زمان مطالعه : 4 دقیقه

هزینه‌های بهره‌برداری و مدیریت ناوگان در صورت عدم کنترل و نظارت مناسب می‌تواند به‌راحتی افزایش یابد. طبق آمار دریافتی از سطح ناوگان‌های بین‌المللی فعال در سال 2018 میلادی، 56 درصد از شرکت‌های ناوگان افزایش هزینه‌ها را تجربه کردند که دراین میان افزایش قیمت سوخت، افزایش هزینه خرید قطعات یدکی و هزینه‌های بکارگیری فناوری به‌عنوان عوامل اصلی آن به حساب می‌آمده‌اند.

مدیریت هزینه برای شرکت‌های دارای ناوگان یک مشکل همیشگی است، زیرا اکثر مدیران ناوگان به این موضوع آگاه هستند که افزایش فروش همراه با کاهش هزینه‌هاست که موجب سودآوری بالا می‌شود. تخمین زده می‌شود که یک ناوگان با مدیریت و نظارت نادرست به طور متوسط بین ۵ تا ۱۰ درصد از بودجه سالانه خود را هدر می‌دهد. هدررفت پول در تعمیرات بیش از حد غیرضروری وسایل نقلیه، نگهداری از تجهیزات کم استفاده و عدم رعایت مناسب فواصل زمانی برنامه‌ریزی‌شده برای نگهداری پیشگیرانه وسایل نقلیه ناوگان که منجر به خرابی و ایراد خسارت به ناوگان می‌شود، نمونه‌ای از هزینه‌های قابل پیشگیری هستند. با این حال خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که مدیران ناوگان می‌توانند برای کاهش هزینه‌ها آن‌ها را پیاده سازی کنند.

راهکار اول: به حداقل رساندن خرابی وسیله نقلیه حین ماموریت

هر بار که یکی از وسایل نقلیه شما خراب می شود، مانند آن است که پول خود را دور می‌اندازید. با این حال، اگر وسایل نقلیه شما در کنار جاده و حین انجام ماموریت حمل و نقل خراب شود، هزینه بالاتری را متحمل خواهید شد. زیرا به دلیل دوری وسیله نقلیه از مراکز تخصصی تعمیراتی، هزینه اعزام تجهیزات و نیروی ماهر برای رفع مشکل بسیار بالا خواهد بود، ضمن اینکه تاخیر در انجام تحویل محموله به مشتری، اعتبار و سرمایه معنوی شرکت را صدمه می‌زند.

باید توجه داشت که یک ناوگان سالم، که تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را به عنوان یک راهکار اصلی بکار می‌بندد، ناوگانی ارزان‌تر برای استفاده و بهره‌برداری است. این موضوع با روی کار آمدن فناوری‌های مدیریت ناوگان، در حال حاضر گزینه‌ای آسان و مفید برای مدیران است. در این حالت اعلام پیش از موعد مشکلات احتمالی و برنامه‌ریزی برای رفع آن از هزینه‌های اضافی تعمیرات خودرو حین انجام ماموریت می‌کاهد.

راهکار دوم: بهینه‌سازی مصرف سوخت

مصرف سوخت یکی از بزرگترین هزینه‌های عملیاتی ناوگان است که مدیریت آن همواره شرکت‌ها را با چالش مواجه می‌کند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در 53 درصد از شرکت‌های فعال حمل و نقل، مصرف سوخت به دلایلی مانند برنامه‌ریزی ناکارآمد مسیر ماموریت وسیله نقلیه، تراکم ترافیک، اشتباهات حسابداری، سرقت سوخت و رفتار نامناسب راننده، از بودجه پیش‌بینی شده سالانه برای این منظور فراتر است.

وقتی صحبت از کاهش هزینه‌های سوخت، به ویژه موارد مرتبط با رفتار پر خطر و نامناسب راننده می‌شود، داده‌ها قوی‌ترین سلاح ناوگان هستند. مدیران ناوگان بدون اطلاع از مدت زمانی که رانندگان بیکار هستند یا اینکه کدام رانندگان بیشتر در بیکار هستند، اطلاعات لازم را برای برداشتن گام‌های مشخص برای کاهش هزینه های سوخت را نخواهند داشت.

نصب تجهیزات ردیابی در وسایل نقلیه ناوگان نه تنها به مدیران اجازه می‌دهد تا ساعات بیکاری را ردیابی کنند، بلکه موارد دیگری را نیز که به هدر رفتن سوخت کمک می‌کنند، مانند برنامه ریزی نادرست مسیر و ناکارآمدی برنامه ریزی حمل بار را مدیریت می‌کنند.

راهکار سوم: اصلاح شیوه‌های رانندگی

در حال حاضر با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توان داده‌های مربوط به عملکرد راننده را ردیابی کرد. این موضوع به مدیران ناوگان امکان می‌دهد تا در مورد بهبود عملکرد رانندگان از نظر ایمن بودن و بهره‌وری سوخت، بازخوردی مناسب را ارائه دهند. با ردیابی GPS می‌توان مکان لحظه‌ای وسیله نقلیه را مشاهده کرد و به راننده در عبور از مسیرهای با تردد کمتر کمک نمود. باید توجه داشت استفاده از فناوری یک بازی هوشمندانه برای سازمان‌هایی است که می خواهند از رقبا جلوتر بمانند و مدیران آگاه به این موضوع در حداکثر ممکن از آن استفاده می‌کنند.

راهکار چهارم: دریافت بهترین نرخ حق بیمه

حق بیمه‌ای که شرکت حمل و نقل می‌پردازد به عوامل خارجی غیر قابل کنترل و همچنین به عوامل داخلی قابل مدیریت بستگی دارد. یکی از مواردی که به افزایش حق بیمه کمک می کند و قابل مدیریت است، سابقه ایمنی ناوگان شما است عموما شرکت‌های بیمه به دنبال آن هستند که یک گزارش بیمه با حداقل سوابق تصادف و رانندگی پر خطر داشته باشند. تصادف یک خطر ذاتی در صنعت حمل و نقل است و شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت نگاهی دقیق به انواع تصادفات رخ داده و اینکه وسیله نقلیه چه نقشی در ایجاد آنها داشته یا نداشته است، می اندازد.

ارائه دهندگان بیمه در بررسی سوابق معمولا بین حوادث قابل اجتناب و غیرقابل اجتناب تمایز قائل می شوند. نظارت و ارزیابی مداوم بر روی رفتارهای پر خطر برای اطمینان از اینکه رانندگان، ایمنی در جاده را در اولویت قرار می‌دهند بسیار اهمیت دارد. دوربین‌های داش‌کم‌ که به‌طور خودکار ویدیوها را در یک پلتفرم ویژه بارگذاری می‌کنند، راه بسیار خوبی برای آموزش‌ مستمر به رانندگان در جهت اطمینان از این موضوع است که ناوگان سابقه ایمنی خوبی را برای پایین نگه داشتن حق بیمه‌ها حفظ می‌کند.

راهکار پنجم: مدیریت تدارکات و زنجیره تامین

استفاده از فناوری تلماتیک پیشرفته کلید موفقیت در مدیریت تدارکات و زنجیره تامین است. با استفاده از آن مدیران می‌توانند مجموعه‌های مختلف داده را ردیابی کنند که به آنها امکان می‌دهد مناطق ناکارآمد را پیدا کرده و مشکل را اصلاح کنند. به عنوان مثال، یک دستگاه جی‌پی‌اس می‌تواند احتراق، طول مسافت، دور آرام موتور و سرعت خودرو را ردیابی کند. داده‌ها همچنین می‌توانند به ارائه بازخورد بهتر به رانندگان در مورد روش‌های اتخاذ شیوه‌های رانندگی بهتر که موجب صرفه‌جویی در هزینه و جلوگیری از تصادف می‌شود، کمک کند.

با رعایت نکات بالا حساب بانکی شرکت خود را مدیریت کنید

با افزایش هزینه‌های خارجی که خارج از کنترل است، چالش پیش روی هر مدیر ناوگان دستیابی به هزینه‌های سربار پایین و کنترل مخارج قابل اجتناب برای حفظ سودآوری کلی شرکت تا حد ممکن است. پیروی از راهکارهای اشاره شده اولین گام برای کاهش هزینه‌های عملیاتی ناوگان شماست. در این میان فناوری‌های نوین تقریبا در هر استراتژی برای کاهش هزینه‌ها، نقش مهمی ایفا می‌کنند. اگر به دنبال یک شریک فناوری مدیریت ناوگان هستید که بتواند به شما در کاهش هزینه‌های ناوگان کمک کند، برای دریافت یک نسخه آزمایشی با شرکت پیشگامان آسیا تماس حاصل کنید.

منابع:

envuetelematics، fleetcomplete

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست