1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. نحوه خواندن اطلاعات ECU ماشین‌های سنگین با استفاده از ردیاب
نحوه خواندن اطلاعات ECU ماشین‌های سنگین با استفاده از ردیاب

نحوه خواندن اطلاعات ECU ماشین‌های سنگین با استفاده از ردیاب

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 7 دقیقه

تمامی عملکردهای خودروهای سنگین توسط ECU آن کنترل می‌شود. این واحد تمامی اطلاعات مختلف خودرو را در خودش ذخیره دارد. کامپیوتر مرکزی خودرو تمامی اطلاعات دریافتی خودش را تحلیل می‌کند و براساس آن‌ها دستورات لازم را به سمت حسگرهای و سنسورهای مختلف خودروی سنگین موردنظر ارسال می‌کند.

دریافت این اطلاعات می‌تواند در زمینه‌های مهمی چون بحث‌های تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش بسیار کمک‌کننده باشد. اما باید درباره نحوه انجام آن اطلاعات مختلفی داشته باشید تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

این کار به کمک ردیاب صورت می‌گیرد و شما نیاز به خریداری یک ردیاب با قابلیت اتصال به شبکه CAN دارید تا بتوانید این خوانش را به خوبی انجام دهید. به همین دلیل در ادامه نحوه عملکرد ردیاب‌های خودرو و استفاده از آن‌ها برای خوانش اطلاعات ECU ماشین‌های سنگین را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

ECU به چه چیزی گفته می‌شود و وظایف آن چیست؟

کامپیوتر مرکزی خودرو وظیفه نمایش انواع خرابی‌های موجود در ماشین سنگین با روشن‌کردن چراغ چک را دارد. همچنین این واحد کنترل‌کننده عملکرد حسگر و سنسورهای ایربگ در هنگام بروز تصادفات از بروز اتفاقات جلوگیری کند و با تنظیم‌کردن درست عملکرد پمپ هوا و کاربراتور، مصرف سوخت ماشین سنگین را به سطحی بهینه برساند. این کامپیوتر مرکزی، پنج بخش مختلف، مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال، خروجی‌های دیجیتال، مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ، فرم‌دهنده سیگنال و چیپ‌های ارتباطی دارد که بخش‌های مهمی به شمار می‌آیند.

وظیفه بررسی سیگنال‌های مختلف آنالوگ خروجی بر عهده بخش مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال است. این موضوع بسیار مهم می‌باشد، زیرا بسیاری از بخش‌ها تنها قادر به خوانش اطلاعات دیجیتال و سیگنال‌های آنالوگ را تشخیص نمی‌دهند. وظیفه جرقه‌زنی، باز و بسته‌کردن سوپاپ تزریق سوخت و روشن و خاموش‌کردن فن سیستم خنک‌کننده برعهده بخش خروجی‌های دیجیتال کامپیوتر مرکزی خودروی سنگین یا ECU آن به شمار می‌رود. اما برای خوانش نیاز است تا برخی خروجی‌های دیجیتال به آنالوگ تبدیل شوند که این کار را مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ را به انجام می‌رساند.

بخشی تنظیم‌کننده سطح پیام‌های کامپیوترها با سنسورهای مختلف، نیز فرم‌دهنده سیگنال است. واسطه بین بخش‌های مختلف ورودی و خروجی و ذخیره‌کننده اطلاعات مربوط به نواقص خودروی سنگین نیز چیپ‌های ارتباطی نام دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه خواندن اطلاعات از ECU ماشین‌های سبک با استفاده از ردیاب

ردیاب خودرو به چه صورتی عمل می‌کند؟

ردیاب‌های مختلف امکانات مختلفی دارند و به شما امکان تعیین محل خودروی سنگین، تعمیرات و نگهداری، مسیریابی هوشمند و خوانش اطلاعات کامپیوتر مرکزی خودروی سنگین یا ECU را می‌دهد. ردیاب‌ها دارای پورت دیاگ هستند که قابلیت اتصال به شبکه CAN خودروهای سنگین را می‌دهد. این تجهیز بعد از دریافت اطلاعات مختلف آن‌ها را به سمت سرور مرکزی ارسال می‌کند تا هم ذخیره شود و هم بتوان تحلیل آن‌ها به شکلی مناسب‌تری انجام داد. این قابلیت به مدیران امکان می‌دهد تا مدیریت ناوگان حمل و نقل سازمان یا شرکت خودشان را به خوبی انجام دهند و بهبود قابل‌توجهی در آن‌ها ایجاد کنند که بسیار قابل‌توجه و مهم است.

ردیاب اطلاعات ECU خودروهای سنگین را  چگونه با استفاده شبکه  CANدریافت می‌کند؟

شبکه CAN خودروهای سنگین اطلاعات مختلف مربوط به حسگرها را دریافت می‌کند و به سمت کامپیوتر مرکزی برای ذخیره‌سازی و تحلیل ارسال می‌کند. هنگامی که بخواهید اطلاعات این خودروها را بخوانید، باید باید از شبکه CAN آن‌ها و درگاه دیاگ ردیاب استفاده کنید. به این صورت که ردیاب از طریق درگاه دیاگ به شبکه موردنظر متصل می‌شود، اطلاعات موردنظر را می‌خواند و به سمت سرور مرکزی موردنظر ارسال می‌کند.

به طور کلی کامپیوتر مرکزی دارای دو نوع حافظه موقت و دائمی برای ذخیره اطلاعات مختلف است. اطلاعات مربوط به جدا کردن سوکت BSM، سوکت‌های ECU، سوکت رله و کابل باتری در حافظه موقت نگهداری می‌شود. اما حافظه دائمی مانند سیستم عامل کامیپیوترها عمل می‌کند و اطلاعات ذخیره‌شده روی آن با قطع‌شدن برق از بین نخواهد رفت که نکته مهمی به شمار می‌رود. البته باید دقت کنید که در صورت از بین رفتن اطلاعات آن، امکان بازگردانی آن‌ها را نخواهید داشت.

خودروهای سنگینی که با استفاده از ردیاب به سرور مرکزی وصل می‌شوند، قابلیت اتصال به یکدیگر و تشکیل ناوگان خودروهای متصل یا Connected car را خواهند داشت. در ادامه توضیحاتی کاملی در مورد تعریف، مزیت‌ها و کاربردهای این نوع از خودروها به شما می‌دهیم تا به آشنایی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید.

بیشتر بخوانید: دقت ردیاب‌ خودرو در آینده چگونه خواهد بود؟

تعریف Connect Car یا خودروهای متصل چیست؟

خودروهای متصل، خودروهایی تحت عنوان Connect Car نام‌گذاری می‌شوند که از طریق یک واسطه به یکدیگر متصل باشند. سازمان یا شرکت‌های استفاده‌کننده از این نوع ناوگان می‌توانند به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن اطلاعات موردنیاز را به ماشین‌های سنگین مختلف ناوگانشان منتقل کنند و به آن‌ها کمک کنند تا وظیفه خودشان را به بهترین شکل انجام دهند. این اطلاعات شامل موارد مختلفی چون میزان ترافیک قسمت‌های مختلف و وضعیت حرکت خودروها می‌شود.

Connect Car

به کارگیری این نوع خودروها به مدیران سازمان و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا میزان عملکرد ناوگانشان را به طور چشمگیری افزایش دهند. اطلاعات منتقل‌شده توسط خودروهای سنگین متصل کمک می‌کند تا میزان خرابی و زمان لازم برای تعمیر آن‌ها کاهش پیدا کند و ایمنی ماشین‌های سنگین به طور چشمگیری افزایش داشته باشد که نکته قابل‌توجهی به شمار می‌آید.

مزیت‌های استفاده از Connect Car یا خودروهای متصل چیست؟

در قسمت قبل، تعریف خودروهای متصل را برای شما بیان کردیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید و ابهامی در این مورد برایتان باقی نماند. اما در این قسمت قصد داریم، مزیت‌های مهم و قابل‌توجه استفاده از این نوع ناوگان و ایجاد آن را برای بیان کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع انتخاب ردیاب ماشین‌آلات سنگین

افزایش ایمنی رانندگان خودروهای سنگین ناوگان حمل و نقل

روزانه تعداد زیادی تصادف در سطح جاده‌های داخل و بیرون شهرهای مختلف اتفاق می‌افتد و در اثر افراد زیادی از جمله رانندگان ناوگان حمل و نقل شرکت یا سازمان‌های مختلف دچار آسیب می‌شوند. همچنین میزان زیادی محصول در حین این تصادفات از بین می‌رود که باعث ایجاد ضرر دوچندان برای این مجموعه‌ها می‌شود که باید برای کاهش آن فکر مناسبی کرد.

اتصال خودروهای سنگین به یکدیگر، یکی از بهترین راهکارها برای حل این مشکل است. هنگام اتصال خودروها به یکدیگر اطلاعات مربوط به موارد مختلف از جمله ایمنی به راحتی در اختیار مرکز کنترل سازمان و دیگر ماشین‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند براساس این اطلاعات تصمیمات مناسب را بگیرند و ایمنی خودشان را بهبود دهند.

امکان استفاده از سـرویس پارکینگ شبکه‌ای

تعداد خودروهای سنگین در ناوگان حمل و نقل شرکت‌های مختلف زیاد است و همین موضوع باعث می‌شود تا مدیریت ورود و خروج آن‌ها و نحوه حرکتشات سخت است. اما این موضوع را می‌توان به راحتی با استفاده از سرویس پارکینگ شبکه‌ای را حل کرد. این سرویس مدیریت پارکینگ ناوگان حمل و نقل به درستی انجام می‌دهد و به صورت خودکار ورود و خروجشان را کنترل می‌کند که قابلیت بسیار مهمی به شمار می‌آید.

امکان انجام تعمیرات پیشگیرانه

اگر بتوان خودروها را قبل از خرابی کامل تعمیر کرد، می‌توان هزینه‌های مربوط به این حوزه را کاهش چشمگیر داد. برای انجام این کار داشتن داده‌ها، لازم و ضروری است. استفاده از خودروهای متصل این کار را ممکن می‌سازد و باعث کاهش این هزینه‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو

امکان انجام تحقیق و توسعه دقیق در مورد بازخورد خودروهای تولیدی و بهبود آن‌ها

خودروهای مختلفی در شرکت‌های متفاوت تولید می‌شوند که هرکدام ویژگی‌هایی دارند. برای بهبود این خودروها نیاز به تحقیق و توسعه است. انجام تحقیق و توسعه بدون داشتن اطلاعات غیر ممکن می‌باشد که استفاده از خودروهای متصل یا Connect Car این امکان فراهم می‌شود.

کاهش زمان خواب ماشین در زمان گارانتی

خودروهای سنگین در هنگام خرابی و گارانتی، زمان خاموشی زیادی دارند. این زمان خواب باعث می‌شود تا راننده نتواند به مدت زیادی کار کند و ناوگان شرکت یا سازمان نیز با محدودیت روبه‌رو می‌شود. بنابراین نیاز است تا این زمان را کاهش داد. اگر اطلاعات دقیق‌تری از خودروی سنگین در اختیار باشد، امکان انجام این کار وجود دارد. استفاده از از خودروهای ماشین سنگین نیز این قابلیت را فراهم می‌کند.

مسیریابی هوشمند و دقیق با استفاده از داده‌های مختلف خودروهای متصل

خودروها نیاز دارند تا در جاده‌های مختلفی حرکت می‌کنند که امکان گم‌شدن در آن‌ها زیاد است. این موضوع هم باعث کاهش امنیت رانندگان می‌گردد و هم زمان رسیدن محصول به مقصد موردنظر را به طور قابل‌توجهی افزایش یابد. اما می‌توان با استفاده از خودروهای متصل و قابلیت مسیریابی هوشمندشان این مشکل را حل و فصل کرد.

کنترل خودورهای سنگین ناوگان از راه دور

سازمان‌ها و ناوگان‌ها می‌توانند با استفاده از خودروهای متصل، ناوگان خودروهای سنگین خودشان را از راه دور کنترل کنند و در صورت وجود مشکل با به کارگیری دیگر ماشین‌ها این موضوع را برطرف کرد.

Connect Car یا خودروهای متصل در چه مواردی کاربرد دارند؟

کاربردهای این نوع از خودروها در حوزه‌های مختلفی است که در این قسمت دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

کاهش زمان خرابی خودرو

کاهش زمان خرابی‌های خودروها را می‌توان با استفاده از خودروهای متصل به انجام رساند. زیرا اطلاعات دقیق و کامل مربوط به خودروهای سنگین در دسترس است و می‌توان با به کارگیری این اطلاعات مشکل دقیق آن‌ها را فهمید و در این زمینه با ابهامی مواجه نشد که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

ارائه خدمات پس از فروش مناسب

داده‌های ذخیره‌شده خودروهای متصل اجازه می‌دهد تا شرکت‌های تولید بتوانند خدمات پس از فروش مناسب‌تری را به صاحبان خودروهای مختلف ارائه دهند. این موضوع باعث افزایش رضایت مشتریان و افزایش فروش می‌گردد.

چه ردیاب‌هایی قابل استفاده برای خوانش اطلاعات ECU  ماشین‌های سنگین هستند؟

در قسمت‌های قبلی مزیت‌ها و کاربردهای خودروهای متصل و نحوه خوانش اطلاعات توسط ردیاب‌ها را برای شما توضیح دادیم، اما در این بخش قصد داریم، دو ردیاب مهم برای این کار را معرفی کنیم تا بتوانید تجهیز مناسب خودتان را بهتر بشناسید.

ردیاب FMB920

ردیاب FMB920 دارای قابلیت اتصال به بلوتوث، درگاه دیاگ، آنتن‌های داخلی بسیار قوی GNSS و GSM و باتری پشتیبان یکپارچه است. ورودی و خروجی‌های مختلف این ردیاب به افراد اجازه می‌دهد تا موارد مختلفی را از جمله وضعیت ایمنی و کلی خودرو، روشن و خاموش‌بودن آن و بازشدن درب خودروی سنگین ناوگان را بتوان فهمید. همچنین این تجهیز از حافظه داخلی نیز پشتیبانی می‌کند که قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات مختلف خودرو را به رانندگان می‌دهد.

ردیاب FMB640

خوانش اطلاعات کامپیوتر مرکزی خودرو، خاموش و روشن‌کردن خودرو از راه دور و ارسال اطلاعات مختلف بدون اینترنت، کارهایی است که با استفاده از ردیاب FMB640 قابل انجام می‌باشد. اگر از این ردیاب روی خودروهای مختلف استفاده کردید، امکان اطلاع سریع از تصادفات را خواهید داشت و می‌توانید این اطلاعات به دیگر ماشین‌های سنگین نیز انتقال دهید. با توجه به این قابلیت‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای تشکیل ناوگان خودروهای متصل، ردیاب FMB640 به شمار می‌آید.

FMB640

در مورد چگونگی خوانش اطلاعات ECU ماشین‌های سنگین اطلاعات کاملی کسب کنید

خوانش اطلاعات مربوط به کامپیوتر مرکزی امکانی است که به مدیران ناوگان کمک کند تا بتوانند وضعیت خودروهای سنگین خودشان را بهبود دهند و حتی ناوگان خودروهای متصل مجموعه مربوطه را به وجود آورند. برای این هدف باید از ردیاب‌های دارای درگاه دیاگ و اتصال به شبکه CAN استفاده کنند.

جهت خرید ردیاب‌های مختلف دارای درگاه دیاگ می‌توانید به پیشگامان آسیا مراجعه کنید و در صورت وجود مشکل آن را با استفاده شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما مطرح نمایید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست