1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. بهبود ایمنی و کارایی ناوگان سرویس مدارس با استفاده از تلماتیک

بهبود ایمنی و کارایی ناوگان سرویس مدارس با استفاده از تلماتیک

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

آمار 16 میلیونی دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی مختلف در سال 1401 و نیاز آن‌ها به سرویس حمل و نقل موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت. هر چند بسیاری از دانش‌آموزان توسط والدین به محل تحصیل آورده می‌شوند با این حال تعداد زیادی هم به دلیل مشغله والدین از سرویس مدارس برای این منظور استفاده می‌کنند.

بنابراین سفرهای انجام شده توسط وسایل نقلیه مختلف به عنوان سرویس نیاز به ایمن‌سازی و ارتقای عملکرد دارند تا ضمن آسودگی خیال والدین، فعالیت حمل و نقل دانش‌آموزان در بالاترین سطح کارآیی انجام پذیرد. در این میان استفاده از  دستگاه‌ها و فناوری نوینی مثل تلماتیک بهترین پاسخ برای حل چالش‌های ناوگان حمل و نقل است. اما این فناوری چیست و چگونه در افزایش عملکرد سرویس‌های حمل و نقل مدارس کمک می‌کند؟

آشنایی با نحوه کار فناوری تلماتیک

تلماتیک از دو کلمه Tele که در زبان یونانی به معنی دور و فاصله و بخشی از کلمه informatics به معنای انجام کارها به صورت خودکار تشکیل شده است. به عبارت دیگر دستگاه‌های تلماتیک به عنوان «جعبه سیاه» خودرو به صورت اتوماتیک اطلاعات و داده‌هایی حیاتی خودرو را از راه دور جمع‌آوری، پردازش و انتقال می‌دهند. دستگاه‌های تلماتیک پس از نصب در خودرو بویژه می‌تواند مواردی مثل وضعیت سلامت، کدهای تشخیص عیب، مکان و حرکت وسیله نقلیه را شناسایی و ضبط کنند.

دستگاه‌های تلماتیک چگونه به ناوگان حمل و نقل کمک می‌کنند؟

تلماتیک، یک حلال مشکل است! مشکلاتی که می‌تواند از دید مدیر ناوگان دور بماند. در نظر بگیرید که شما می‌توانید زمان روشن شدن و یا توقف خودرو، زمانی که در حال حرکت است، محل و مسیر فعالیت، سرعت حرکت خودرو و عیب‌ها و مشکلات آن را از راه دور به صورت خودکار ردیابی کنید. اگر بخواهیم کمی بیشتر به فواید این دستگاه‌ها بپردازیم به دریافت اطلاعاتی مثل میزان مصرف سوخت، زمان ترمزهای شدید و به عبارتی نظارت بر رفتار راننده می‌توان اشاره کرد. جالب نیست؟! … شما به عنوان مدیر ناوگان که خودروهای مختلفی را به عنوان ارائه دهندگان خدمت برای سرویس مدارس در اختیار می‌گذارید، اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار خواهید داشت. اطلاعاتی که تصمیم‌گیری‌های شما را ساده‌تر می‌کند.

مزایای کلیدی تلماتیک برای ناوگان سرویس مدارس

1-افزایش ایمنی وسیله نقلیه

مسلماً ایمنی سرویس مدارس در درجه اول اهمیت قرار دارد. یکی از مهمترین نکات در این میان اطمینان از این موضوع است که وسایل نقلیه به طور مداوم در بالاترین عملکرد خود قابل استفاده باشند.

دستگاه‌های تلماتیک می‌توانند اطلاعات قابل توجهی در خصوص وضعیت سلامت خودرو را به مدیر ناوگان منتقل کنند. این اطلاعات قابلیت رفع آنها پیش از وقوع مشکل و خرابی و در نتیجه افزایش ایمنی وسیله نقلیه را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: چشم ‌انداز آینده تلماتیک و روند جدید آن در صنعت حمل و نقل

2-رانندگی ایمن‌تر توسط رانندگان

رانندگان عوامل اصلی در فراهم کردن محیطی امن برای دانش‌آموزان و یا عاملان ایجاد خطر برای آن‌ها در طول سفرهای روزانه هستند. در این میان دستگاه‌های تلماتیک با اطلاعاتی که در اختیار مدیر ناوگان می‌گذارند، ناظران خوبی برای رفتار رانندگان در حین سفر می‌باشند.

علاوه بر قابلیت ثبت و نگهداری مشخصات خودرو در این دستگاه‌ها، ردیابی و نظارت بر رفتارهای پر خطر راننده مثل سرعت‌های بالا یا ترمزهای ناگهانی و حتی ردیابی صدای داخل خودرو، اطلاعاتی هستند که عملکرد مثبت یا منفی راننده را به طور کامل به مدیر ناوگان گزارش می‌کنند.

3-تعمیر و نگهداری بهتر خودرو

اگر فرایند تعمیر و نگهداری سرویس مدارس با دقت، پیش‌بینی و انجام نگیرد می‌تواند چالش‌های زیادی را برای ناوگان به دنبال داشته باشد. ترکیب تلماتیک با بازرسی‌های دقیق روزانه سرویس مدرسه، احتمال غافلگیری ناشی از خرابی خودرو را به حداقل می‌رساند. دستگاه‌های تلماتیک می‌توانند قبل از خرابی قطعات، نشانه‌هایی که ناشی از این موارد است را پیش از بوجود آمدن مشکل جدی برای وسیله نقلیه ثبت کنند. اطلاعاتی که به این شکل ثبت می‌شود به شما این امکان را می‌دهند که قبل از هر خرابی تعمیرات لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تعمیر و نگهداری خودروها چه هزینه‌ای برای شما دارد؟ چگونه این هزینه‌ها را کاهش دهیم؟

4- کاهش هزینه‌ها

هر اندازه فرایند تعمیر و نگهداری در زمان معین و به شکل مناسب‌تری انجام بگیرید به همان میزان هزینه‌های مربوط هم کاهش می‌یابد. به عبارتی رفع مشکل پیش از بوجود آمدن آن نه تنها باعث ایمن‌تر شدن سرویس مدرسه می‌شود بلکه جلوگیری از تعمیرات اضافی و از کار افتادگی خودرو که هر کدام هزینه‌های بیشتری دارند را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر آن با نظارت بر زمان توقف وسیله نقلیه و مدت کارکرد آن می‌توانید از هزینه‌هایی جلوگیری کنید که بسیار قابل توجه هستند.

نکات مهم در خرید یک دستگاه تلماتیک مناسب

حال که با مزایای دستگاه‌های تلماتیک آشنا شدید، شاید به این فکر افتاده باشید که آن‌ها را بر روی سرویس مدارس تحت اختیار خود امتحان کنید. اما در این نقطه برای خریداری دستگاه مناسب نیاز است چند نکته را مورد توجه قرار دهید.

1-شفافیت قیمت

فرایند بودجه بندی برای خرید یک دستگاه جدید و انطباق آن با سیستم موجود می‌تواند چالش برانگیز باشد. پس قبل از خرید، پیش فاکتور کلیه قطعات، سخت‌افزار و نرم‌افزارهایی که برای راه‌اندازی سیستم جدید در سازمان مورد نیاز است و همچنین قابلیت انطباق آن با سیستم موجود را از شرکت ارائه دهنده خدمات درخواست کنید. فاکتوری که به تفکیک هزینه‌ها در آن مشخص باشد. در صورت نیاز قرارداد شفافی برای خرید و سپس پشتیبانی یا گارانتی تجهیزات تنظیم نمایید.

2-یکپارچه‌سازی

اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های تلماتیک بسیار پر اهمیت و ارزشمند هستند اما باید همیشه این داده‌ها را در کنار سایر اطلاعات ناوگان خود مورد بررسی و استفاده قرار دهید. در این خصوص بویژه ضروری است مطمئن شوید که این دستگاه‌ها به راحتی با یک سیستم مدیریت ناوگان جامع و نرم‌افزار مرتبط با آن ادغام می‌شوند. در این حالت کلیه اطلاعات شما به طور یکپارچه در یک محل نگهداری و ثبت می‌شوند.

3-قابلیت دسترسی به اطلاعات

راه‌اندازی ناوگان سرویس مدارس نیاز به رعایت استانداردهای سختگیرانه در خصوص ایمنی وسیله نقلیه و همچنین یک رانندگی ایمن توسط راننده دارد. بنابراین پیش از تهیه دستگاه‌های تلماتیک از این موضوع مطمئن شوید که کلیه اطلاعات مورد نیاز در خصوص ایمنی خودرو و راننده به راحتی برای شما قابل دسترس و نگهداری است.

4- نیاز به تجهیزات خاص

اگر به تجهیزات خاصی مثل دوربین همراه با دستگاه تلماتیک خود نیاز دارید، مطمئن شوید که شرکت ارائه دهنده و منتخب شما برای خرید، کلیه این تجهیزات و یا ویژگی خاص مورد نیاز شما را در اختیار دارد. بدین شکل شما قابلیت دریافت یکپارچه خدمت از یک محل مشخص را دارید و در این خصوص سر درگم نخواهید شد.

5-خدمات پشتیبانی

هر گونه خرابی در دستگاه‌های تلماتیک در حین استفاده از آن می‌تواند ایمنی ناوگان حمل و نقل شما را به خطر بیندازد. بنابراین در هنگام انتخاب و خرید این دستگاه‌ها مطمئن شوید که شرکت مورد نظرتان خدمات پشتیبانی مناسبی در استانداردهای بالا به شما ارائه می‌دهد.

6- و در انتها…

اگر به دنبال شرکتی که بتواند کلیه خدمات مورد نیاز شما در مورد دستگاه‌های تلماتیک را در کیفیت بالا ارائه دهد، با کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا در ارتباط باشید. مشاوره رایگان ما بالاترین تضمین برای خرید و عملکرد مناسب دستگاه شماست.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست