زمان مطالعه : 4 دقیقه

فناوری‌ها در دنیا با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال پیشرفتند و ناوگان‌های حمل و نقل هم از این موضوع مستثنی نیستند. ردیابی و نظارت از راه دور وسیله نقلیه را شاید بتوان یکی از جالب‌ترین فواید استفاده از فناوری‌های جدید در این صنعت دانست. کاری که تا پیش از این امکان‌پذیر نبود. ردیابی و نظارت از راه دور اطلاعات دقیقی در مورد عملکرد راننده و وضعیت خودرو را برای مدیر ناوگان فراهم می‌کند. این موضوع با بهینه‌سازی عملیات و در اختیار گذاردن گزارش‌ها و اطلاعات دقیق نقش مهمی در ارتقای سطح کیفی ارایه خدمات به مشتری و حفظ و نگهداری خودروهای یک ناوگان نقش دارد. اما این ردیابی و نظارت از راه دور دقیقا چیست و چرا باید از این فناوری استفاده کنید؟

ردیابی و نظارت خودرو از راه دور چیست؟

ردیابی و نظارت از راه دور خودرو دو مقوله جدا از هم اما نزدیک و هم‌راستا با یکدیگر هستند. ردیابی از راه دور یا ردیابی GPS اطلاعات دقیقی از زمان و مکان خودرو را در اختیار می‌گذارد. اگر بخواهیم از دید کامل‌تری به موضوع نگاه کنیم، باید بحث نظارت از راه دور را مورد توجه قرار دهیم. موضوعی جامع که شامل ردیابی از راه دور، تشخیص عملکرد و بهبود فرایند است. در بحث نظارت علاوه بر در اختیار گذاردن اطلاعات موقعیت جغرافیایی وسیله نقلیه، به این موضوع نظارت خواهید داشت که خودرو تا چه اندازه بهینه کار می‌کند. آیا نیاز به تعمیرات در آینده دارد و اینکه آیا راننده زمان کافی در شیفت کاری خود برای اضافه کردن یک توقف دیگر را دارد یا خیر.

ردیابی و نظارت بر خودرو از راه دور چگونه کار می‌کنند؟

ردیابی GPS با ارسال سیگنال به ماهواره‌های در مدار زمین، اطلاعات مورد نیاز مکانی خودرو را دریافت می‌کند. نظارت از راه دور نیز به همین شکل فعالیت می‌کند با این تفاوت که در صورت نیاز با سیستم کامپیوتری شما نیز در ارتباط است. خودروها و کامیون‌های مدرن سیستم‌های کامپیوتری داخلی دارند که بر بسیاری از سیستم‌های مکانیکی وسیله نقلیه نظارت می‌کنند. هر گونه مشکل در خودرو توسط سیستم کامپیوتری و از طریق نشانگرهای موجود بر روی داشبورد هشدار لازم به راننده در مورد بروز خرابی را انتقال می‌دهد.

سیستم‌های نظارت از راه دور، از طریق درگاهی مخصوص به کامپیوتر داخلی متصل می‌شوند و پس از برقراری ارتباط، کلیه اطلاعات و مختصات GPS را به مدیر ناوگان منتقل می‌کنند. به این شکل او می‌تواند تمام وسایل نقلیه خود را از طریق یک دستگاه عملکرد، وضعیت مکانیکی و حتی رفتار راننده را با جزییات کامل ردیابی کند.

چرا ناوگان شما به ردیابی و نظارت از راه دور خودرو نیاز دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا باید سیستم ردیابی GPS خود را به یک سیستم نظارتی از راه دور ارتقا دهیم؟ جواب این است: در صورتی‌که به مزایای فناوری نظارت بر خودرو آشنا شوید، حتما به آن اطمینان پیدا می‌کنید. در دنیای امروز داده‌ها عناصر کلیدی هر سازمانی هستند. در ناوگان حمل و نقل هم هر اندازه شما در مورد فرایندها و عملکرد خودروهای خود اطلاعات جمع‌آوری کنید، تصمیمات مدیریتی بهتری خواهید داشت.

جلوگیری از خرابی خودرو حین عملیات

با نظارت از راه دور وسیله نقلیه می‌توانید یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را اجرا کنید؛ موضوعی که باعث می‌شود وسیله نقلیه شما برای مدت طولانی‌تری در عملکرد بهینه خود کار کند. ضمن اینکه در صورت بروز هر نوع مشکلی بلافاصله مطلع شده و در نتیجه قبل از خرابی و از کار افتادن خودرو قادر خواهید بود قطعات و بخش‌های آسیب‌دیده را تعمیر یا تعویض کنید.

تربیت رانندگانی با رفتارهایی ایمن در جاده

نظارت بر عادات رانندگی پرسنل از این طریق به شما امکان جلوگیری از تصادفات ناشی از رفتارهای خطرناک رانندگان را می‌دهد. این سیستم مواردی مانند سرعت زیاد و ترمزهای شدید را شناسایی و اعلام می‌کند. با این کار مدیران قادرند برنامه‌های آموزشی مناسبی در جهت اصلاح رفتار راننده را متناسب با عادات آن‌ها طراحی و اجرا کنند. علاوه بر این تعیین جایزه برای آن دسته از افرادی که رانندگی ایمن داشته‌اند، به دیگران انگیزه لازم در جهت اصلاح رفتارشان را خواهد داد. همه این فعالیت‌ها در جهت یک موضوع خواهند بود: مسئولیت‌پذیری بیشتر و جاده‌هایی ایمن‌تر.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

با فناوری نظارت از راه‌ دور حتی می‌توانید در هزینه‌های مصرف سوخت و حق بیمه صرفه‌جویی کنید و بدین شکل درآمد سازمان و شرکت خود را افزایش دهید. گزارشات و داده‌های دریافتی از این سیستم با اصلاح عملکرد رانندگان و سوق دادن آن‌ها به یک رانندگی ایمن، تعیین مسیر بهینه حرکت و انتخاب کوتاه‌ترین مسیر، مصرف سوخت را کاهش می‌دهند. ضمن اینکه شما با تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی داده‌های مصرف خودروها قادر هستید برنامه‌هایی مبتنی بر واقعیت جهت اختصاص بودجه مناسب در برنامه‌های سالیانه خود تدوین کنید. نکته جالب توجه هم اینکه با توجه به افزایش ایمنی وسیله نقلیه از طریق این سیستم و کاهش تصادفات، سقف هزینه بیمه اختصاص یافته هم کاهش می‌یابد.

ردیابی و نظارت از راه دور خودرو دستیار مجازی شما

اگر تا این نقطه هنوز به جمع‌بندی لازم نرسیده‌اید که نصب سیستم ردیابی و نظارت از راه دور بر روی ناوگان‌تان ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر، لازم است با شرکت‌های معتبر ارایه دهنده این خدمات تماس حاصل کنید. این شرکت‌ها با طراحی سیستم‌ شخصی‌سازی شده متناسب با نیاز سازمان و تعیین هزینه، بازگشت سرمایه ناشی از بکارگیری این فناوری را محاسبه می‌کنند. سپس شما با مشاهده یک نسخه آزمایشی می‌توانید هر آنچه نیاز دارید را پیش از اجرا بررسی و مشاهده کنید.

این دستیار مجازی فقط یک تماس با شما فاصله دارد؛ بنابراین در همین لحظه با شرکت پیشگامان آسیا ارتباط برقرار کنید تا کارشناسان مربوط مشاوره‌های لازم را ارایه دهند.

مراجع:

Azuga        fleetreminder

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست