1. خانه
  2. وبلاگ
  3. اخبار فناوری
  4. اثر وضع مقررات سایبری بر شبکه‌ی خودروهای متصل چیست؟

اثر وضع مقررات سایبری بر شبکه‌ی خودروهای متصل چیست؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

طبق تحقیق‌های انجام‌شده و تجزیه و تحلیل‌های سایت فراست و سالیوان تا سال 2025، بیش از 86 درصد از ناوگان حمل و نقل خودرویی در جهان مال خود می‌کنند. افزایش اتصال خودروها به هم، علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، مشکلاتی را به بار خواهد آورد.  نقاط کور و باگ‌هایی که در سیستم این خودروها وجود دارد، باعث می‌شود تا شبکه‌ی خودروهای متصل خوراکی مناسب برای هکرها تبدیل بشوند.

این موضوع می‌تواند خطرات بسیاری بر این صنعت داشته باشد و بر‌روی آن اثر ویژه‌ای داشته باشد. به همین دلیل دولت‌ها سعی می‌کنند تا وضع قوانین سایبری ریسک استفاده از شبکه‌ی خودروهای متصل را به حداقل ممکن خودشان برسانند. وضع این قوانین، یکسری بدی‌ها و یکسری خوبی‌ها دارد که در این مطلب قصد داریم به آن‌ها بپردازیم و اثر وضع مقررات سایبری بر شبکه‌ی خودروهای متصل را مشاهده و پیش‌بینی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با این موارد آشنا شوید.

چه کسانی در شبکه‌ی خودروهای متصل هستند؟

قبل از هرچیزی باید در مورد اجزای شبکه‌ی خودروهای متصل صحبت کنیم و ببینیم که چه سازمان یا افرادی در این شبکه دخیل هستند. اولین و مهم‌ترین عضو شبکه‌ی خودروهای متصل شرکت‌ها و سازمان‌های استفاده‌کننده از آن‌ها هستند. زیرا تا خدمات‌گیرنده‌ای و نیازی وجود نداشته باشد، خدمتی به وجود نخواهد آمد.

اداره کل استاندار یا آژانس‌های امنیتی

عضو بعدی آژانس امنیتی و استاندارد هرکشوری است. به طور مثال در ایران، قطعا اداره‌ی استاندارد در این شبکه مشارکت دارد و می‌تواند اثر ویژه‌ای بر‌روی آن بگذارد. زیرا اداره استاندارد است که باید درست‌بودن خودروهای متصل جدید را موردتایید قرار دهد تا توسط دگیر اجزا نیز قبول شوند.

نیروی انتظامی و پلیس راهور

ناوگان خوردوی متصل قرار است که در خیابان‌ها حرکت کنند و از جلوی ماموران پلیس راهور عبور نمایند. بنابراین حضور این نیرو نیز در شبکه‌ی خودروهای متصل اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر پلیس قوانین سایبری و موجود برای خودروهای متصل را تایید نکند، خودروهای شما هرروز جریمه خواهند شود و دچار ضررهای مالی هنگفت می‌شوید.

بیشتر بخوانید: فناوری خودروی متصل و نقش آن در مدیریت ناوگان حمل و نقل

سازندگان خودروهای متصل

قوانین باید با هماهنگی سازنده‌های خودروهای متصل وضع شود تا آن‌ها بدانند باید چه تجهیزاتی و امکاناتی در این خودروها قرار دهند و چگونه این کار را انجام دهند تا از نظر اقتصادی برای آن‌ها نیز انجام این کار جذاب به صرفه دربیاید.

قوانین سایبری برای شبکه‌ی خودروهای متصل

اعضا و اجزای شبکه‌ی خودروهای متصل برای بهبود حرکت این شبکه و افزایش ایمنی رانندگان و دیگر افراد استفاده‌کننده از این خودروها، یکسری قوانین درنظر گرفته‌اند تا بتوانند بهتر بر‌روی این مواد نظارت کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین این قوانین را برای شما بیان می‌کنیم تا نسبت به آن‌ها آگاه شوید.

ISO/SAE 21434؛ فراهم‌کننده‌ی امنیت در هنگام ساخت

ISO/SAE 21434 استانداردی است که به سازندگان خودروهای متصل یا همان OEM ها کمک می‌کند تا بدانند در هنگام طراحی، ساخت و عرضه‌ی خودروهای متصل باید چه استاندارهایی را مدنظر خودشان قرار دهند و در این زمینه با ابهامی رو‌به‌رو نباشند.

همچنین وجود این استاندارد، کار سازمان‌ها و نهادهای ناظر برای کنترل خودروها را راحت‌تر و آسان‌تر از قبل می‌کند و از طرفی دیگر، خیال شرکت‌ها و سازمان‌های استفاده کننده از ناوگان خودروهای متصل را از این بابت راحت می‌کند. این استاندارد، علاوه برموارد مربوط به ساخت فیزیکی محصولات، در مورد نرم‌افزار خودروهای متصل و لزوم رعایت نکات مربوط به امنیت در آن، توجه بسیار زیادی دارد و آن را مدنظر می‌گیرد.

این موضوع یکی از اثر وضع مقررات سایبری بر شبکه‌ی خودروهای متصل است که از همه‌جهت مطلوب و پسندیده است.

بیشتر بخوانید: چالش‌های استفاده از ناوگان خودروی متصل در سازمان‌ها چیست؟

WP.29؛ تامین‌کننده‌ی امنیت سایبری خودروهای متصل

این قانون سایبری تنها در مورد امنیت سایبری خودروهای متصل صحبت می‌کند و وظیفه‌ی انجام آن‌ را برعهده‌ی سازندگان خودرو و OEM ها می‌گذارد و در صورت بروز مشکل آن‌ها را مقصر این موضوع به شمار می‌آورد. این قانون سه اصل مهم دارد که در ادامه به بررسی و شرح آن‌ها به طور کامل و دقیق می‌پردازیم.

پیاده‌سازی امنیت با طراحی در طول توسعه‌ی خودرو

به روز شدن خودرو و رفع باگ‌های نرم‌افزاری خودروهای متصل یکی از اصل‌های مهم این قانون سایبری است که می‌تواند اثر ویژه‌ای بر‌روی جلوگیری از اختلال در هنگام حرکت این خودروها در طول روز گردد. این اصل در واقع می‌گوید، سازندگان باید نرم‌افزار را در طور ساخت خودرو به گونه‌ای بسازند که امکان به روز‌رسانی راحت و سریع آن وجود داشته باشد و در روند توسع محدودیتی وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال اگر شما امروز به خودروهای تسلا نگاه کنید، می‌بینید که امکانات نرم‌افزاری خودروهای آن‌ها روز‌به‌روز بهبود پیدا می‌کند و اشکالات سخت‌افزاری نیز کاهش می‌یابند تا راننده تجربه کاربری بهتری در موقع استفاده از آن‌ها داشته باشد.

تشخیص نفوذ و محافظت از ناوگان خوردویی سازمان

اصل دیگری که این قانون تعیین کرده است، فراهم‌آوردن بستری مناسب در نرم‌افزار خودرو، برای تشخیص نفوذ‌های احتمالی هکرها است. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که تا شما نتوانید، علت نفوذ را تشخیص دهید، نمی‌توانید راهی مناسب برای مبارزه با آن پیدا کنید و خودتان از شر مزاحمت‌های مربوط به آن خلاص کنید.

مدیریت خطرات سایبری در طول چرخه‌ی حیات خودرو

آخرین موضوعی که این قانون به عنوان تکلیف برای سازنده‌های مشخص کرده است، لزوم وجود بستر مناسب برای مدیریت خطرات سایبری در خودروهای متصل است که می‌تواند اثر ویژه‌ای بر امنیت شبکه‌ی خودروهای متصل سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آیا امکان فروش داده‌های خودروهای متصل وجود دارد؟

اثر وضع مقررات سایبری بر شبکه‌ی خودروهای متصل چیست؟

باتوجه به مطالب گفته‌شده نتیجه می‌گیریم که وجود مقررات سایبری می‌تواند استفاده از خودروهای متصل را بسیار کم‌خطرتر کند و ریسک به کارگیری آن‌ها را به حداقل ممکن خودش برساند.

قوانین سایبری؛ بهبوددهنده‌ی شبکه‌ی خودروهای متصل

قوانین سایبری اثر ویژه‌ و مهمی بر بهبود روند حرکت شبکه‌ی خودروهای متصل خواهد داشت و باعث می‌شود تا سرعت حرکت آن افزایش قابل توجهی داشته باشد و در مسیر درست این حرکت را انجام دهد. به همین دلیل و برای آشنایی شما با این قوانین و اثر آن‌ها، بررسی کوتاهی بر‌روی این موارد انجام دادیم تا شما با قوانین سایبری و شرایط آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید.

شما می‌توانید برای مشاهده نرم‌افزار مدیریت ناوگان خودروهای متصل به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید و یا با‌استفاده از شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست