  و واقعیت افزوده خواهیم پرداخت و آن‌ها را بیشتر برای شما شرح می‌دهیم.

واقعیت مجازی Virtual Reality

اگر اهل بازی باشید، حتما با عینک‌های واقعیت مجازی یا VR آشنا هستید.

هنگامی که فرد این عینک‌ها را بر‌روی چشم خودش قرار می‌دهد، امکان ورود به دنیای مجازی را خواهد داشت و می‌تواند به راحتی با اشیای موجود در دنیای دیجیتال تعامل کند. این عینک‌ها تا قبل از معرفی بسترهای متاورس، تنها برای بازی استفاده می‌شد، اما بعد از رونمایی فیس‌بوک از عینک مجازی‌اش محدوده استفاده از آن بسیار گسترده‌تر شد و افراد برای ورود به بستر متاورس نیز از آن استفاده کردند.

واقعیت افزوده (Augmented Reality)

واقعیت افزوده برخلاف واقعیت مجازی نیست و نمود نمادهای الکترونیکی برخی از فضاهای موجود در متاورس را در دنیای واقعی امکان‌پذیر می‌کنند.

به طور مثال فرض کنید، شما اطلاعات یکی از مشتریان را دنیای متاورس دارید و می‌خواهید او را در دنیای واقعی بیابید، در این حال واقعیت مجازی بدون نشانگر می‌تواند به کمک شما بیاید و بدون ذره‌ای جابه‌جایی می‌توانید متوجه شوید که او در چه مکانی در دنیای واقعی زندگی می‌کند.

همچنین می‌توانید کسب و کارها و افراد اطراف او را نیز به راحتی پیدا کنید. از این موضوع می‌توان برای رساندن سریع خدمات به مشتری استفاده کرد. به عنوان مثال شما مکان مشتری را پیدا می‌کنید و نزدیک‌ترین نمایندگی خودتان به مشتری نیز مشخص می‌کنید و اینگونه می‌توانید راحت‌تر کالا یا خدمات را به مشتری برسانید. این نیز یکی از اثرات مثبت متاورس در حمل و نقل است.

بلاک‌چین

بلاک‌چین یا دفتر کل آنلاین است که به صورت کاملا دیجیتالی است. این ابزار امکان پرداخت در متاورس را فراهم می‌کند. به این صورت می‌توان به راحتی در متاورس خرید و فروش کالا یا خدمات به مشتریان را انجام داد. مشتریان حتی می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به حرکت به سمت محل فروشگاه آن را مشاهده کنند و در صورت نیاز آن را با‌ استفاده از بلاک‌چین خریداری کنند.

بیشتر بخوانید: اثر بلاک‌چین در حمل و نقل چیست؟

چه بسترهای  برای استفاده از متاورس وجود دارد؟

برای حضور در دنیای مجازی باید از بسترهای مختلف متاورس استفاده کنید. هرکدام از این بسترها قوانین و استاندارهای مخصوص خودشان را دارند که باید برای حضور در آن‌ها، از این قوانین و استاندارها پیروی کنید.

در ادامه در مورد یک نمونه از آن‌ها به طور مختصر توضیحاتی را ارائه می‌کنیم و پس از آن اثرات متاورس در حمل و نقل را بررسی خواهیم کرد.

دیسنترالند – Decentraland

این بستر، یکی از قدیمی‌ترین موارد موجود در این حوزه است. در بستر دیسنترالند، شما قادر خواهید بود تا زمین خریداری کنید، فروشگاه فیزیکی داشته باشید، بازی انجام دهید و  آثار هنری خودتان را از طریق سایت‌های مانند Opensea به فروش برسانند و  کسب درآمد کنید. همه‌ی افراد می‌توانند به صورت رایگان و بدون خریداری زمین در این بستر آواتار داشته باشند.

اثر متاورس در حمل و نقل چیست؟

پس از آشنایی با این دنیا و موارد مربوط به آن دیگر زمان آن است که به اثرات متاورس در حمل و نقل بپردازیم تا شما در مورد آن‌ها بیشتر اطلاعات کسب کنید.

باعث کاهش حمل و نقل درون شهری می‌شود

کاهش حمل و نقل درون شهری اولین اثر متاورس در حمل و نقل است که بسیار قابل‌توجه است. هنگامی که یک شرکت یا سازمان از متاورس استفاده می‌کند، می‌تواند جلسات خودش را به صورت مجازی برگزار نماید و از رفت و آمد‌های بی‌مورد جلوگیری کنید. به این صورت هم بازده کارمندان شرکت به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، هم رضایت آن‌ها بالاتر می‌رود و هم جلسات سازمان یا مجموعه به طور منظم برگزار می‌گردد.

سرعت تحویل کالا را افزایش می‌دهد

سرعت تحویل کالا با‌ استفاده از متاورس بسیار افزایش می‌یابد.

زیرا شما می‌توانید به راحتی و با‌ استفاده از واقعیت مجازی مکان مشتری را پیدا کنید و با‌ استفاده از نمایندگی خودتان و یا همکاری با برندهای دیگر، محصول را به راحتی به او تحویل دهید.

به این صورت هم سرعت افزایش پیدا کرده است و هم مشتری رضایت بیشتری خواهد داشت.

این موضوع باعث می‌شود تا جابه‌جایی خودروهای ناوگان شرکت کاهش داشته باشد. بنابراین می‌توان آن را نیز به عنوان یکی از مزیت‌های استفاده از متاورس در حمل و نقل به حساب آورد.

کاهش مصرف سوخت را در پی دارد

یکی از اثرات مهم متاورس در حمل و نقل، کاهش مصرف سوخت است. این کاهش هم برای مجموعه‌ها مقرون به صرفه است و هم برای مشتری بسیار مناسب است. زیرا شرکت می‌تواند هزینه‌ی مربوط به سوخت را به راحتی ذخیره و پس‌انداز کند و مشتری نیز می‌تواند سریع‌تر و راحت‌تر محصولش را دریافت کند.

اثر متاورس در حمل و نقل را بشناسید

معرفی‌شدن متاورس باعث شد تا تصورات بشر در مورد کارهای مختلف تغییر کند. بسیاری از فعالیت‌ها وجود داشت که از دید انسان‌ها غیرقابل انجام بود و یا امکان تجربه آن‌ها وجود نداشت، اما متاورس انجام آن‌ها را محقق کرد و کمک کرد تا محدودیت‌های بشر به طور چشمگیری کاهش یابد.

متاورس در حوزه‌های مختلفی اثر گذاشته است که یکی از آن‌ها حمل و نقل بوده است.

به همین دلیل و برای آشنایی شما با اثر متاورس در حمل و نقل، آن را در این مقاله بررسی کردیم و موارد مربوط به آن را به طور مختصر و مفید برایتان توضیح دادیم تا با دغدغه‌ای یا ابهام خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا تا به حال از فضای متاورس برای حمل و نقل یا تحویل کالای شرکت خودتان استفاده کرده‌اید؟ و اثرات استفاده از متاورس در حمل و نقل شرکتتان به چه صورتی بوده است؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • با سلام و وقت بخیر. مطلب جالبی بود سوالی که بنده داشتم اینست که این مطلب توسط متخصص فن بیان شده است و چقدر می توان به این مطلب اعتماد کرد چون نام نویسنده و منبعی ذکر نشده است. با تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست