1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات مدیریت ناوگان
 4. معرفی کامل بازارگاه حمل و نقل، شرایط و مزایای آن
بازارگاه حمل و نقل

معرفی کامل بازارگاه حمل و نقل، شرایط و مزایای آن

1 دیدگاه
5/5 - (4 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

روزانه نیاز است که تعداد زیادی بار از مبدا‌های متفاوت به مقاصد مختلفی ارسال شود که سلامت بار و زمان رسیدن آن بسیار مهم است. بنابراین اکثر افراد سعی می‌کنند تا شرکتی را برای حمل بار خودشان انتخاب کنند که کارش را به درستی انجام دهد. اما این شرکت‌ها یا افراد را چگونه می‌توان پیدا کرد؟

یکی از بهترین راه‌ها استفاده از بازارگاه حمل و نقل است که در ادامه بحث به معرفی آن، مزایای این بازارگاه و شرایط لازم برای دریافت مجوزهایش می‌پردازیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشد.

بازارگاه حمل و نقل چیست؟

بازارگاه حمل و نقل، در واقع بستری آنلاین و الکترونیکی است که شما می‌توانید در آن شرایط بار خود را ثبت کنید و شرکت باربری مناسب خودتان را به راحتی پیدا کنید. به طور مثال اگر شما دارای بار پسته هستید، می‌توانید آن را ثبت کنید و از میان پیشنهادهای موجود در این بازارگاه یک شرکت یا فرد را برای حمل بار خودتان انتخاب کنید.

این گونه می‌توانید شرکت‌های مختلف را به راحتی بررسی کنید و براساس عملکرد آن‌ها انتخاب کنید و از گزند شرکت‌های کلاه‌بردار و افرادی که به درستی بار را حمل نمی‌کنند، در امان بمانید.

اهداف مهم راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل چیست؟

 • تغییر نگاه مردم به حمل و نقل جاده‌ای
  یکی از اهداف مهم از راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل، تغییر نگاه مردم و دولت به این موضوع است. از قدیم تا به الان، هر کسی که نیاز به حمل بار داشت، تنها به شرکت‌ها و افراد محدودی برای این کار دسترسی داشت، اما به وجود آمدن بازارگاه می‌تواند این محدودیت را از بین ببرد و دسترسی‌ها را به طور قابل توجهی افزایش دهد.
 • پرداخت حق الزحمه مناسب برای باربری
  یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حوزه باربری وجود دارد، حق‌الزحمه‌های بالاتر یا پایین‌تر از حد معمول است. بازارگاه حمل و نقل بزرگ مقیاس، به دلیل به وجود آوردن یک فضای رقابتی بین شرکت‌ها و افراد موجود در حوزه باربری و تعیین قیمت دقیق، باعث متعادل شدن و پرداخت حق الزحمه مناسب برای حمل انواع مختلف بار می‌گردد.
 • حذف انحصار از بازار باربری
  بسیاری از شرکت‌ها هستند که در یک شهر انحصار حمل بار را دارند و به افراد یا شرکت‌های دیگر اجازه ورود به این حوزه و کار در آن را نمی‌دهند. در اغلب موارد این شرکت‌ها خدمات خوبی را نیز ارائه نمی‌دهند و مشتریان از دست آن‌ها ناراضی هستند، اما مجبور به استفاده از خدمات آن‌ها هستند.
  راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل می‌تواند این انحصار را به طور کامل برطرف کند و به افراد مختلف اجازه حضور و کار در این حوزه را می‌دهد که مطلوب افراد مختلف به جز مدیران شرکت‌های دارای انحصار است.
بیشتر بخوانید: باربری اینترنتی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای بازارگاه حمل و نقل چیست؟

استفاده از بازارگاه حمل و نقل دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم تا شما به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

 • صرفه‌جویی در زمان و وقت
  استفاده از بازارگاه حمل و نقل باعث می‌شود تا کسانی که بار دارند و نیاز به پیدا کردن شرکت باربر دارند، وقت کمتری مصرف کنند و در مصرف زمان صرفه‌جویی شود. همچنین به شرکت‌های باربر اجازه می‌دهد تا با مصرف زمان کم‌تری مشتری پیدا کنند.
 • امکان پیگیری آنلاین بار
  راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل باعث می‌شود که مشتریان بتوانند به راحتی وضعیت بار خودشان را به صورت آنلاین پیگیری کنند، از سلامت آن اطمینان پیدا کنند و از رسیدن آن به مقصد موردنظر مطمئن شوند.
 • افزایش سرعت حمل و نقل بار
  استفاده از بازارگاه حمل و نقل باعث می‌شود که سرعت انتقال بار شما از مکان مبدا به مقصد افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و بتوانید راحت‌تر آن را به دست فرد یا شرکت موردنظر در مقصد برسانید.
 • آسان شدن پیدا شدن بار برگشت
  ماشین‌هایی که حمل و نقل انجام می‌دهند، در صورتی که بتوانند بار برگشت خودشان را راحت پیدا کنند، می‌توانند از سود خوبی برخوردار باشند و هزینه‌های حمل بار برای آن‌ها جبران شود.
  راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل باعث می‌شود تا رانندگان این ماشین‌ها بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر بار برگشت خودشان را پیدا کنند و از این نظر به اطمینان کامل برسند.
 • امکان مشاهده سوابق رانندگان و شرکت‌های باربری
  بازارگاه حمل و نقل به شما کمک می‌کند تا بتوانید سوابق قبلی شرکت‌ها و رانندگان باربری و نظر افراد دیگر در مورد این شرکت‌ها را ببینید و براساس این موارد تصمیم‌گیری خودتان را انجام دهید تا دچار ضرر و زیان نشوید و بارتان سالم به مقصد موردنظر برسد.
 • افزایش بهره‌وری
  راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل باعث می‌شود که بهره‌وری مربوط به حمل و نقل بار بهبود پیدا می‌کند که باعث می‌شود تا هم رانندگان سود بیشتری ببرند و هم صاحبان بار بتوانند بار‌های بیشتری را با سرعت بیشتر و زمان کم‌تر انتقال دهند.
بیشتر بخوانید : لجستیک و حمل و نقل چیست و شامل چه فرآیندهایی است؟

مجوزهای موردنیاز برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل چیست؟

برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل مانند تمامی کارهای مختلف، نیاز به مجوزهایی است که شرکت‌هایی که قصد ایجاد آن را دارند، باید نسبت به دریافت این مجوزها اقدام کنند. در ادامه این مجوزها را معرفی می‌کنیم و به طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

مجوز ثبت شرکت به صورت سهامی خاص
شرکت‌های مختلف باید برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل دارای مجوز شرکت به صورت سهامی خاص یا شرکت با مسولیت محدود باشند و آن را ثبت کنند.  شرکت‌های سهامی خاص دارای ویژگی‌هایی منحصر به فردی هستند که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

 • عدم صدور سهام این شرکت‌ها به صورت عمومی
  شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خودشان را به صورت عمومی منتشر کنند تا افراد عادی نسبت به خرید آن اقدام کنند.
 • عدم وجود مجموع عمومی
  شرکت‌های سهامی خاص دارای مجمع عمومی سهامدارن نیستند که یکی از مشخصه‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌آید.
 • وجود حداقل میزان سهام مشخص برای موسسان
  در شرکت‌های سهامی خاص باید موسسان حداقل 35 درصد از سهام شرکت را داشته باشند و میزان سهام آن‌ها نباید از این میزان کم‌تر باشد.
 • تأمین سرمایه شرکت توسط موسسان
  در شرکت‌های سهامی خاص باید تمامی سرمایه شرکت توسط موسسان آن‌ها تأمین شود.
بیشتر بخوانید: بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل مسافر در ایران

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

افراد می‌توانند برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل، به جای ثبت شرکت سهامی خاص، از مجوزه شرکت با مسئولیت محدود استفاده کنند. در ادامه به بیان ویژگی‌های این شرکت‌ها می‌پردازیم.

 • وجود حداقل دو شریک
  در این نوع از شرکت‌ها باید حداقل دو شریک وجود داشته باشد که سهام و وظایف بین آن‌ها به طور مساوی تقسیم‌بندی می‌شود.
 • ثبت شرکت با میزان مبلغ اندک
  شما می‌توانید با حداقل میزان مبلغ 100000 هزار تومان شرکت مسئولیت محدود خودتان را ثبت کنید.

مجوز حمل و نقل جاده‌ای

یکی دیگر از مجوزهایی که برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل نیاز است و عملا بدون آن امکان راه‌انداختن همچنین پلتفرمی وجود ندارد، مجوز حمل و نقل جاده‌ای است که باید موسسان این شرکت‌ها نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد

برای راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل نیاز است که افراد نسبت به دریافت اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی اقدام کنند، این نماد هم باعث افزایش اعتماد کاربران می‌شود و اعتبار بازارگاه شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

راه‌اندازی بازارگاه حمل و نقل نیازمند چه مواردی است؟

برای ایجاد یک بازارگاه، به جز مجوز نیاز به موارد دیگری است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم تا به طور کامل با این موارد آشنا شوید.

وب سایت بازارگاه حمل و نقل

برای راه‌اندازی بازارگاه نیاز به یک وب‌سایت دارید. برای ایجاد وب‌سایت بازارگاه حمل و نقل نیز باید امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم مانند هاست، دامنه را داشته باشید.

نیروی انسانی متخصص

برای راه‌اندازی وبسایت بازارگاه و تمامی کارهای دیگر مربوط به برنامه‌نویسی و مارکتینگ نیاز به نیروی انسانی متخصص دارید که باید نسبت به یافتن، جذب و استخدام آن‌ها در موعد مناسب اقدام لازم را انجام دهید تا با مشکلی رو‌به‌رو نشوید.

نرم‌افزار قدرتمند برای مدیریت ناوگان حمل و نقل

تعداد بارهایی که در طول روز در بازارگاه جابه‌جا می‌شوند که مدیریت و کنترل آن‌ها به صورت دستی و فردی بسیار سخت است. به همین دلیل نیاز است که از یک نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل قدرتمند و مناسب برای این کار استفاده شود. این نرم‌افزار به موسسان این شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی حمل و نقل بار را رصد کنند و از میزان و زمان جابه‌جایی آن‌ها مطلع باشند.

مزایای استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل بازارگاه

 • امکان رصد مداوم وضعیت رانندگان
  یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل، امکان رصد مداوم وضعیت رانندگان بارها است که مدیران این شرکت‌ها را از بابت این موضوع راحت می‌کند.
 • برنامه‌ریزی منظم و دقیق حمل و نقل بار
  استفاده از نرم‌افزار مدیریت حمل و نقل بازارگاه حمل و نقل کمک می‌کند تا مدیران این پلتفرم‌ها به راحتی بتوانند برنامه‌ریزی منظم و دقیقی برای حمل و نقل انجام دهند.

برای حمل بار از بازارگاه حمل و نقل استفاده کنید

بازارگاه حمل و نقل بار، پلتفرمی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بار خودتان را در زمان کم‌تر و با سرعت بسیار بیشتری از مبدا موردنظر به مقصد بفرستید. همچنین این بازارگاه باعث می‌شود تا حمل و نقل برای ماشین‌های باربری و شرکت‌ها نیز به صرفه‌تر شود، زیرا آسان‌تر می‌توانند بار برگشت را پیدا کنند. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از بازارگاه آنلاین استفاده کرده‌اید یا خیر؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ساناز صفایی
  19 بهمن 1401 11:54 ق.ظ

  با سلام چطور یک بازارگاه حمل و نقل ایجاد کنیم؟تمام شرایط مذکور هم داریم؟ برای ثبت بازارگاه چکار باید بکنیم؟ با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست