زمان مطالعه : 5 دقیقه

شکی نیست که آینده متعلق به خودروهای متصل است است اما نکته در اینجاست که فناوری تلماتیک در این تحولات چه نقشی را ایفا می‌کند. با ظهور پاندمی کرونا در جهان که کسب و کارها و شیوه‌های اجرایی آنرا با تحول روبرو کرد، فناوری تلماتیک جایگاه مستحکم‌تری در صنعت حمل و نقل پیدا کرد. مطرح شدن مواردی چون فاصله‌گذاری اجتماعی، تحویل کالا بدون تماس بسیاری از صاحبان این صنعت محورهای جدیدی را در کسب و کار خود تعریف نمودند و یا حتی مجبور به تغییر کامل عملکرد و فرایند کسب و کار خود شدند تا بتوانند با استانداردهای بهداشتی و سلامتی مرتبط با کرونا تطابق پیدا کنند.

از آنجایی که امروزه اکثر کسب و کارها به ناوگان‌های خودرو متکی هستند، صنعت حمل و نقل توجه به فناوری‌های جدید را در اولویت خود قرار داده است و مدیران ناوگان آینده‌ای پر از تغییرات را پیش روی خود دارند؛ آینده‌ای نظیر خودروهای متصل، خودروهای الکتریکی و ناوگان‌های خودران.

اما فناوری تلماتیک در آینده در چهار بخش اصلی تاثیر برجسته‌ای دارد که در اینجا به آن می‌پردازیم.

تلماتیک و خودروهای الکتریکی

هر چند در حال حاضر خودروهای الکتریکی درصد کمی از بازار فعلی خودرو را به خود اختصاص داده‌اند، انتظار می‌رود که در دهه آینده نقش این خودروها در صنعت حمل و نقل برجسته‌تر شود. در اروپا این خودروها در حال ورود به سطح بالاتری از محبوبیت هستند؛ دولت‌های اروپایی با اختصاص یارانه و تعریف مزیت‌های تشویقی برای دارندگان خودرو هم در بخش عرضه و هم تقاضا در جهت توسعه کاربرد هر چه بیشتر خودروهای الکتریکی حرکت می‌کنند. این موضوع در آمار هم مشخص است، اگر به سال 2020 نگاهی بیندازیم می بینیم که علی‌رغم بحران کرونا، فروش خودروهای الکتریکی در 4 ماهه اول این سال در کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا به عنوان بزرگترین بازارهای خودروی اروپا، نسبت به سال گذشته خود حدود 90 درصد بیشتر بوده است.

پیش بینی می‌شود بازار جهانی خودروهای الکتریکی تا پایان سال 2026 به 40/6 میلیون دستگاه برسد. همچنین طبق مطالعه بلومبرگ تا سال 2040 خودروهای الکتریکی 31 درصد از کل وسایل نقلیه مسافربری در جاده‌ها را به خود اختصاص خواهند داد.  در این میان موتورسیکلت‌ها و اتوبوس‌ها شهری در حال حاضر در جهان با سرعتی بالا در حال برقی شدن هستند و خودروهای سبک بخش دیگری هستند که بیشتر تحت تاثیر این روند قرار خواهند گرفت

جایگاه فناوری تلماتیک در خودروهای الکتریکی کجاست؟

با استفاده از تلماتیک در یک وسیله نقلیه الکتریکی شما مواجه با یک سیستم اندازه‌گیری دقیق خواهید بود. با این فناوری قادر هستید تا داده‌های مورد نیاز خود را نظارت و ذخیره کنید و بر مبنای واقعیت و نه فرضیات تصمیمات آگاهانه بگیرید. نکته‌ای که موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. این فناوری محورهای اصلی زیر را تحت تاثیر قرار خواهد داد:

  • سبک رانندگی: کنترل عادات خطرناک راننده که موجب فرسودگی قطعات خودرو می‌شود و به هزینه تعمیر و نگهداری آن می‌افزاید
  • وضعیت باتری برای حفظ سطح شارژ بهینه
  • میزان مصرف انرژی در هر کیلومتر

 تلماتیک و خودروهای خودران

رانندگی خودران در آینده به طور چشمگیری حمل و نقل جاده‌ای را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. وسایل نقلیه خودران امکان حرکت مستقل برای افرادی که مهارت لازم در رانندگی را ندارند و همچنین افرادی که از معلولیت رنج می‌برند را فراهم می‌سازد. این خودروها برای مسافران راحتی و انعطاف بیشتر برای مطالعه، استراحت و یا حتی کار در حین سفر را مهیا می‌کنند. از طرفی با کاهش خطاهای انسانی بدین طریق ایمنی بیشتر، کاهش خطرات تصادفات در حمل و نقل جاده‌ای بوجود خواهد آمد. این موضوعات به طور قابل توجهی به پذیرش بیشتر این وسایل نقلیه در بازار کمک می‌کند.

انتظار می‌روند صنعت حمل و نقل بواسطه خودروهای خودران در آینده رشد قابل توجهی را شاهد باشد، هر چند این موضوع با چالش‌هایی نیز روبرو خواهد بود. به عنوان مثال در حالی که پیش از این شاهد بکارگیری وسایل نقلیه خودران سطح 4 (توانایی رانندگی بدون دخالت انسان در شرایط خاص یا مسیرهای از پیش تعیین شده) برای آزمایش عمومی توسط برخی شرکت‌های اروپایی بودیم، بکارگیری این خودروها برای تاکسی‌ها یا مینی‌بوس‌های شهری با حذف نظارت کامل انسان در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد. در حقیقت هنوز هیچ فناوری قادر به پیاده‌سازی اتوماسیون کامل (سطح 5) در صنعت حمل و نقل نیست به طوری که بتوان خودرویی تولید کرد که با تمام سناریوهای رانندگی در کلیه شرایط جاده، آب و هوا و ترافیک سازگار باشد؛ حتی برخی ادعا می‌کنند که این سطح ممکن است هرگز بدست نیاید.

بیشتر بخوانید: فناوری خودرو متصل و نقش آن در مدیریت ناوگان

جایگاه فناوری تلماتیک در خودروهای خودران کجاست؟

برای اینکه خودروهای خودران به جریانی اصلی در صنعت حمل و نقل تبدیل شوند، باید آزمایشات بسیار دقیقی در این خصوص انجام گیرد. تلماتیک مدیریتی پویا را به وسایل نقلیه اهدا می‌کند و نقش مهمی در اندازه‌گیری داده‌های اصلی خودرو در زمان واقعی، سرعت، عملکرد، مسیرها، رفتار رانندگان در جاده (شتاب‌گیری، پیچیدن‌های خطرناک، حرکت بین خطوط جاده)، مصرف انرژی، زمان تخمینی رسیدن به مقصد و… ایفا می‌کند. تلماتیک می‌تواند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و تحلیل‌های پیش بینی‌کننده به تعیین زمان سرویس خودروی خودران کمک کند و یا در مواقع اضطراری سیگنال‌های دریافت کمک را به تیم‌های اورژانس ارسال کند.

تلماتیک و خودروهای متصل

با ظهور خدمات متصل و افزایش تقاضا در بین صاحبان ناوگان، تلماتیک به یک نقطه تمایز کلیدی برای تولید کنندگان خودرو تبدیل شده است. مزیت تلماتیک توانایی جمع آوری داده‌ها از وسیله نقلیه از لحظه تحویل از کارخانه است. خدمات خودروهای متصل از یک عامل متمایز کننده به یک ویژگی مشترک خودروها تبدیل شده است و اکنون تعداد فزاینده‌ای از وسایل نقلیه جدید به این فناوری مجهز شده‌اند. اما در صنعت حمل و نقل مهمترین مزایای تلماتیک برای مدیران ناوگان را می‌توان به به شرح زیر خلاصه کرد:

  • ارایه راه‌حل برای بخش لجستیک ناوگان دارای مدل‌های مختلف خودرو
  • توانایی برنامه ریزی خرید وسیله نقلیه جدید برای ناوگان با توجه به قابلیت انطباق با تلماتیک
  • اگر سازمان درگیر فرایند تدارکات طولانی مدت است، اجرای آنرا سریع‌تر می‌سازد.

 تلماتیک بر پایه تلفن‌های همراه و بیمه خودرو

هم اینک شرکت‌های بیمه از تلماتیک بر پایه تلفن‌های همراه بسیار سود می‌برند. پیش بینی می‌شود که تا سال 2023 حدود 70 درصد خودروهای سبک و کامیون‌های جهان به اینترنت وصل شوند و این موضوع در آینده شرکت‌های بیمه خودرو بسیار حایز اهمیت است. از طریق فناوری تلماتیک و با استفاده از تلفن‌های همراه شرکت‌های بیمه به داده‌های آنی و در لحظه دسترسی خواهند داشت که بدین شکل می‌توانند ریسک‌های حساب شده‌تر و دقیق‌تری را در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند. در این حالت تلماتیک به بیمه‌گران کمک می‌کند تا در عوض تکیه بر شاهدان و گفته‌های آنها حقایق واقعی تصادفات جاده‌ای را تجزیه و تحلیل کنند.

از سوی دیگر با بهره‌گیری از تلماتیک مدیران ناوگان می توانند داده‌های واقعی را به شرکت‌های بیمه ارسال کنند تا رفتار راننده را بهتر ارزیابی نمایند. همچنین قادر به بازیابی و ردیابی وسایل نقلیه دزدیده شده هستند و می‌توانند از تعمیر و نگهداری به موقع برای جلوگیری از خرابی‌ها در وسط جاده و خطرات حاصل از آن استفاده کنند.

آینده فناوری را زودتر از وقوع آن پیش بینی کنید

سلسله مقالاتی که در مورد آینده فناوری و روند آن در صنعت حمل و نقل می‌خوانید صرفا نشان‌دهنده مسیری است که با آن روبرو هستید. آگاهی نقطه اول حرکت است و بعد از آن تصمیم برای اقدام و قرارگیری در مسیر درست است که کسب و کار شما را رو به جلو حرکت می‌دهد. اگر می‌خواهید جلوتر از زمان خود حرکت کنید و فناوری‌های پیشرفته را در ناوگان خود پیاده‌سازی نمایید، حتما با کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا در تماس باشید. ما شریک شما هستیم در مسیری که برای آینده انتخاب کرده‌اید و در این راه توسعه دهنده کسب و کارتان هستیم.

منبع: Fleetcomplete

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست