1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. چطور خودروهای الکتریکی، صنعت باربری را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

چطور خودروهای الکتریکی، صنعت باربری را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

طبق نظرسنجی که greenfleetmagazine انجام داده بود، بیش از 90 درصد مدیران ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف گفته بودند که در آینده نزدیک، تمام خودروهای  باربری الکتریکی خواهند شد و استفاده از آن‌ها تبدیل به یک ترند می‌گردد.

بن‌مندل، مدیر موسسه خصوصی Calstart می‌گوید: « استفاده از کامیون و خودروهای باربری الکتریکی در آمریکا، کانادا و دیگر نقاط جهان در حال افزایش است. او اضافه می‌کند که این رشد به حد قابل‌توجهی در حال افزایش است و انتظار می‌رود، در سال 2023 تعداد خودروی الکتریکی حمل بار به عدد 195 عدد برسد که نسبت به سال 2019 دو برابر است.

اما نقش این خودروها در بهبود بهره‌وری ناوگان حمل و نقل سازمان و شرکت‌های مختلف چیست و چطور خودروی الکتریکی صنعت باربری را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ در این مطلب به جواب این دو سوال می‌پردازیم و موارد مربوط با آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

انگیزه‌های موجود برای استفاده از خودروی باربری الکتریکی

انگیزه‌های موجود برای استفاده از این نوع از خودروها در ناوگان به دو دسته‌ی انگیزه‌های درونی و بیرونی تقسیم‌بندی می‌شود.

مثلا خیلی از شرکت‌ها برای کاهش میزان کربن تولید توسط ناوگانشان، خودروی باربری الکتریکی را جایگزین، خودروهای عادی و بنزینی می‌کنند تا هم به محیط‌ زیست کمک کنند و هم از قوانین دولت پیروی کنند و بتوانند معافیت‌های مالی خوبی کسب کنند.

عده‌ای دیگر برای کاهش آلاینده‌ها و افزایش سلامت مردم این کار را انجام می‌دهند و این موضوع را به عنوان وظیفه‌ی اجتماعی خودشان به انجام می‌رسانند.

این دو، نمونه‌هایی از انگیزه‌های درونی افراد برای استفاده از خودروی باربری الکتریکی به جای ماشین بنزینی و گازی به شمار می‌آید.

اما در ادامه به بررسی انگیزه‌های خارجی و بیرونی شرکت برای چنین استفاده‌هایی می‌پردازیم تا با آن‌ها به خوبی آشنا شوید و ابهامی در این زمینه نداشته باشید.

کاهش هزینه مصرف سوخت خودروی باربری الکتریکی

در ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها، نخستین چیزی که به عنوان خرج عمده محاسبه می‌شود، هزینه‌ی سوخت مصرفی خودروهای بنزینی و گازی است.

تعداد بالای خودروها سازمان در کنار سرویس‌های متعدد آن‌ها، باعث به وجود آمدن حجم زیاد مصرفی بنزین می‌گردد.

مصرف بنزین باید کنترل شود و تا حد ممکن در آن صرفه‌جویی گردد تا خرج‌های شرکت به طور قابل‌توجهی کاهش یابد.

این مهم با جایگزینی خودروی باربری الکتریکی به جای نوع‌های دیگر ممکن است. میزان مسافتی که این خودروها طی می‌کنند، از خودروهای بنزینی و گازی بسیار بیشتر است، بهای سوخت آن‌ها نیز کم‌تر و مصرف برق بسیار کمی دارند. همین عوامل کاهش هزینه مصرف سوخت خودروی باربری الکتریکی و به صرفه‌بودن آن‌ها برای خرید می‌گردد.

بیشتر بخوانید: چشم ‌انداز آینده تلماتیک و روند جدید آن در صنعت حمل و نقل

کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری

یکی از زیادترین خرج‌های ناوگان حمل و نقل یک شرکت، مربوط به هزینه تعمیرات و نگهداری خودروهای باربری می‌شود.

معمولا، این خودروها گران‌قیمت هستند و به همین دلیل قطعاتشان سخت گیر می‌آید و قیمت بسیار بالایی دارند. از طرفی دیگر با از کار افتادن هر خودرو، تعدادی از راننده‌ها و قسمتی از ناوگان بیکار می‌شود و بخشی از سفارش‌ها به موقع به محل موردنظر نمی‌رسند که باعث ایجاد نارضایتی برای مشتریان می‌گردد.

بنابراین مهم است که کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری خودروی باربری الکتریکی فکر کنید و آن را در نظر داشته باشید. استفاده از خودروهای برقی می‌تواند این فرصت را برای شما ایجاد کند و هزینه‌ها را تا حد مطلوبی برای شرکت کاهش دهد.

این کاهش صرفه‌جویی مالی و افزایش بهره‌وری برای سازمان را به ارمغان می‌آورد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار تعمیرات و نگهداری خودرو

کم‌بودن هزینه‌ی خرید این خودروهای باربری برقی

هزینه خرید کامیون‌های باربری غیر الکتریکی بسیار بالا است و همین موضوع استفاده از آن‌ها را بسیار ریسک‌پذیر می‌کند.

اگر یکی از این خودروها، آسیب ببیند یا دزدیده شود، عملا شرکت یا سازمان ضرر بزرگی کرده است که جبران آن مدت زمان زیادی می‌خواهد. اما اگر خودروهای باربری الکتریکی به جای ماشین‌های معمولی جایگزین شوند، این مشکل حل خواهد شد.

زیرا قیمت خرید خودروهای باربری الکتریکی بسیار پایین‌تر است و در صورت سرقت، شما ضرر زیادی نمی‌کنید و به راحتی می‌توانید یک جایگزین برای آن تهیه کنید و نیازتان برطرف کنید.

امکان رساندن سریعتر سفارشات مشتریان

سرعت خودرو در هنگام حرکت، یکی از فاکتورهای اثرگذار در رسیدن سفارش به مشتری موردنظر شرکت است. هرچه سرعت خودرو بیشتر باشد، سفارش نیز سریعتر به دست فرد منتظر خواهد رسید.

اگر بخواهیم خودروهای برقی و بنزینی را از نظر سرعت مقایسه کنیم، می‌توانیم بگوییم خودروهای باربری الکتریکی وزن سرعت بیشتری دارند. زیرا وزن آن‌ها کم‌تر است و قطعات کم‌تری برای ساخت آن‌ها به کار رفته است.

این موضوع می‌تواند یک برگ برنده برای ناوگان حمل و نقل سازمان یا شرکت باشد، زیرا هنگامی که فرد سفارشش را در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل می‌گیرد، رضایت بیشتری دارد و دوباره از شما خرید خواهد کرد.

افزایش رضایت رانندگان

رضایت راننده خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر رفتار راننده خوب نباشد، در هنگام تحویل‌دادن سفارش ممکن است با مشتری ترشرویی کند و او را از خریدش پشیمان کند. اما چگونه می‌توان این رضایت کسب کرد؟

راه‌های بسیاری برای این کار وجود دارد، یکی از آن‌ها استفاده از خودروی باربری الکتریکی به جای خودروی بنزینی است. حتما برای شما پیش آمده است که چگونه این جایگزینی می‌تواند رضایت راننده را به همراه داشته باشد؟

جواب این سوال ساده است. راننده شما دوست دارد در طول ماه یا روز تعداد سرویس‌های بیشتری برود و در‌آمد بالاتری کسب کند. هرچه این دو مورد بیشتر برایش محقق شود، رضایت بیشتری دارد. خودروهای الکتریکی با سرعت بالاتر خودشان کمک می‌کند تا تعداد سرویس‌های رانندگان افزایش یابد و رضایت بیشتر آن‌ها نیز به راحتی کسب گردد.

بیشتر بخوانید: ابرروندهای هدایت‌کننده صنعت خودروهای متصل چیست؟

امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی

مالیات یکی از نکاتی است که شرکت‌های بزرگ بسیار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها دوست دارند تا راهی برای کاهش مالیات شرکت خودشان پیدا کنند و مبلغ کم‌تری را پرداخت کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار جایگزین‌کردن خودروهای باربری برقی با ماشین‌های بنزینی است که امروزه در حال خدمت‌رسانی هستند.

دولت برای حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از آلایندگی هوا، معافیت‌های را در نظر می‌گیرید یا گرفته است که مدیران ناوگان حمل و نقل شرکت‌های خصوصی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و مبلغ بسیار کم‌تری پرداخت کنند.

امکان کنترل راحت خودروها با‌استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل

به طور معمول شرکت‌ها و سازمان‌ها برای مدیریت خودروهای باربری بنزینی خودشان از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده می‌کنند. هنگام جایگزین‌کردن خودروهای بنزینی نیست، امکان استفاده از این نرم‌افزار وجود دارد و در این زمینه این افراد را با‌محدودیت مواجه نمی‌کند.

در ادامه برخی از امکانات این نرم‌افزار را به طور مختصر برای شما بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و سوالاتتان در آن زمینه‌های رفع گردد.

پایش و کنترل راننده و خودرو

یکی از موضوعات مهم در هنگام حرکت خودروی باربری، پایش و کنترل خودرو و راننده است. زیرا بار این خودروها به طور معمول گران‌قیمت هستند و در صورت بروز خطا یا مشکل امکان خرابی آن کالای ارزشمند به راحتی وجود دارد. نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل امکان این پایش را با‌کمک ردیاب خودرو به شما می‌دهد.

کنترل خودرو و جلوگیری از خرابی سریع آن‌ها

همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم، خرابی خودرو باربری بسیار ضرر‌زننده و بد است. زیرا تعمیر این خودرو هزینه‌ی بسیار بالایی دارد. اما اگر قبل از خرابی خودروی باربری الکتریکی شما، از آن مطلع شوید و یا به صورت دوره‌ای وضعیت آن را بررسی کنید، می‌توانید به خوبی از بروز این اتفاقات جلوگیری کنید.

این مهم با به کارگیری نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به دست می‌آید و شما می‌توانید از آن برای کاهش هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری خودروی باربری الکتریکی خودتان استفاده کنید.

امکان برنامه‌ریزی حرکت انواع خودروهای باربری الکتریکی

در یک شرکت با تعداد زیاد خودرو، برنامه‌ریزی بسیار مهم است و باید آن را جدی گرفت. زیرا اگر برنامه‌ریزی وجود نداشته باشد، بین حرکت خودروی باربری الکتریکی شماره‌ی یک با شماره‌ی دو و بقیه موارد، اختلال و ناهماهنگی به وجود می‌آید که می‌تواند هم رسیدن سفارش را به تاخیر بیندازد و نارضایتی مشتری را به همراه خودش بیاورد.

از خودروهای باربری الکتریکی استفاده کنید

خودروهای باربری الکتریکی می‌توانند اثرات بسیار ویژه‌ای برروی عملکرد ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌ها داشته باشد و بازدهی آن‌ها را به طور قابل توجهی افزایش دهد. اما مشکلی در این زمینه وجود دارد، عدم آگاهی مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های از این موضوع است. به همین دلیل در این متن سعی کردیم، انگیزه‌های مختلف استفاده از این خودروها که شامل انگیزه‌های درونی و بیرونی می‌شد را به طور مختصر و مفید برای شما بیان کنیم.

شما می‌تواند برای دریافت نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل و کسب اطلاعات بیشتر، با‌استفاده از شماره تلفن‌های داخل سایت با ما تماس بگیرید تا با کارشناسان مربوطه صحبت کنید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست