1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. ابرروندهای هدایت‌کننده صنعت خودروهای متصل چیست؟

ابرروندهای هدایت‌کننده صنعت خودروهای متصل چیست؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

سایت  The Ericsson Mobility در گزارش اخیری که منتشر کرده بود، به این موضوع اشاره کرده بود که اینترنت 5G یکی از مواردی کنترل‌کننده صنایع مختلف در آینده است. صنعت خودروسازی و استفاده از آن نیز جزو یکی از این صنایع‌ به شمار می‌آید و نمی‌توان آن را از این قاعده جدا کرد. خودروها در مکان‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند که ناوگان حمل و نقل شرکت‌های خصوصی و سازمان‌ها یکی از پرکاربردترین آن‌ها است.

نوع این خودروها هرروزه در حال افزایش است و روز به روز تکنولوژی‌های مورداستفاده بر‌روی آن‌ها بهبود پیدا می‌کند. امکان اتصال به اینترنت نیز یکی از این موارد است که در سال‌های اخیر به خودروها اضافه‌شده است و صنعت خودروهای متصل را به وجود آورده است. این خودروها با‌استفاده از اینترنت 5G می‌توانند به اینترنت متصل شوند و داده‌‌های مختلف را دریافت کنند و اطلاعات را در لحظه از مرکز مدیریت ناوگان شرکت دریافت کنند.

استفاده از اینترنت 5G در سال‌های آینده گسترش بسیاری پیدا می‌کند و براساس گزارش‌ها تا سال 2027 بیش از نیمی از تلفن‌های همراه از آن استفاده خواهند کرد. همین موضوع اهمیت درک آن و روند اثراتش را بسیار مهم می‌کند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم، به بررسی اثرات ظهور این فناوری، استفاده بیشتر از صنعت خودروهای متصل و پیش‌بینی‌های اتفاقات پیش‌رو این حوزه‌ی بسیار مهم بپردازیم تا شما نسبت به آن آگاهی پیدا کنید.

اکوسیستم صنعت خودروهای متصل تشکیل می‌شود

چیزی که در عصر حاضر و در آینده، اهمیت زیادی دارد، در اختیار‌داشتن داده است. در واقع هرکسی که به داده‌ و اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشد، می‌تواند کنترل بیشتری بر‌روی وضعیت هر صنعت داشته باشد و موفقیت بیشتری نیز در آن به دست بیاورد. ساخت اکوسیستم و یکپارچه‌سازی اطلاعات موجود نیز موضوعی است که تحلیل این داده‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کند. بنابراین به تدریج تمامی حوزه‌ها به سمت تشکیل چنین مواردی سوق پیدا خواهند کرد.

صنعت خودروهای متصل نیز از این قاعده جدا نیست و به تدریج به سمت تشکیل اکوسیستم خواهد رفت. زیرا می‌تواند به صاحبان شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند روند خدمات‌دهی به مشتریان خودشان را به طور قابل‌توجهی بهبود دهند و روز‌به‌روز رضایت آن‌ها را افزایش دهند و فروش خودشان را بالا ببرند. این اکوسیستم در داخل تک تک شرکت‌ها و سازمان‌ها شکل خواهد گرفت و باعث بهبود خدمات‌دهی ناوگان آن‌ها خواهد شد.

اکوسیستم صنعت خودروهای متصل شرکت‌های مختلف از طریق انتشار گزارش‌های مختلف به یکدیگر می‌پیوند و حجم عظیمی از داده‌هایی را تشکیل می‌دهد که حکم طلا برای مدیران شرکت‌ها دارد و می‌تواند به آن‌ها کمک بسیاری در زمینه‌های مختلف کند. در ادامه به بررسی چند مزیت تشکیل اکوسیستم خودروهای متصل می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: آیا امکان فروش داده های خودروهای متصل وجود دارد؟

مزیت تشکیل اکوسیستم صنعت خودروهای متصل چیست؟

در قسمت قبل در مورد تشکیل اکوسیستم صحبت کردیم، اما در این قسمت می‌خواهیم، اثر و مزیت تشکیل این اکوسیستم بپردازیم و ببینیم که چه فوایدی برای مدیریت بهتر ناوگان حمل و نقل دارند.

راحت‌تر شدن افزایش ایمنی صنعت خودروهای متصل

ایمنی در هنگام استفاده از خودروهای متصل حرف اول را می‌زند، زیرا این خودروها به اینترنت اتصال دارند و دسترسی به آن‌ها بسیار ساده است. از طرفی شناخت نقاط آسیب و ضعف‌ها آن‌ها زمان‌بر است و می‌تواند باعث ایجاد ضرر و زیان برای ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها شود. حال اگر داده‌ها به صورت یکپارچه وجود داشته باشد، می‌توان نقاط ضعف را سریع‌تر شناسایی کرد و با سرعت بسیار بیشتری آن‌ها را از بین برد.

بنابراین تشکیل این اکوسیستم در آینده کمک می‌کند تا بتوان راحت‌تر و سریع‌تر افزایش ایمنی صنعت خودروهای متصل را محقق کرد و از این بابت مشکلات را بسیار کم‌تر نمود.

بهبود سریع‌تر خدمات‌دهی ناوگان خودروهای متصل

با ظهور صنعت خودروهای متصل و اضافه‌شدن آن‌ها به ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها انتظار می‌رود تا خدمات‌دهی به مشتریان نیز بهبود ویژه‌ای داشته باشد و به وضوح قابل لمس باشد. اما اتفاق‌افتادن این تغییر در کوتاه‌مدت کمی دور از انتظار است، اما می‌توان آن را یک هدف میان‌مدت دست‌یافتنی درنظر گرفت. رسیدن به هدف با تشکیل اکوسیستم خودروهای متصل سرعت بسیار ویژه‌تری پیدا می‌کند و نتایج شگفت‌انگیزی به بار می‌آورد.

زیرا داده‌ها به صورت مستمر به روز می‌شوند و می‌توان با‌تحلیل آن‌ها به درک درستی از وضعیت خدمات‌دهی رسید، مشکلات موجود را بهتر حل کرد و فرآیند‌ها را بهبود داد.

کاهش هزینه‌های ناوگان حمل و نقل سازمان

برای مدیران سازمان و شرکت‌ها هزینه‌های ناوگان اهمیت زیادی دارد و علاقه دارند تا بتوانند بیش از پیش این هزینه‌های را کاهش دهند. تشکیل اکوسیستم صنعت حمل و نقل کمک می‌کند به کاهش هزینه‌های کمک می‌کند، زیرا با در اختیار گذاشتن داده‌های مختلف در مورد سیستم خودروهای مختلف شما را از ضعف‌های قطعات آگاه می‌سازد و شما می‌توانید با پیش‌بینی و انجام اقدامات مناسب برای نگهداری خودرو از آسیب‌دیدن خودروهای متصل ناوگان خودتان جلوگیری کنید.

همین یک قلم پیشگیری، کاهش‌دهنده هزینه‌های شما به صورت فزاینده است و می‌تواند آن را به آسانی برای شما محقق نماید.

به وجودآمدن همکاری‌های اثرگذارتر در صنعت خودروهای متصل

دنیای امروز، یک جهان چندوجهی است و شرکت یا سازمانی در آن موفق است که بتواند، به خوبی با دیگر سازمان‌ها تعامل کند و با آن‌ها همکاری‌‌های بهتری را صورت دهد. پیش‌بینی می‌شود که میزان همکاری‌های اثرگذار در صنعت خودروهای متصل افزایش یابد، زیرا میزان نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها در این حوزه به یکدیگر بسیار زیاد و آن‌ها نیاز دارند تا از داده‌هایی نرم‌افزاری یکدیگر استفاده کنند.

به عنوان شرکتی را در نظر بگیرید که تنها به داده‌های خودش اتکا می‌کند و با شرکت‌های دیگر هیچ تعامل ندارد. داده‌های این شرکت پس از چند مدت تنها به دایره مشتریان خودش محدود می‌شود و در هنگام بهبود خدمات‌دهی خودش و استفاده از فرآیندهای دیگر با مشکلات بزرگی رو‌به‌رو خواهد شد. این موضوع یکی از واقعیت‌های موجود در صنعت خودروهای متصل و دیگر حوزه‌ها است که اگر شما با دیگران در ارتباط نباشید، عملا با شکست رو‌به‌رو خواهید شد و امکان پیشرفت را نخواهید داشت.

اما به غیر از مورد گفته‌شده آیا وجود این همکاری‌ها مزیت دیگر نیز خواهد داشت؟

این سوالی است که قصد داریم تا در ادامه به آن به طور مختصر و مفید پاسخ دهیم و آگاهی شما در این زمینه را افزایش دهیم.

مزیت به وجود آمدن همکاری‌های اثرگذار در صنعت خودروهای متصل

این صنعت یک شبکه است و در یک شبکه عضوی که دستش به دیگران ندهد، عملا از بازی خارج می‌شود و نمی‌تواند انتفاعی ببرد که در ادامه برخی از مزایا را بیان می‌کنیم.

امکان استفاده از خودروهای متصل دیگر شرکت‌ها

گاهی اوقات حجم خدمات‌دهی و سفارش‌های به حدی بالا است که از توان ناوگان حمل و نقل شرکت مزبور خارج است. در این هنگام می‌توان از قدرت بازیگران دیگر صنعت خودروهای متصل استفاده کرد و با انعقاد قراردادی تعدادی از خودروهای آن‌ها را در اختیار گرفت یا برای رساندن سفارش‌ها از ناوگان آن‌ها استفاده کرد.

امکان ارائه خدمت اضافی به مشتریان با کمک شرکت‌های دیگر

گاهی اوقات پیش می‌آید که مشتری خدمتی غیر از موارد موجود شما را نیاز دارد، در این هنگام دو راه دارید، یا می‌توانید او رها کنید تا این نیازش را خودش برآورده کند و یا می‌توانید با هوشمندی محض صحبت به شرکت همکار که خدمت موردنظر را دارد، این نیاز را برطرف کنید  و هم بتوانید از این واسطه‌گری کسب سود کنید، هم رضایت مشتری را افزایش دهید و هم یک تعامل سازنده را انجام دهید.

کاهش هزینه‌های حمل و نقل

حمل و نقل در شهرهای شلوغ سخت و زمان‌بر است و می‌تواند هزینه‌های استهلاک و بنزین زیادی را برای شما به بار بیاورد. حال اگر بتوانید میزان مسافت طی‌شده را به حداقل ممکن خودش برسانید، هم خدمت را سریع‌تر به مشتری ارائه داده‌اید و هم هزینه‌های خودتان را کاهش داده‌اید. این کار با سپردن تحویل برخی از کالاها به شرکت همکار امکان‌پذیر است.

به این صورت که شما با آن شرکت قراردادی منعقد می‌کنید و طی آن دوطرف متعهد می‌شوید تا کالاهای مشتریان نزدیک طرف مقابل را شما تحویل دهید و داده‌های مربوط به آن را نیز به صورت اختصاصی در اختیار آن شرکت بگذارید و برای استفاده از این داده‌ها نیز ملزم به کسب اجازه از طرف مقابل هستید. این یکی از مزایای همکاری در صنعت خودروهای متصل است که بسیار خیره‌کننده و تا قبل از ظهور این صنعت امکان استفاده از آن به هیچ عنوان وجود نداشت.

اتفاقات پیش‌رو صنعت خودروهای متصل را بشناسید

ظهور صنعت خودروهای متصل، اتفاقی است که باعث شد تا مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها دگرگون شود و به نوعی در آن انقلابی رخ دهد. البته لازم به ذکر است، سرعت پیش‌روی این صنعت در کشور چندان زیاد نیست، اما با این حال بازهم نمی‌توان نسبت به آن غافل ماند.

یکی از کارهایی که می‌توان برای پیش‌رو در یک صنعت و استفاده از آن انجام داد، شناخت اتفاقات آینده آن صنعت است. صنعت خودروهای متصل نیز از این قاعده جدا نیست. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم، دو اتفاق مهم این حوزه را برای شما بیان کنیم و برخی از مزیت‌های هرکدام را برای شما شرح دهیم و بگوییم که باعث بروز چه چیزهایی می‌شوند.

در قسمت نظرات سایت پیشگامان آسیا به ما بگویید که آیا ناوگان شرکت از خودروهای متصل استفاده می‌کند و در صورت استفاده برای ما بنویسید که چه مزایایی با این کار به دست آورده‌اید؟

 

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست